Termínované vklady jsou v malých bankách úročeny lépe

Ačkoliv se termínovaný vklad jeví jako stále méně výhodný, protože výnos z něj snižuje inflace, a navíc daň ve výši patnácti procent, má stále neuvěřitelné množství příznivců. Termínované vklady pochopitelně nabízejí i malé banky. Srovnáme-li úročení vkladů v malých a velkých finančních ústavech, jsou na tom malé banky lépe.

Pro vyšší zhodnocení do malé banky

 

Pokud chcete pro své úspory vyšší výnosy, je jednoznačně výhodnější vložit peníze například do Plzeňské banky nebo Dresdner Bank. Částka sto tisíc korun je za rok zúročena 1,90, respektive 1,73 procenta. Oproti tomu u velkých finančních ústavů se roční zhodnocení takové částky pohybuje obvykle okolo jednoho procenta - v Československé obchodní bance je 0,95 procenta. Pro vyšší sumy se už rozdíl mezi úroky zmenšuje - nejvýhodnější úročení částky půl milionu korun poskytuje z malých bank opět Plzeňská banka - 1,90 procenta. Naopak nejhůře je na tom Volksbank, jejíž úroveň úroků se příliš neliší od velkých konkurentů na tuzemském trhu. Z velkých peněžních ústavů nabízí nejlepší zhodnocení jen Union Banka - její termínovaný vklad Klasik je úročen 2,2 procenta. Výnos jako Plzeňská banka, 1,90 procenta, poskytuje také eBanka.

 

Důležité pro klienta je i to, zda banka umožňuje i zřízení takzvaného revolvingového neboli opakujícího se termínovaného vkladu. Pokud skončí jeho platnost a zákazník si nechce vybrat peníze, je vklad opakovaně obnovován, aniž byste jej museli znovu v pobočce zakládat. Všechny banky nabízejí obě varianty, tedy jak vklad jednorázový, tak i revolvingový. Založení i vedení účtu je zdarma.

 

Úročení termínovaných vkladů
Banka 100 000 na 1 rok 500 000 na 1 rok
Plzeňská banka 1,75 % 1,90 %
Volksbank 1,10 % 1,30 %
První městská banka 1,15 % 1,55 %
IC Banka 1,40 % 1,70 %
Interbanka 0,98 % 1,48 %
SMW banka 1,00 % 1,50 %
Dresdner Bank 1,73 % 1,73 %

Pramen: banky

 

Úroky termínovaných vkladů ve velkých bankách
Banka 100 000 na 1 rok 500 000 na 1 rok
Česká spořitelna 1,10 % 1,70 %
ČSOB 0,95 % 1,70 %
Komerční banka 0,88 % 1,43 %
GE Capital Bank 1,00 % 1,45 %

Pramen: banky
 

Mezi devizovými účty není rozdíl

 

Jakkoli je velký rozdíl mezi bankovním Davidem a Goliášem v úročení korunových termínovaných vkladů, u devizových účtů se už vysokých úroků nedočkáme. Například částka jeden tisíc amerických dolarů uložená na jeden rok je ve velkých bankách v průměru úročena okolo půl procenta, nejvíce v České spořitelně - 0,6 procenta. V malé bance dostanete úrokový výnos naprosto totožný - také kolem 0,5 procenta. Stejná situace je u­vkladů vedených v eurech.

 

Pro klienty z toho vyplývá jediný závěr: jestliže chcete získat co nejvíce na korunovém termínovaném vkladu, zamíříte pravděpodobně do malé banky. Pro uložení deviz však neexistuje výnosnější varianta a je jen na vás, jakému finančnímu ústavu svěříte svá eura nebo dolary.