Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Trhu nemovitostí možná hrozí vznik cenové bubliny

Podíl cen bytů a mezd je pro Prahu až třikrát vyšší než pro Berlín, Vídeň či Hamburk. Absolutní ceny nemovitostí v Německu a Rakousku jsou sice stále mírně vyšší než v ČR, pořídit si bydlení v hlavním městě je však pro Čechy kvůli nižším příjmům finančně mnohem náročnější než pro Rakušany či Němce.
Ceny bytů v Praze dohánějí ceny bytů v ostatních zemích EU.

Ceny bytů v Praze dohánějí ceny bytů v ostatních zemích EU.

Uvádí to ve své Zprávě o finanční stabilitě 2006 Česká národní banka. Z tohoto dokumentu pocházejí i všechny následující údaje. Vývoj cen bytů v porovnání s výší příjmů v několika posledních letech ukazuje následující graf. Konkrétně jde o podíl ceny bytu o velikosti 68 m2 a roční mzdy.

V grafu uvedená data jsou za rok 2006 zatím pouze předběžná, již nyní je však zřejmé, že v Praze došlo během loňského roku k výraznému nárůstu podílu cen bytu k ročním mzdám. Výše tohoto ukazatele se přiblížila k úrovni z konce roku 2003, kdy ceny nemovitostí výrazně narostly díky spekulacím a nejistotě v souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie. Dále je z grafu vidět, jak výrazně převyšují ceny pražských bytů ceny bytů v ostatních regionech. Zatímco například na konci roku 2005 cena bytu v České republice jako celku převyšovala výši roční mzdy čtyřikrát, v Praze to bylo téměř desetkrát.

Ceny bytů v Evropě

Podíl cen bytů a mezd je v Praze nyní téměř třikrát vyšší než například v Berlíně a Vídni. V porovnání s jinými zeměmi je však stále nízký, dosahuje například pouze 68 procent úrovně Madridu či 88,5 procenta Paříže.

Jak vysoké jsou absolutní ceny bytů v Praze a Brně ve srovnání s vybranými evropskými velkoměsty, ukazuje následující tabulka. Zatímco ceny pražských bytů se již pomalu blíží cenám srovnatelných bytů v Německu a Rakousku, ve srovnání s byty například v Paříži nebo Madridu jsou stále velmi levné. Cena bytu v Praze nečiní ani čtvrtinu z ceny podobného bytu v Paříži.

 

Porovnání cen bytů se zahraničím - stav ke konci roku 2005
Kolik procent z ceny bytu v evropských velkoměstech činí cena bytu v Praze a Brně
  Praha Brno
Berlín 87,3 % 73,3 %
Vídeň 81,9 % 67,8 %
Hamburk 70,8 % 59,5 %
Řím 45,5 % 38,2 %
Madrid 26,2 % 22,0 %
Paříž 23,5 % 19,8 %
Zdroj: ČNB - Zpráva o finanční stabilitě 2006; data převzata z výroční zprávy European Council of Real Estate Professions

Hrozí na trhu nemovitostí vznik cenové bubliny?

Česká národní banka ve své zprávě uvádí, že ceny nemovitostí loni zaznamenaly po období cenové stability v letech 2003 až 2005 poměrně rychlý růst, a to především ve druhé polovině roku. Nejvíce se zvyšovaly ceny bytů a stavebních pozemků, jak je vidět i z následujícího grafu, který znázorňuje index cen nemovitostí za několik posledních let. Za základ jsou vzaty ceny z prvního čtvrtletí roku 1998. Až do roku 2005 jde o ceny převodů nemovitostí uváděných v daňových přiznáních (údaje publikované ČSÚ), za rok 2006 jde prozatím o odhad na základě nabídkových cen realitních kanceláří.

V některých regionech bylo zvýšení cen nemovitostí velmi výrazné, například v Praze nabídkové ceny bytů koncem minulého roku rostly meziročním tempem 24,3 procenta. Nejedná se ale pouze o Prahu. Petra Horáková Krištofová ze společnosti Hyposervis uvádí: „Z regionů v minulém roce zaznamenal největší nárůst cen Zlínský kraj a oblast severní Moravy. Zde ceny vyrostly o 15 až 25 procent. Svou úlohu samozřejmě sehrává výstavba průmyslových komplexů, které přitahují pracovní sílu a tedy i poptávku po bydlení.“ 

ČNB vyjádřila mírnou obavu, „zda je tento nárůst cen přirozený a zda nemůže podpořit vytvoření ‚bubliny‘ na trzích nemovitostí“. Indikací počátku cenové bubliny může být podle ČNB již výše zmíněné porovnání vývoje cen bytů a příjmů, kdy se stav na konci roku 2006 přiblížil úrovni z roku 2003. Dalším signálem mohou být také klesající výnosy z nájemného, jelikož tržní nájmy rostou v posledních letech pomaleji než ceny bytů.

Na druhou stranu centrální banka uklidňuje, že rychlé navyšování cen nemovitostí lze vysvětlovat také růstem poptávky po bydlení z důvodů, jako jsou dostupné hypoteční úvěry, demografický vývoj, růst reálných příjmů, spekulace spojené s obavami z růstu DPH na stavební práce spojené s bydlením od roku 2008 či nejistota ohledně ostatních daňových změn. Dalším důvodem rychlého zvyšování cen nemovitostí je také přibližování se cenové úrovni ostatních zemí Evropské unie. Jak se vyvíjejí ceny v zemích EU, ukazuje následující graf. (Konkrétně jde o Německo, Řecko, Španělsko, Francii, Irsko, Nizozemsko a země eurozóny celkem. ČR je znázorněna světle modrou barvou.)

Data za rok 2006, kdy se ceny nemovitostí v České republice výrazně zvyšovaly, ještě nejsou k dispozici, v předchozích letech však byl nárůst cen v porovnání s některými jinými zeměmi EU výrazně pomalejší. Nejrychleji se zvyšují ceny nemovitostí v Irsku, naopak v Německu ceny nemovitostí dokonce mírně klesají.

Jak se budou ceny nemovitostí vyvíjet v budoucnu

Odborníci, kteří se zabývají trhem nemovitostí, předpokládají, že na pokles cen se zájemci o pořízení bydlení příliš těšit nemohou. Petra Horáková Krištofová z Hyposervisu říká: „Ceny nemovitostí v žádaných a perspektivních lokalitách Prahy určitě ještě pár let porostou. Poptávka po kvalitním bydlení na pěkném místě je velmi vysoká, neboť mnoho mladých lidí ze silných ročníků své bydlení stále ještě hledá. Ve věku 20 až 34 let je v České republice 2,5 milionu lidí. Nezájem ze strany kupujících může nastat u nemovitostí ve špatné lokalitě a s neuspokojivým poměrem kvalita-cena.“

Rychlého a výrazného zdražení nemovitostí se ale podle Pavla Kühna z České spořitelny také obávat nemusíme. "Do budoucna neočekáváme skokový růst cen bytových nemovitostí i s ohledem na připravované změny v DPH a zrušení osvobození hypotečních zástavních listů od daně z příjmu a dále na rostoucí úrokové sazby z hypoték. Oba tyto faktory budou mít vliv na zdražení hypoték a budou tedy působit proti rychlejšímu zvyšování cen nemovitostí na bydlení,“ vysvětluje.

  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...