Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Telebanking: kdy, kde a za kolik

Telefonní bankovnictví (dále jen telebanking) je jedním z kanálů přímého bankovnictví, které slouží k ovládání účtu na dálku. Jak už sám název napovídá, využívá klient banky k vyřízení svých finančních potřeb telefonní přístroj.
Telefonující dívka

Telefonující dívka | foto: Profimedia.cz

Obsluha je díky jasné navigaci jednoduchá a velmi dobrá  je i dostupnost služby. Při kontaktu s bankou lze využít pro přístup do telebankingu jakýkoliv telefonní přístroj. Ten s tónovou volbou je nutný pro používání automatu (IVR). Použít lze samozřejmě i mobilní telefon. U většiny bank je možné volat v kteroukoliv denní či noční hodinu 365 dní v roce). Díky těmto skutečnostem se telebanking těší stále velké oblibě napříč celým věkovým spektrem bankovních klientů.

 Mezi službami přímého bankovnictví zastává velmi významné místo, a to i přestože se vedle něj stále více prosazuje internet. Studie totiž potvrzují jejich celosvětově rostoucí význam. Průměrně 9 % veškerých bankovních služeb je už nyní poskytováno prostřednictvím telefonu, přes internet dokonce 18 %. Česká republika, jak vyplývá z nejnovější studie Multi-Channel Banking, v jejímž rámci společnost Capgemini oslovila vedoucí představitele 41 retailových bank světa, je přitom ve srovnání s ostatními zeměmi v užívání kanálů přímého bankovnictví vyspělou zemí. Zákazníci zde realizují prostřednictvím internetu nebo telefonu větší podíl transakcí, než činí celosvětový průměr.

Odkudkoliv a kdykoliv? Ne vždy

Je už takřka magickým zaklínadlem, že služby elektronického bankovnictví mají zajistit klientům banky prakticky neomezený přístup k alespoň základním bankovním službám odkudkoliv a kdykoliv. Platí to však obecně? Odkudkoliv – ano, banky nabízejí i speciální telefonní linku pro volání ze zahraničí, některé případně i zvláštní telefonní čísla zřízená u jednotlivých mobilních operátorů (např. ČSOB, ČS).

Kdykoliv platí také, nicméně i zde najdeme výjimku, která potvrzuje obecně platné pravidlo. HVB Bank nabízí využití telefonního bankovnictví v pracovních dnech mezi osmou a dvacátou hodinou a o víkendu jen v sobotu mezi devátou a osmnáctou hodinou.

Jaký přístup zvolíte – hovořit, či ťukat?

Telebanking umožňuje dvě varianty přístupu klienta k základním bankovním operacím. První variantou, kterou v uživatelských příručkách a jiných materiálech nalezneme pod zkratkou IVR (Interactive Voice Response), je automatický systém hlasové služby, jednoduše automat. Ten zvládne jednodušší transakce, jakými jsou např. informace o zůstatku účtu, pohybech na účtu, zadání jednorázového převodu. Při nich komunikujete s automatem prostřednictvím klávesnice telefonu a krok za krokem postupujete dle pokynů hlasového systému. Se složitějšími transakcemi, které IVR neumí zpracovat nebo zkrátka dává-li klient přednost kontaktu s živým člověkem, pomůže vše potřebné zařídit telefonní bankéř.

Nelze však zapomínat, že tyto s bankéřem řešené transakce jsou zpoplatňovány vyššími částkami, než je tomu u transakcí uskutečněných pouze hlasovou službou (např. Citibank za příkaz provedený s telefonním bankéřem účtuje ke každé transakci poplatek 9 Kč). Ne všechny banky ovšem nabízejí obě varianty.

Aktivní, nebo pasivní služby?

