Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Víte, jak ušetřit recyklací baterií? Otestujte své znalosti

  • 36
Na třídění odpadů do známých zelených, žlutých a modrých kontejnerů si už většina z nás zvykla. Ale víte, co můžete získat recyklací dalších odpadů, například baterií? Vyzkoušejte náš test.

O recyklaci se již dlouho hovoří jako o způsobu úspory přírodních zdrojů i financí. Podle propočtů se recyklací základních odpadů, jako je papír, plasty, sklo a nápojové kartony, ročně ušetří energie pro 260 tisíc domácností. To je jedno docela velké město.

Třídění odpadů navíc ročně zachrání na dva miliony stromů, tedy asi 23 km2 přírodních území, jejichž zdroje by se jinak musely vytěžit. A k tomu jedna tuna papíru uspoří zhruba 50 % energie a 100 tisíc litrů vody, které jsou třeba k jeho výrobě.

Ročně se v České republice zrecykluje na 1 200 tun použitých baterií. Recyklací jedné tuny použitých baterií se sníží emise takového množství toxických látek, které pro jednoho člověka znamená zlepšení života o šest zdravých dní. A ještě další čísla: recyklací lze znovu získat až 167 kg oceli, 210 kg zinku, 205 kg manganu a přibližně 15 kg niklu a mědi.

Kvíz: Víte, jak ušetřit recyklací baterií?

Podle průzkumu společnosti Recyklohraní má průměrná česká rodina doma 49 baterií, z toho 8 použitých, přesto se u nás k recyklaci dostane pouhá třetina z nich. „Podíl zpětně odebraných baterií se v České republice každoročně zvyšuje, za poslední čtyři roky to je zvýšení o šest procent,“ říká jednatel neziskové společnosti Ecobat Petr Kratochvíl. „Horší zprávou ale je, že směrnice Evropské unie požaduje navýšení na 45% podíl zpětného odběru. Máme tedy před sebou ještě hodně práce,“ dodává.

Test byl připraven ve spolupráci s neziskovou společností Ecobat u příležitosti Evropského dne recyklace baterií, který připadá na 9. září.

, pro iDNES.cz