Za osm měsíců přibylo na nejlépe úročeném spořicím účtu 1 780 korun ze 130 tisíc vložených, na nejhůře úročeném jen osm korun. Rozdíl je 1 772 korun. Ilustrační snímek

Za osm měsíců přibylo na nejlépe úročeném spořicím účtu 1 780 korun ze 130 tisíc vložených, na nejhůře úročeném jen osm korun. Rozdíl je 1 772 korun. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Reality test spořicích účtů: za osm měsíců 1 780, ale také jen 8 korun

  • 115
Červenec nebyl ničím výjimečný, banky připsaly úroky v pořádku. Za pozornost však stojí stále se zvyšující rozdíl mezi nejlepšími a nejhoršími spořicími účty. Průběžný test výnosnosti už osmý měsíc propočítává web Bankovní poplatky.

První příčku si stále drží Air Bank, po osmi měsících připisuje na úrocích 1 780 korun čistého (z původního vkladu 130 tisíc korun). Druhá je stejně jako minulý měsíc Wüstenrot, na jejím spořicím účtu přibylo celkem 1 644 korun, a bronzovou pozici obhájila Equa Bank s 1 634 korunami.

Přehledně

Krok s první trojicí drží ještě Zuno a Axa. K žádné změně nedošlo ani na chvostu tabulky. Již několik měsíců se zde objevují Komerční banka, mBank a Citibank.

Zatímco devět ze 16 sledovaných bank připsalo za osm měsíců na spořicí účty více než tisícovku, u poslední Citibank je to pouhopouhých osm korun. Čistý výdělek z původního vkladu 130 tisíc korun je tedy v průměru jedna koruna za měsíc.

Banky, které podle obchodních podmínek měly úroky připsat, je ve správné výši připsaly. Ty, které připisují úroky čtvrtletně (ČSOB, ING, KB, UniCreditBank a Volksbank), samozřejmě za červenec nepřipsaly na úrocích nic. 

Reality test spořicích účtů

Proč mají některé banky na účtech méně než na konci června? Odpověď je jednoduchá. Získané peníze za úroky spolykají poplatky za vedení účtu (Komerční banka a Citibank), případně za výpis (UniCredit Bank).

Pravidla testu

  • Test sleduje už osm měsíců peníze na 16 spořicích účtech.
  • Prvotní vklad byl 130 tisíc, což je částka, která podle ČNB v průměru zhruba vychází na jeden účet a netermínovaný vklad.
  • Výsledky za první měsíce a metodiku testování najdete zde.

A že tyto poplatky přesáhnou i samotný výnos, dokazuje spořicí účet u Citibank. Kvůli 169 korunám za měsíční vedení účtu klesl reálný zisk na spořicím účtu ze 112 korun v červnu na neuvěřitelných osm korun na konci července.

"Bohužel je to tak. Kdyby bylo na účtu přes čtvrt milionu a ne jen 130 tisíc, poplatek by se neplatil," podotýká Patrik Nacher ze serveru Bankovnipoplatky.com. 

Přestože by měl být konečný zůstatek nižší i u Komerční banky, není tomu tak. Důvodem je připsání půlročního bonusového úroku ve výši 234 korun, takže výsledná částka je vyšší než v minulém měsíci. Ale konec radosti. Od 1. srpna snižuje právě tato banka roční úrokovou sazbu u svého produktu konto Bonus z jednoho na 0,75 procenta.