Jak vyplývá ze statistik České národní banky, nejčastěji padělané byly bankovky...

Jak vyplývá ze statistik České národní banky, nejčastěji padělané byly bankovky s nominální hodnotou 1000 Kč a 500 Kč. | foto: archiv ČNB

Poznáte padělané bankovky? Otestujte se

  • 47
V loňském roce se v České republice mírně snížil počet padělaných a pozměněných bankovek a mincí. Ale ruku na srdce, kdo z vás si při placení prohlíží či dokonce kontroluje přijímané bankovky? Určitě není na škodu vyzkoušet si poznat pravost bankovek.

Budete-li při přebírání hotovosti věnovat dostatečnou pozornost ochranným prvkům, neměli byste mít problém padělky rozpoznat.

Na území České republiky bylo v roce 2015 zadrženo celkem 2 383 kusů padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí. I nadále převažovaly dobře odhalitelné falzifikáty nevalné kvality. Jak vyplývá ze statistik České národní banky, nejčastěji padělané byly bankovky s nominální hodnotou 1000 Kč a 500 Kč.

Jak jste na tom vy? Poznali byste padělky? Znáte všechny typy ochranných prvků? Vyzkoušejte náš kvíz.

Kvíz: Poznáte padělané bankovky?

„České bankovky vynikají nejen uměleckou kvalitou, ale i svými četnými ochrannými prvky. To však neznamená, že by lidé neměli při nakládání s hotovostí dávat pozor. Ostražitost je nutná zejména v případě nejčastěji padělaných tisícovek a pětistovek,“ uvedl guvernér České národní banky Jiří Rusnok.

Na většině zachycených padělků nebyly žádné ochranné prvky nebo některé z nich byly nekvalitně napodobené. „Bylo to hlavně tím, že nejvíce padělků vzniká na inkoustových tiskárnách. Tyto padělky jsou podle naší stupnice nebezpečnosti hodnoceny jako méně zdařilé nebo neumělé,“ doplňuje Jiří Rusnok.

Celková hodnota padělaných a pozměněných českých bankovek a mincí loni překročila 2,5 milionu korun. Nejvíce padělků českých bankovek bylo zadrženo v Praze (1 294 kusů), v Ostravě (192 kusů) a Ústí nad Labem (186 kusů).

Test byl připraven ve spolupráci s Českou národní bankou.

, pro iDNES.cz