Nabízené služby telefonického bankovnictví lze rozdělit na aktivní a pasivní. Rozdíl mezi nimi je v tom, že aktivní umožňují upravovat parametry účtů i užívaných služeb, případně jiným způsobem se svými účty disponovat. Pasivní transakce místo toho mají informativní charakter. Majitel účtu nemá možnost účet ovládat.

Výhradně pasivní služby telefonního bankovnictví nabízí dnes z větších bank již pouze Volksbank a Poštovní spořitelna. Ve obou případech však k rozšíření služeb o aktivní transakce dojde, nicméně potěšit zatím můžeme pouze klienty Poštovní spořitelny. Právě jejich banka nabídne aktivní telefonní bankovnictví v několika nejbližších měsících. Provoz by měl být spuštěn dle vyjádření Poštovní spořitelny již na přelomu příštího roku.

Funkce a postup obsluhy účtu prostřednictvím telefonu

Jak již bylo zmíněno, transakce je možné realizovat dvěma různými způsoby, nicméně základ zůstává stejný. Navolíte na své pevné lince, nebo mobilním telefonu příslušné telefonní číslo a počkáte na výzvu k výběru operace. To už vlastně komunikujete s automatickou hlasovou službou, která vás nasměruje buď v rámci navigačního stromu k požadované operaci, nebo počkáte na nabídku volby přepojení na telefonního bankéře (samozřejmě pokud takovou službu banka nabízí).

Provedení  samotné transakce však ještě předchází ověření klienta na základě identifikátorů, které mu byly přiděleny po sjednání služby přímého bankovnictví, obvykle po podpisu smlouvy. Údaje jsou následně zasílány k převzetí do vlastních rukou na vybranou adresu klienta. Nejčastěji jde o přístupové heslo či PIN kombinované s uživatelským jménem. Dvě banky – Živnostenská banka a Raiffeisenbank zasílá svým klientům pro zabezpečení transakcí jednorázová transakční hesla (TAN), eBanka nabízí nejvyšší možné zabezpečení pomocí mobilního nebo elektronického klíče.

“Skryté“ poplatky telefonního bankovnictví 

Banky obvykle mají, jak již bylo zmíněno, pro telefonické bankovnictví zřízeny zvláštní telefonní linky, na kterých je dostupná obsluha buďto automatickou hlasovou službou, nebo telefonním bankéřem, nebo obojí. Z devíti sledovaných bank bezplatnou telefonní linku provozuje nadpoloviční většina – 5 ústavů. Čtyři sledované banky nabízejí telefonní bankovnictví na tzv. modré lince, kdy se klient s bankou o náklady hovorného dělí. Pouze GE Money Bank a Citibank provozují telefonní bankovnictví na pražských telefonních číslech. Náklady hovorného pak nutně zvyšují náklady na každou transakci, která je tímto komunikačním kanálem provedena. To pocítí zejména mimopražští klienti banky, kteří mohou při častém zadávání úhrad přes telefon nad svým účtem za telefon zaplakat.

Na kolik přijde telefonní bankovnictví

České úsloví praví, že každá legrace něco stojí, tedy i používání, resp. možnost používat službu telefonického bankovnictví je zpoplatňována. Standardem se stává zahrnutí služeb přímého bankovnictví do tzv. bankovních balíčků služeb, což klientovi poskytuje nejen komplexní řešení přístupu k jeho účtu, ale též v celkových částkách přináší úsporu nákladů nutných k vedení účtu i dalších jednotlivých služeb.

Není to jen tím, že poplatky za platby zadané přes telefon bývají ve většině případů dražší, než kdyby je klient zadal přes internet. Naopak vůči operacím prováděným přes pobočku jsou samozřejmě finančně zvýhodněny.

popisekVÝPISY Z ÚČTU NEVYHAZUJTE:
proč je skladovat

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Expert: Úroky na „spořácích“ nejspíš letos klesnou na tři procenta

25. dubna 2024

Inflace se z loňských 10,7 procenta letos dostala na dvě procenta a očekává se, že centrální banka...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...