Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Technologické akcie - ano! Ale jen biotechnologie.

aktualizováno 
Co přineslo dlouho očekávané rozuzlení konfliktu v Iráku? Na různých místech odpovídají různě, např. odstranění nejistoty nebo pozitivní sentiment. K čemu však je pozitivní nálada, když investice prodělávají a z výnosů fondů se nezdá, že by se to mělo změnit? Zahraniční fondy nebyly v březnu příliš úspěšné – až na jeden druh...

Pokud se budeme chtít podívat blíže na to, co stálo za výnosy zahraničních podílových fondů, opět narazíme na vývoj finančních trhů v závislosti na situaci v Iráku. Jak jsme již několikrát zmiňovali (např. v článku: Jak reagují trhy na válku v Iráku?), současný vývoj jde ruku v ruce s tím, jak postupují americké a britské jednotky směrem k Bagdádu. Uplynulý měsíc sejmul z trhů „břímě“ v podobě nejistoty ohledně konfliktu v Iráku, nicméně akciové indexy vykázaly pouze větší volatilitu a v konečném součtu pouze nepatrný růst, ceny dluhopisů naopak nabraly opačný směr.

 

Z jistého hlediska můžeme říci, že trhy dopadly v důsledku sledování hlavně zpráv z Iráku lépe, než kdyby vývoj odrážel makroekonomické indikátory a výsledky firem. Zveřejněná čísla, ať už zisky

Sekci věnovanou zahraničním i českým podílovým fondům nalaznete ZDE

firem nebo údaje za ekonomiku (jak v USA, tak v eurozóně), totiž hovoří o pokračující stagnaci. O desetinu procenta se posunula nezaměstnanost v USA, Francii, Německu a Itálii, s tím, že navíc poklesl počet volných míst, klesají tržby a důvěra spotřebitelů a snižuje se růst spotřebitelské poptávky. Index ISM průmyslu v USA poklesl v březnu na hodnotu 46,2% z únorových 50,1 %. Po čtyřech měsících růstu (nad 50 %) přišlo oslabení amerického průmyslu. (Index ISM – zpracovávaný americkým Institute for Supply Management (www.ism.ws) - vypovídá o poklesu či růstu průmyslu a celé ekonomiky. Hodnota pod 50 % znamená pokles průmyslu, hodnota dlouhodobě pod 42,9 % znamená pokles celé ekonomiky (růstu HDP). Současná hodnota tedy znamená, že ačkoli průmysl zaostává, ekonomika jako celek roste. Hodnoty od začátku roku ukazují na růst americké ekonomiky o 2,7 %.)

 

Průměrná březnová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů Průměr kategorie
Akciové fondy -1,41%
Smíšené fondy 0,47%
Dluhopisové fondy -0,38%
Fondy peněžního trhu 0,07%

Zdroj tabulek: AKAT ČR

 

Protože fundamentální ukazatele nejsou příznivé, nedá se očekávat, že ani rychlé ukončení konfliktu v Iráku povede k výraznějšímu růstovému trendu.

 

Akciové fondy – nadprůměrné biotechnologie

 

Průměrná hodnota pro všechny akciové fondy není zrovna nejpříznivější a vypovídá o tom, že akciové trhy zakončily měsíc mírně ve ztrátě. Z následující tabulky vyplývá, že alespoň jeden sektor byl v březnu úspěšný. Fondy zaměřené na sektor biotechnologií jsou totiž na prvních třech místech ve výkonnosti, s tím, že na ostatních předních místech figurují další biotechnologické fondy (např. Credit Suisse  EF (LUX) Global Biotech, ABN Amro Funds Biotech Fund) a fondy zaměřené na farmaceutické společnosti (Erste Sparinvest Stock Pharma, Capital Invest Pharma Stock) a venture kapitálové firmy.

 

Akciové fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
ING (L) INVEST BIOTECHNOLOGY 10,95% Templeton Korea A -14,29
CI BIOTECH STOCK 10,53% CI Gold Stock -10,08
Franklin BIOTECH DISC BX ACC 10,12% PARVEST HOLLAND -8,49

 

V sektoru biotechnologií je viděn veliký potenciál. Podle McKinsey by mohl v roce 2010 činit podíl biotechnologií na chemické výrobě celých dvacet procent, tedy přibližně 280 mld. dolarů. Ačkoli biotechnologie - rozlišujeme tři druhy biotechnologií: tzv. červenou – medicína, léky; zelenou – zemědělství a bílou – průmysl (plasty, paliva) - byly jedním ze sektorů, u nichž splaskla bublina z konce devadesátých let, současné výzkumy (např.: lidský genom, geneticky modifikované potraviny,…) dávají tušit výraznému rozvoji tohoto odvětví, které je kriticky závislé na investicích.

