Time management přináší jasný směr, úsporu času i nervů. Ilustrační snímek

Time management přináší jasný směr, úsporu času i nervů. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemáte na nic čas? Změňte to v šesti krocích

  • 18
Máte ve své práci příliš mnoho povinností a skoro žádný čas na rodinu, na sebe. Ač tomu možná nebudete chtít věřit, je to všechno jen ve vašich rukou. Lepší hospodaření s časem není velká věda, stačí dodržovat šest základních kroků, radí lektorka osobního rozvoje Olga Medlíková.

O „time managementu“ čili sadě postupů, doporučení a nástrojů pro plánování času vzniklo mnoho odborných knih a manažerských pouček. Stejně tak o „žroutech času“. Podstatou time managementu je plánování činností a strukturování času, který máme k dispozici. A především je důležité naplánované věci také dodržet. Ze zkušenosti je důležitých zejména těchto šest klíčových bodů.

1 Plán, to je základ

Plán vašich činností může mít velmi sofistikovanou podobu skoro jako strategický plán nějaké organizace. Nebo stačí hodit na papír pár bodů, abyste nezapomněli, co všechno chcete během pátku stihnout. Možná jste „papírkový fanda“ a všude možně máte barevné lepíky s poznámkami. Někdo plánuje na papíře, někdo v Outlooku, jiný používá plánovací systémy, další vyrábí přehledy na tabuli.

Hledáte novou práci?

Denně žhavé pracovní nabídky.

Vytvořte si zdarma životopis na jobDNES.cz

Jinak řečeno, podobu může mít vaše plánování velmi rozmanitou, ale jedna věc je v nich společná: právě existence určitého schématu, plánu, rozvrhu či jak tomu říkat. Absence plánu je znakem chaosu. Taky se v tom dá žít, ale pokud chcete čas ušetřit, cesta tudy nevede.

2 Kotva - nezapomínejte se odměňovat

Máte-li plán, máte v něm úkoly. Řada z nich člověka příliš netěší, ale udělat je musí. A proto jsou tu kotvy. Kotva je motivátor, odměna, důvod, proč to přežít. Může to být pěkná knížka, večeře s kamarádem, procházka se psem nebo pár volných dnů navíc. Záleží na velikosti úkolu, za který se odměňujete, a na míře nechuti, kterou musíte překonávat.

3 Modelování

Model je lidově řečeno „mustr“, návod, jak něco udělat. Lidé se silným smyslem pro hodnotu času používají hodně modelů, ať už svých, nebo převzatých.

Co může být modelem? Například předpřipravený formulář, do kterého pouze doplňujete záznamy z hospitace, postup výběrového řízení a podobně. Model je kuchařka, podle které vaříte, návod ke zprovoznění tiskárny, standard, který někdo popsal a vy ho využíváte.

4 Hájený čas - nenechte se rušit

Máte s rodinou nebo kolegy domluveno, že v určité denní nebo noční době nejste k dispozici? Respektují to a dají vám pokoj? Pokud ano, pak máte svůj hájený čas, a jestli ho prospíte nebo během něho vymyslíte úžasnou fundraisingovou strategii, už je jenom na vás.

Když vás bližní nechali v klidu, musíte jim to vrátit a dát jim na oplátku svůj „čas pro lidi“.

5 Čas pro lidi

Toto je doba, kdy jste tady pro to, abyste si hráli s dětmi nebo povídali s partnerem či partnerkou. Nebo abyste vyslechli a hlavně opravdu vnímali kolegyni, která se rozvádí a chce si o tom s někým promluvit. Nebo znova proberete s dobrovolníky, jak postupovat při benefiční akci. Jste k dispozici těm, kteří vás potřebují. Čili když jste si vymezili „svůj“ čas, musíte to okolí také vrátit.

6 Odmítání - naučte se říkat ne

Umět říct „ne“ tehdy, když člověk opravdu nemůže, a navíc vhodným způsobem, je svého druhu umění. Také jeden z významných nástrojů time managementu, protože každý z nás je za sebe odpovědný a nemá překračovat své hranice. Krátkodobě to sice běžně děláme, ale kdo tuto strategii aplikuje dlouhodobě, ubližuje významně sám sobě.

Někteří lidé tvrdí, že je time management svazuje a že strukturování a rozvrhování činností omezuje přirozenost a spontaneitu. Každé plánování s sebou nese potřebu určité kázně a plán nás skutečně svým způsobem nutí do něčeho, co bychom možná nedělali. 

Za to nám přináší jasný směr, úsporu času a často i nervů. A většinou toho i více stihneme.