Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pozor na timeshare. Aby se z výhodné nabídky nestaly vyhozené peníze

Období dovolených se blíží, cestovní kanceláře se snaží a nabídky prší ze všech stran. Ne vždy jsou však férové. Zpozornět byste měli především v případě, kdy se setkáte s na první pohled výhodnou nabídkou takzvaného timeshare neboli předplaceného ubytování.
Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek

Jestli podepíšete timesharovou smlouvu, počítejte s tím, že budete muset platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Timeshare není žádná novinka, podobné nabídky se v Česku objevovaly už před lety. Ani tehdy to však nebylo nijak extra výhodné. Nyní firmy ještě přitvrdily a vymyslely nové finty. Například možnost si timeshare vyzkoušet formou dovolené na zkoušku.

Tip na dovolenou

Pokud Vás timesharing neláká, vyberte si zájezd z nabídky cestovních kanceláří na dovolena.iDNES.cz.

Příběh pana Pavla začal malou anketou. Při procházce v Brně jej oslovila pracovnice cestovní kanceláře, vyptávala se, kam, s kým a jak často cestuje. Pokud prý na otázky odpoví, může vyhrát hodnotné ceny. Pan Pavel to nebral příliš vážně. Nicméně na otázky odpověděl a předal i svoje telefonní číslo. O měsíc později přišel telefonát z cestovky: "Gratulujeme, byl jste vylosován, vyhrál jste!"

Dovolená na zkoušku, prý výhodná nabídka

Pro výhru si měl přijít do kanceláře cestovky, ale jak se později ukázalo, šlo o prezentační akci. A co mu slibovali? Cestovní kancelář má v nabídce timesharing, což je v podstatě pronájem ubytovacího zařízení. Jinými slovy, pokud zaplatíte třeba pět set tisíc, máte možnost každý rok užívat konkrétní apartmán na Kanárských ostrovech či domek ve Francii.

Timeshare

Smlouva o užívání budovy, nebo její části na časový úsek

  • Opravňuje nabyvatele k pravidelnému užívání určité rekreační nemovitosti, nebo její části po určitou dobu.
  • Povinností nabyvatele je platit takzvané udržovací poplatky, související se správou jemu poskytované nemovitosti, a složit na počátku kontraktu kupní cenu za timeshare. Na oplátku má právo užívat smlouvou určené prostory rekreačního objektu, avšak pouze po určité období v roce, které je taktéž definováno ve smlouvě.
  • Timeshare je zahrnut v občanském zákoníku v paragrafech 58 až 71. V novele je obsažena evropská směrnice č. 2008/122/ES o ochraně spotřebitele ve vztahu k některým aspektům smluv o dočasném užívání ubytovacího zařízení (timeshare), rekreačních produktech, o dalším prodeji a o výměně, a podílník timesharu je tak v souvislosti s podpisem takovéto smlouvy v zemích EU dnes více chráněn než v minulosti. Je například určena čtrnáctidenní lhůta, během které mohou spotřebitelé bez udání důvodu odstoupit od smlouvy, aniž by jim na základě tohoto právního úkonu vznikly jakékoli náklady.

No, kdo by to nechtěl. Jenže půl milionu vstupní investice je docela dost. Cestovka prý tedy přichází s výhodnější nabídkou, takzvanou dovolenou na zkoušku. Nabízí možnost vyzkoušet si tento způsob dovolené na jeden rok. Pan Pavel byl nadšený, zrovna dovolenou plánoval a vypadalo to, že by díky této možnosti mohl ušetřit. A tak podepsal smlouvu, zaplatil 21 tisíc korun a těšil se na léto a na dovolenou.

Když se však začal zajímat o konkrétní pobyt, bylo po nadšení. V letních měsících nebylo možno apartmán využít. Ale to zdaleka nebylo všechno. "Navíc jsme měli zaplatit rezervační poplatek, manipulační poplatek, letenky a stravování," uvedl zklamaný zákazník.

