Termínovaný vklad - jistá ztráta, úvěry naopak levnější

Na sklonku dubna se Česká národní banka rozhodla snížit základní úrokové sazby o půl procentního bodu. Na tento krok zareagují i banky na tuzemském trhu a v nejbližší době lze očekávat pokles úrokových sazeb. Na jedné straně to pro drobného střadatele znamená zlevnění půjček, ale zároveň pokles výnosů například z termínovaných vkladů. Má smysl ještě mít v bance peníze a vyplatí se dnes zadlužit?

Dubnový zásah centrální banky je již druhým za poslední čtyři měsíce. Po lednovém rozhodnutí banky došlo k poklesu úroků ze spotřebitelských i hypotečních úvěrů, klienti však současně museli spolknout hořkou pilulku v podobě nižších výnosů z termínovaných vkladů v průměru o 0,3 procenta. Jestliže se zatím průměrně pohybuje úročení termínovaných vkladů okolo dvou a půl procenta, inflace je čtyřprocentní a z výnosu je potřeba ještě zaplatit patnáctiprocentní daň, po roce tak člověk ze své uložené stokoruny má zhruba 98 korun.

České banky pravděpodobně takovou změnu nenechají bez povšimnutí a víceméně potvrzují, že ve snižování úroků napodobí Českou národní banku. „Samozřejmě budeme reagovat na postup centrální banky a na začátku tohoto týdne dojde k přizpůsobení úrokových měr jak u vkladů, tak u úvěrů. U jakých produktů a o kolik, to je ještě v jednání,“ uvedla Věra Čarná z České spořitelny. Takový postup potvrzuje i Pavel Hejzlar z ČSOB: „Bylo rozhodnuto, že dojde k přizpůsobení úrokových sazeb, zatím se ale jedná, kterých produktů se to bude týkat, ale pravděpodobně drtivé většiny. Nejdřív se to projeví na mezibankovním trhu a pak teprve na bankovních produktech, proto je potřeba počítat s určitým zpožděním.“

Zajímají vás informace o TERMÍNOVANÝCH VKLADECH? Naleznete je spolu s články, které se věnují tomuto tématu, PRÁVĚ ZDE.

I další banky potvrzují plánované snížení úrokových sazeb, například v Komerční bance zlevní spotřebitelský úvěr o 0,37 procenta, což znamená, že při padesátitisícovém úvěru ušetříte zhruba dvě stokoruny na jedné splátce. Ve stejném duchu hovoří i Vladimír Tomšík, hlavní ekonom společnosti Newton Holding: „Očekávám, že všechny komerční banky přistoupí ke snížení úrokových sazeb z vkladů. U úvěrů nemusí být tento trend jednoznačný, protože záleží na bonitě klienta, a ne každému tak mohou být nabídnuty levnější úvěry.“ GE Capital Bank snižuje úrokovou sazbu na termínovaných vkladech o půl procenta, pro úvěry se nic nemění.

Nepřítelem úspor jsou však nejenom kroky centrální banky, ale i inflace. Odhady růstu inflace by mohly přimět centrální banku k opětovnému zvýšení sazeb, ale názory odborníků na další vývoj nejsou shodné. „Podle našich odhadů se bude inflace i nadále pohybovat výrazně pod inflačním cílem centrální banky - 3 procenta - a příznivý vývoj cenové hladiny tak může vyvolat tendence k dalšímu poklesu úrokových sazeb. Předpokládáme však, že míra inflace se vrátí do svého pásma, a tedy dalším pohybem sazeb bude jejich růst,“ předpovídá další trend Jan Vejmělek, analytik Komerční banky. Pro malého klienta vyšší inflace sice znamená, že může po zásahu centrální banky více získat na úrocích, ale zároveň mu inflace z jeho výnosu ukrojí o něco větší kus.

Naopak profitovat z posledního vývoje mohou dlužníci. Tím, že banky mohou získávat levněji prostředky na mezibankovním trhu, dostanou se pak k nim výhodněji i žadatelé o úvěry, a to nejen firmy, ale i fyzické osoby u spotřebitelských úvěrů nebo kreditních karet. Pokles úroků může tedy řadu tváří rozjasnit.

Levnější spotřebitelské úvěry však mohou využít jen noví zájemci, protože u stávajících půjček se úrokové sazby nemění. Ty jsou až na výjimky stanoveny pevně pro celou dobu splácení a jakékoliv další změny se jejich úrovně nedotknou.

Hledáte informace o hypotékách? Naleznete je v naší sekci - ZDE.

Nejde však jen o spotřebitelské úvěry, ale i o možnost levnějších hypoték. S těmi mohou počítat jen ti, kteří o hypotéku budou žádat nyní. Jan Sadil z Českomoravské hypoteční banky říká: „Lze očekávat, že úprava sazeb se může projevit i v sazbách hypotečních úvěrů.“ Úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou totiž většinou pevně stanoveny - klient si může vybrat, na jak dlouhé časové období, a teprve po jeho skončení se úroková sazba přizpůsobuje tržním sazbám. 

Klesající sazby by se však neměly projevit jen v bankovních institucích. Za nákup na splátky nebo úvěrové karty by mohli zaplatit méně i zákazníci společností nabízejících nákup na splátky nebo úvěrové karty. Ty většinou nereagují tak rychle jako banky. „Při stanovování sazeb je pro nás určující vývoj tržních sazeb a konkurenčního prostředí. K případné úpravě úrokových sazeb tedy přistoupíme na základě zhodnocení vývoje sazeb na trhu splátkového prodeje,“ uvedl Jan Hainz, tiskový mluvčí GE Capital Multiservis.

Kam se však obrátit, aby si člověk zajistil alespoň nějaký přijatelný výnos? Jan Vejmělek k tomu říká: „Výhodná investice se na trhu hledá v současné době hodně těžko. Rozhodně lze doporučit spíše opačný postup, to znamená využít nízkých úrokových sazeb a vzít si půjčky. Pořízení nemovitosti na lukrativním místě za použití levnější hypotéky se jeví jako dobrá dlouhodobá investice.“ Pro řadu střadatelů, kteří nechtějí jen konzervativně ukládat peníze na termínované vklady do bank, tak mohou přijít v úvahu podílové fondy. I když například fondy peněžního trhu, které se zaměřují právě na bankovní depozita, nebudou tou pravou variantou. „Termínované vklady v zahraničních měnách, stavební spoření, dluhopisové a akciové podílové fondy nebo nákup nemovitostí lze v současné době považovat za výhodné investice,“ radí Vladimír Tomšík.

 

Banka Změny úrokových sazeb jako reakce na snížení úrokových sazeb centrální banky
Spotřebitelský úvěr Hypotéka Termínovaný vklad
KB pokles o 0,37% pokles 0,04% čeká se na konkurenci
GE Capital Bank beze změny beze změny pokles o 0,5%
Česká spořitelna změny určitě proběhnou v nejbližších dnech, ale zatím ještě není známo v jakém rozsahu
Živnostenská banka pokles o 0,46 až 0,29% předpoklad budoucího poklesu pětileté fixní sazby pokles o 0,46 až 0,29%
HVB Bank pokles tržních sazeb: nejkratší sazby  o 0,5%, 1 rok o 0,25%, 5 let o 0,1% (brzy se projeví jak na vkladech tak na úvěrech)

Ovlivní snižování sazeb vaše rozhodování o tom, jak v nejbližší době naložíte se svými finančními prostředky? Těšíme se na vaše názory.