Víte, jaké domácnosti jsou z hlediska příjmů považovány za chudé? Ilustrační snímek

Víte, jaké domácnosti jsou z hlediska příjmů považovány za chudé? Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jste bohatí, nebo chudí? Máte přehled, kde je hranice? Otestujte se

  • 87
Měsíční výdělky rozhodují o tom, co si každý může dovolit a jaká je jeho životní úroveň. Čím jsou příjmy vyšší, tím vyšší bude i starobní penze. I když by chtěla polovina žen do penze před šedesátkou a muži v 64 letech, důchodový věk se v Česku výrazně oddálil. Zda se něco změní, to se teprve uvidí.

V každém případě se však vyplatí myslet na zadní kolečka nespoléhat jen na státní penzi. Podle odborníků by si měl každý povinně šetřit alespoň 300 korun měsíčně. Řada lidí však na spoření nemá a mnohé domácnosti se pohybují na hraně příjmové chudoby.

Průměrné příjmy sice v Česku rostou, ale paradoxní je, že rostou-li příjmy, roste i hranice ohrožení příjmovou chudobou. S růstem této hranice pak může dojít k tomu, že do chudoby spadne větší podíl osob. Potvrzují to propočty Českého statistického úřadu i realita. Chudých lidí u nás skutečně přibylo (více čtěte zde).

Jste bohatí, nebo chudí, máte přehled, kde je hranice? Otestujte se

Údaje použité v testu vycházejí ze statistik a modelových propočtů České správy sociálního zabezpečení a Českého statistického úřadu.

, pro iDNES.cz