Voda zdražuje. Tipy, jak ušetřit a nenechat si vysát peněženku

  • 261
Proč zbytečně vyhazovat peníze, když se dají ušetřit. Mnohdy stačí držet se osvědčených doporučení. Třeba docela obyčejné rady používat při čištění zubů kelímek s vodou a nenechávat téct vodu zbytečně proudem.

„Možná někomu připadá jako banalita, aby zavíral kohoutek s tekoucí vodou při čištění zubů. Ale ztráta peněz je skutečně alarmující,“ říká David Otáhal, který se ve své praxi dlouhodobě zabývá problematikou šetření vodou.

Kolik vody během takového čištění zubů vyteče do kanálu? „Pokud si čistíme zuby doporučené dvě minuty, pak s naplno otevřeným kohoutkem spotřebujeme během jednoho čištění přibližně 30 litrů pitné vody. Při čištění dvakrát denně pak vyteče do odpadu 60 litrů pitné vody,“ přibližuje David Otáhal z portálu neoperlcz.cz.

Kolik uteče vody

Člen domácnosti si 2krát denně čistí zuby při roztočeném vodovodním kohoutku.

Spotřeba vody na jedno čištění: 30 litrů

Denní ztráta vody: 60 litrů = 0,06 m³

Ročně ztráta vody: 21 900 litrů = 21,9 m³

Když uvážíme, že se takto chová jen jeden člen domácnosti, za rok bez užitku proteče vodovodním kohoutkem neuvěřitelných 21,9 kubíku pitné vody.

Vodné a stočné přijde i na 96 korun

Cena vody přitom rok od roku roste. Severočeské vodovody a kanalizace, které provozují veřejné vodovodní a kanalizační sítě v Ústeckém, Libereckém a Středočeském kraji, si například za kubík vody letos účtují včetně DPH celkem 96,03 koruny (vodné 49,20 + stočné 46,83).

Hlouběji do kapsy musejí sáhnout i Pražané. V hlavním městě letos voda oproti loňskému roku zdražila o 1,81 koruny a kubík vodného a stočného včetně DPH přijde Pražany na 77,65 koruny (vodné 44,71 + stočné 32,94). V Brně dnes stojí kubík vody 74,46 koruny (vodné 36,20 + stočné 38,36) a například v Ostravě přijde voda na 74,64 (vodné 36,59 + stočné 38,05).

Jak se však ukazuje, při osobní hygieně řada lidí na úsporu stále moc nemyslí. Z průzkumu společnosti Henkel například vyplývá, že s naplno otevřeným kohoutkem si ráno a večer čistí zuby rovná pětina Čechů. Tento zlozvyk přitom není levný.

Čtyři minuty denně vás připraví za rok o 1 700 korun

Například v Praze, kde letos stojí kubík vody 77,65 koruny, přijde takový zlozvyk jednoho Pražana na 1 700 korun za rok. A když nechává téct vodu při hygieně zubů čtyřčlenná pražská domácnost, z rodinného rozpočtu zbytečně uteče za rok 6 802 korun. „Přitom by každému na jedno čištění zubů stačila jedna až dvě sklenice vody za pár haléřů,“ radí David Otáhal.

„A kdo se bez naplno puštěného kohoutku nemůže obejít, měl by si nainstalovat omezovač průtoku vody, neboli spořič. Inteligentní spořiče vody, na rozdíl od klasických perlátorů, které jen vodu provzdušní, umí průtok vody regulovat. Spotřeba vody se tím dá snížit až o sedmdesát procent,“ dodává Otáhal.

Kolik stojí zlozvyk

Jednoho člena domácnosti:

  • Cena vody (vodné a stočné) Praha: 77,65 Kč/ m³
  • Ročně ztráta peněz: 21,9 m³ krát 77,65 Kč/ m³ = 1 700 Kč
  • Roční ztráta na osobu: 1 700 Kč

Čtyřčlennou domácnost:

  • Denní ztráta vody: 240 litrů = 0,24 m³
  • Roční ztráta vody: 87 600 litrů =87,6 m³
  • Cena vody (vodné a stočné) Praha: 77,65 Kč/ m³
  • Roční ztráta peněz: 6 802 Kč

Propočty: neoperlcz.cz

Tipy, jak ušetřit a neplýtvat vodou

Při vysoké ceně vody se vyplatí myslet i na další možnosti, jak neutrácet za vodu. Prodražit se mohou i kapající kohoutky nebo protékající splachovač na WC. Pokud je nenecháte opravit, za rok můžete přijít o peníze v řádech několika set až několika tisíc korun.

Co může stát únik a spotřeba vody v domácnosti
Spotřeba vodylitrů za denm³ za rokKč za rok
čištění zubů při otevřeném kohoutku 2krát denně/2 minuty6021,91 700
kapající kohoutekslabě248,76680
kapající kohouteksilně5419,711 530
ruční mytí nádobí 2krát denně7025,551 984
protékající splachovač na WCslabě15054,754 251
Zdroj: spotřeba/únik vody dle PVK, cena vody v Praze 77,65 Kč/ m³, propočet iDNES.cz

Ani ruční umývání nádobí není levné. Když jste zvyklí mýt nádobí dvakrát denně, je dobré vědět, že na to spotřebujete zhruba 70 litrů vody a za rok za takto spotřebovanou vodu zaplatíte okolo dvou tisíc korun, tedy alespoň v Praze. V oblastech, kde je voda dražší, to může být i vyšší částka.

Naproti tomu pití vody z kohoutku je rozhodně levnější než pití balené vody. Ale pozor. Jestliže necháváte vodu nejprve odtéct, abyste se napili studené, pití kohoutkové vody se tím rovněž prodražuje. Ostatně zkuste si doma odměřit, kolik vody takto zbytečně uteče. I zde však existuje jednoduchý recept, jak ušetřit – natočit najednou větší množství vody do nádoby a dát ji do lednice. Každá ušetřená koruna je přece dobrá.

Jak se dá šetřit voda Praktické tipy

  • Nenechávejte zbytečně téct vodovodní kohoutky.
  • Protékající kohoutky a WC co nejdříve opravte.
  • Vyplatí se mít úsporný splachovací systém.
  • Instalací spořičů vody lze při hygieně omezit průtok vody.
  • Při sprchování je spotřeba vody nižší než při koupání ve vaně.
  • Perte pouze tehdy, když je pračka plná.
  • Myčku nádobí pouštějte jen plnou.
  • Pijete-li kohoutkovou, dávejte nádobu s vodou do lednice.
  • Odpad nesplachujte do WC ani umyvadla, vyhazujte ho do koše.

Pijete doma kohoutkovou vodu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 13. března 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 4521
Ne
Ne 333