Letenky a stravování si měl zajistit sám, to už prý cestovka nezajišťuje. Ve výsledku by tedy dovolená vyšla skoro třikrát dráž než běžný zájezd s cestovní kanceláří. "Připadá mi, že je to podvod," uzavírá rozhořčeně pan Pavel.

Timesharing není zájezd

"Je třeba si uvědomit, že timesharing není produktem cestovní kanceláře, jedná se mnohem více o realitní činnost, nikoli o zájezd," vysvětluje mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež.

Smlouvou o timesharingu máte totiž dohodnuto pouze ubytování. Je tedy třeba zvážit, zda se vám taková smlouva vyplatí. "Výhodou zájezdu koupeného u cestovní kanceláře je to, že cestovní kancelář poskytuje komplexní službu, tedy dopravu, transfery, ubytování, stravování, služby delegáta, pojištění a podobně" podotkl Papež.

"Podle našich zkušeností je timeshare mnohdy velmi nevýhodná a nadmíru nákladná investice," potvrzuje Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra (ESC). U timesharu je totiž také nutné platit poměrně vysoké roční udržovací poplatky. "Je navíc velmi obtížné takovou smlouvu ukončit, protože tuto možnost daná smlouva většinou vůbec neupravuje," varuje Tichota.

Zkušenosti odborníků na evropské spotřebitelské právo z ESC vycházejí ze skutečných případů spotřebitelů, kteří podepsali timesharovou smlouvu na dovolené v zahraničí s tamní společností a po několika letech se od ní marně snažili odstoupit, či svůj podíl přeprodat.

Jako třeba pan Karel, který si koupil podíl na timeshare ve Španělsku. A nakonec navštívil apartmán jen třikrát během deseti let. Podle smlouvy však musel platit udržovací poplatky, které se každoročně výrazně zvyšovaly. I přes veškerou snahu nebylo možné od smlouvy odstoupit a závazek ukončit. Snažil se svůj podíl přeprodat, nicméně podle jeho slov z něj zprostředkovatelská společnost pouze vytáhla dalších 1 250 eur.

  • Před podpisem smlouvy dobře zvažte, zda je pro vás opravdu výhodná a neváhejte se poradit s odborníkem.
  • Timesherová smlouva musí mít písemnou formu. Jako spotřebitel máte právo na to, aby smlouva byla uzavřena v jazyce státu EU nebo EHP (Evropský hospodářský prostor), v němž máte bydliště, nebo jehož jste státním příslušníkem. Tedy v našem případě musí být v češtině.
  • Jako spotřebitel máte právo na to, aby vám poskytovatel v dostatečném časovém předstihu před uzavřením smlouvy poskytl informace o smlouvě.
  • Od timesharové smlouvy máte právo odstoupit bez uvedení důvodu ve lhůtě čtrnácti dní od jejího uzavření.
  • Jestliže vám poskytovatel nepředal řádně vyplněný formulář pro odstoupení od smlouvy, máte lhůtu pro odstoupení jeden rok a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
  • Pokud vám poskytovatel před uzavřením smlouvy neposkytl potřebné informace, činí lhůta pro odstoupení od smlouvy tři měsíce a čtrnáct dnů ode dne, kdy byla smlouva uzavřena.
  • Před uplynutím lhůty pro odstoupení od smlouvy nesmí poskytovatel požadovat žádné poplatky ani zálohy.
  • Pokud jste přece jen obchodníkovi zaplatili zálohu a v zákonné lhůtě jste od smlouvy odstoupili, je poskytovatel povinen vám zálohu vrátit. Když tak neučiní, můžete jej žalovat pro bezdůvodné obohacení.
  • Jestli již řešíte problém se smlouvou o timesharu a poskytovatelem je společnost z jiné země EU, Norska, nebo Islandu, může vám bezplatně pomoci Evropské spotřebitelské centrum, působící při České obchodní inspekci. 
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...