Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dejte si pozor, u koho pracujete. V Česku přibývají zastřené agentury

  • 6
Na českém trhu práce roste počet takzvaných zastřených agentur. Fungují bez povolení a zaměstnancům platí méně, než by měly. Potvrdily to kontroly inspektorů práce.

Za tři čtvrtletí loňského roku provedli inspektoři práce přes čtyři sta kontrol. Zaměřili se na dodržování povinností při agenturním zaměstnávání a na nezákonné zprostředkování práce. Výsledek? Odhalili 142 nedostatků v oblasti agenturního zaměstnávání a 33 nelegálně zaměstnaných osob, z nichž část se dokonce skrývala v miniaturním skladu jedné čokoládovny. Zároveň také našli 54 agentur, které zprostředkovávaly zaměstnání bez povolení.

„Častěji než v minulých letech se objevují takzvané zastřené agentury práce, které svou činnost vykonávají bez povolení vydaného Generálním ředitelstvím Úřadu práce ČR a zastírají to obchodní smlouvou s uživatelem, tedy firmou, která si zaměstnance najímá,“ říká Petr Sulek, vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí.

Zastřené agentury posílají ke klientům osoby najaté na dohodu o provedení práce. Jedná se oficiálně o obchodní vztah, agentura ani klient tedy nemusí dodržovat srovnatelné pracovní podmínky, o kterých mluví zákon. Ten agenturnímu zaměstnanci garantuje stejný výdělek, jako má kmenový pracovník na dané pozici.

Minimální mzda, zbytek na ruku

Lidé zaměstnaní pseudoagenturou dostanou „jako“ minimální mzdu, skutečně domluvenou částku jim pak agentura doplatí na ruku nebo ve formě cestovních náhrad. Zaměstnanci, které na takové nekalé praktiky kývnou, si neuvědomují, že minimální příjem se jim odrazí na výši případné nemocenské nebo v budoucnu na výši důchodu. „Legální agentury práce kvůli tomu přicházejí o zakázky, stát o daně a pojistné,“ říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka ManpowerGroup a prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Může se hodit

Sháníte zaměstnání? Navštivte portál jobDNES.cz a vyberte si z pestré nabídky volných pracovních míst a brigád.

K dnešnímu dni má v České republice podle statistiky této asociace povolení zprostředkovávat zaměstnávání 1 983 subjektů. „Nejsou to ale vždy jen agentury. Velká část jsou holdingy, které sdružují více samostatných provozů a potřebují tuto licenci, aby mohly mezi jednotlivými podniky přesouvat zaměstnance podle potřeby,“ vysvětluje Jaroslava Rezlerová. Dodává, že z celkového počtu agentur je zhruba 30 % pochybných. „Využívají legislativní mezery a snaží se zbohatnout především na úkor státu nebo zaměstnanců.“

Jak podvodné praktiky poznat?

Firma, tedy konečný zaměstnavatel, pozná podvodné praktiky především podle nízké ceny. „Pokud je fakturace od agentury nižší než hrubá mzda pracovníka vynásobená 1,35, což je sociální a zdravotní pojištění, tak je hned jasné, že není něco v pořádku,“ upozorňuje Jaroslava Rezlerová.

Uchazeč o zaměstnání by si zase nejprve měl ověřit u známých nebo na internetu, jakou má agentura pověst, jestli platí včas a řádně výplaty zaměstnancům. „Agentura nesmí požadovat provize za zprostředkování práce. Peníze nevyplácí na ruku, odvádí sociální a zdravotní pojištění za své zaměstnance, což si lidé mohou ověřit například na výplatní pásce. A smlouvu dává písemnou,“ doplňuje personalistka.

Další formální náležitosti, na které si musí zaměstnanec agentury práce či uchazeč dát pozor:

  • Nejpozději v den nástupu musí dostat písemnou pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti.
  • V žádném případě nesmí agentura práce přidělit zaměstnance k uživateli na základě dohody o provedení práce.
  • Zaměstnanec dostane písemný pokyn upřesňující název uživatele, tedy firmy (nikoli agentury práce), adresu pracoviště, datum vzniku a ukončení dočasného přidělení k výkonu práce, popis práce, název pracovní pozice, pracovní dobu a mzdové podmínky.

Při ukončení pracovního poměru zaměstnanec obdrží:

  • zápočtový list
  • v termínu výplaty (který je sjednán ve smlouvě) výplatní pásku a mzdu buď vyplacenou v hotovosti, na účet či poštovní poukázkou

Náležitosti pracovní smlouvy:

  • druh práce, kterou bude zaměstnanec vykonávat
  • místo výkonu práce
  • den nástupu do práce

V pracovní smlouvě je vhodné mít i:

  • identifikace zaměstnavatele (vč. IČ) a zaměstnance
  • výše mzdy
  • doba/délka zaměstnání
  • zkušební doba (v délce maximálně 3 měsíce)

Každý pracovník, který pracuje přes agenturu, či přes ní hledá práci, a má pochybnosti o jejím fungování, se může s podezřením obrátit na Státní úřad inspekce práce. Ten má regionální pobočky. O radu může požádat i na úřadech práce nebo na sekretariátu Asociace poskytovatelů personálních služeb.

Agenturní zaměstnávání je dočasné přidělení zaměstnance k výkonu práce. Jde u nástroj, který pomáhá firmám řešit sezonní výkyvy a nečekané nárůsty a poklesy zakázek. Agenturní zaměstnanci tvoří zhruba procento všech zaměstnanců v České republice. V Německu je to například více než dvě procenta, ve Velké Británii přes 3 procenta. Ve srovnání s dalšími státy jsme pozadu i se samotnými počty agentur. Například v Německu jich na trhu působí zhruba desetkrát více než u nás.