 

Zdroj: dowjones.com, modrá čára představuje dvacetidenní klouzavý průměr

 

Pokud se podíváme na fondy z tabulky, zjistíme, že u všech těchto fondů představuje akcii s největším podílem v portfoliu titul z Nasdaqu – společnost Amgen. Fond ING má v Amgenu takřka polovinu svých aktiv - 48,66 %, fond Capital Investu 8,8% a Franklin Biotechnology Discovery Fund 12 %. Společnost Amgen je vedoucím hráčem na trhu. Pokud se daří jí, daří se i celému odvětví. Vývoj kurzu akcií Amgenu a doporučení analytiků (z 27 brokerů, kteří tuto akci hodnotí doporučuje strong buy 11, buy 14 a hold 2) ukazuje, proč byly fondy biotechnologií tak úspěšné, a to, že tento stav může ještě nějakou dobu vydržet. Biotechnologie by tak mohly být v současnosti jedním z atraktivních sektorů a bio-fondy mohou přilákat investory a oživit „jako první vlaštovka“ zájem o akcie.

 

Zdroj: finance.yahoo.com

 

Druhého nejhoršího výsledku tentokrát dosáhl dlouhodobý favorit – Capital Invest Gold Stock, který tratil na poklesu ceny zlata a ostatních drahých kovů.

 

Dluhopisové fondy
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
ABN AMRO FUNDS LATIN AM.BOND F 8,48% Pioneer EURO BOND -2,18%
ABN AMRO FUNDS-GL.EM.MARK.B.F. 5,51% PARVEST European Bond Opportunites -2,09%
Franklin HIGH YIELD A 5,07% RAIFFEISEN KONVERGENC -1,95%

 

Dluhopisový trh

Předchozí články, věnované vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

prosinec

leden

únor

 

Také dluhopisy jsou plně v područí vývoje v Iráku. Pokles výnosů z kraje měsíce vystřídal rapidní nárůst v situaci, kdy bylo jisté, že válka je nevyhnutelná. Ovšem „zaváhání“ spojenců před Bagdádem a rozplynutí nadějí na rychlý konec konfliktu opět poslaly výnosy dluhopisů dolů. Na vývoj v dubnu bude mít největší vliv opět konflikt v Iráku, ale mohlo by dojít i na makroekonomické události – nárůst deficitů státních financí, posilování dolaru,… Měnové autority (ECB, FED) si pravděpodobně nechají prostor pro korekci úrokových sazeb podle toho, jaký vliv bude mít válka v Iráku - takže v dubnu nelze očekávat zásadní měnověpolitické  rozhodnutí. 

 

Fondy peněžního trhu
Nejlepší Nejhorší
Název výkonnost Název výkonnost
JB £ STERLING CASH 0,25% CI EURO CASH - REINVESTIČNÍ -1,46
PARVEST SHORT TERM STERLING 0,25% T US$ LIQ RES C ACC -0,20
ING Czech Money Market 0,22% KBC MULTI CASH CAD MEDIUM -0,15

 

Zatímco u dluhopisových fondů vítězily rizikovější strategie (rozvíjející trhy, high yield dluhopisy), u fondů peněžního trhu tomu bylo právě naopak. Na předních místech jsou fondy s výrazně konzervativní strategií. Ačkoli pokles výnosové křivky se projevil především na jejím krátkém konci, vysoká volatilita na trhu se dotkla fondů s delší durací aktiv.

Smíšené fondy
Nejlepší Nejhorší
název výkonnost název výkonnost
Janus BALANCED FUND - A EURO 2,90% ESPA PORTFOLIO MED -4,82%
ABN AMRO FUNDS MODEL FUND 6 2,84% PARVEST Horizon 30 EURO -2,79%
CS PF (LUX) GROWTH (SFR) 2,31% T GLBL BAL BX ACC EUR -2,26%

V zahraničí méně oblíbené smíšené fondy v březnu nebyly nejlepší investicí, protože výnos akcií a dluhopisů byl v uplynulém týdnu mimořádně (pozitivně) korelovaný. Všechny výkyvy se tak na fondech podepsaly - oproti obvyklému trendu, kdy jdou akcie a dluhopisy proti sobě - se zvýšenou intenzitou. Přes posilování dolaru (k 1,06 USD za euro) si nejhůře vedly smíšené fondy zainvestované na amerických trzích.

 

Jaký sektor je podle vás v současnosti nejatraktivnější? Vyplatí se podle vás investice do sektorového fondu? Těšíme se na vaše názory.

 

Autor:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Michal Valentík, investiční ředitel společnosti Broker Trust
Zažijí akciové trhy pád? Trocha statistiky potvrzuje známá pravidla

Na akciových trzích se žádné výrazné veletoče nyní nekonají. Rozkolísanost trhu je na historickém minimu a především americké akciové indexy jsou na svých...  celý článek

Václav Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust
Investovat, nebo obchodovat? Analytik radí, co je větší jistota

Být investorem, nebo traderem čili obchodníkem? Takovou otázku si klade většina těch, kteří se rozhodli zhodnotit své prostředky na finančních trzích. Co je...  celý článek

Vánoční pohlednice byly krásné, vzácné a drahé.
Vánoční pohlednice a novoročenky stávaly jako kilogram masa

Jako oko v hlavě opatruje historik Jaromír Polášek z frýdecko-místeckého Muzea Beskyd staré vánoční pohlednice a novoročenky. A není divu, vždyť kdysi stály...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.