Peníze, dluh

Peníze, dluh | foto: Profimedia.cz

Třinácté platy: firmy nechtějí dát peníze všem

  • 46
Jen někteří zaměstnanci najdou před Vánocemi na výplatní pásce nějakou korunu navíc. Od plošného vyplácení třináctých platů společnosti ustupují, důraz kladou na výkonnostní odměny.

Většina firem letos vyplácí zaměstnancům spíše mimořádné odměny než třinácté platy. Odměny souvisejí s výsledky hospodaření společnosti a s výkony jednotlivých pracovníků. Lidé si je opravdu musí zasloužit, hodnotí se práce odvedená za celý rok. Výše odměn se pohybuje v řádech stovek až tisíců korun. Ti šikovní si tak klidně mohou odnést tolik, jako by dostali třináctý plat a někde i více.

Odměňování je takhle průhlednější a všem srozumitelné. Trend upřednostnění výkonnostních odměn potvrzuje i studie odměňování PayWell 2006, každoročně zpracovávaná auditorskou společností PricewaterhouseCoopers Česká republika, které se v letošním roce účastnilo 142 firem, například automobilky, průmyslové společnosti, banky, farmaceutické a chemické společnosti či obchodní podniky. Pouze 23 procent z nich nabízelo třinácté platy.

„Od třináctých platů, které jsou garantovány bez ohledu na to, jestli se firmě nebo konkrétnímu zaměstnanci dařilo, firmy postupně upouštějí. Vyplácení odměn je naopak vázáno na výkonnostní kritéria, například na určitou výši zisku nebo splnění cílů konkrétního zaměstnance. Jen tak má společnost jistotu, že na konci roku bude na vyplácení odměn mít,“ říká Martina Štěpinová z PricewaterhouseCoopers.

popisekPODNIKATEL NA DOVOLENÉ:
k moři nebo po vlastech českých?

Odměny ano, někde však až po Vánocích

Například zaměstnanci Mittal Steel Ostrava dostanou v prosinci odměnu za pracovní výkonnost a odměnu za tvorbu provozního zisku. „Odměnu za výkonnost vyplatíme všem zaměstnancům podle jimi dosaženého výdělku za období deseti měsíců roku 2006,“ říká Jana Dronská, tisková mluvčí Mittal Steel Ostrava. Průměrná výše odměny tak na jednoho zaměstnance činí přes tři tisíce korun. „Pokud navíc vytvořili provozní zisk podle plánu, přilepší si v průměru ještě zhruba o dva a půl tisíce korun,“ dodává Dronská.

Pracovníci společnosti T-mobile se odměn dočkají až v příštím roce. „Odměňujeme dvakrát ročně, teď je nejbližší termín v dubnu. Výše odměn je závislá na osobních výkonech jednotlivce i výsledcích celé firmy,“ poznamenala mluvčí společnosti Martina Kemrová.

Ani v některých bankách se ke konci roku nedočkají automaticky platu navíc nebo jeho části. Eva Chaloupková, tisková mluvčí GE Money Bank, uvádí, že lidé jsou hodnoceni podle zařazení a splnění osobních a firemních cílů. Aby alespoň na část odměny dosáhli, musí stanovené úkoly splnit z více než poloviny. „Odměny se pak pohybují v řádech tisíců korun, ale lidé je dostanou až v novém roce,“ říká Chaloupková.

Na třináctý plat se však mohou těšit lidé zaměstnaní u stavební firmy Metrostav. Jak uvedl tiskový mluvčí František Polák, peníze navíc, čili určité procento z platu, obdrží před Vánocemi všichni.

popisekJAK PODŘÍZENÉ SPRÁVĚ ZKRITIZOVAT?
SENDVIČEM

Trend se osvědčuje i ve veřejné sféře

Stejně k vojákům a ostatním zaměstnancům přistupuje ministerstvo obrany. Finanční odměny v resortu jsou zpravidla udělovány dvakrát ročně, ve druhém a čtvrtém čtvrtletí roku, a to za úspěšné plnění pracovního úkolu. „Jejich výše dále závisí na vedoucím pracovníkovi daného úseku, jak je schopen účelně hospodařit s přidělenými finančními prostředky,“ vysvětluje Iva Ruskovská z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Tiskový mluvčí ostravské fakultní nemocnice Tomáš Oborný se diví, proč se mluví o třináctých platech, když má rok jen dvanáct měsíců. „U nás funguje jiný systém. Každý má v průběhu roku konkrétní pracovní úkoly, které se půlročně vyhodnocují, a pokud je splní, má nárok na finanční odměnu,“ konstatuje Oborný. „Třinácté platy se lidem dávaly, ať pracovali dobře nebo ne, a to není správné. Loni jsme tento systém zkusili poprvé a jeho výsledky byly ihned znát.“ Učitelé půjdou domů s prázdnou kapsou Většina lidí, jejichž mzdy jsou placeny z veřejných rozpočtů, nedostane nic. Už dva roky se nevyplácejí žádné třinácté ani čtrnácté platy. Podle slov předsedy Asociace školských odborů Radka Sárköziho záleží na řediteli školy, jestli ušetřil nějakou korunu a svým podřízeným na Vánoce finančně přilepší, ale jde spíše o výjimky. „V Praze občas přispívá učitelům na odměny před koncem roku magistrát, ale jinde tomu tak není,“ vysvětluje Sárközi. Odboráři však nevidí třinácté platy jako prioritu, spíše usilují o zvýšení běžných mezd. Odměn se před Vánocemi dočkají také jen vybraní úředníci, a to za mimořádné výkony. Například za dlouhodobý záskok za nemocného nebo za nadprůměrné nasazení.

Za co firmy odměňují

  • za splnění jednotlivých úkolů
  • za vytvoření provozního zisku
  • za dosažení stanovených cílů
  • za zdokonalování se ve své profesi
  • v odměnách zohledňují i hospodaření celé firmy
  • za mimořádné nasazení
  • za nápady, které se v praxi výjimečně osvědčily