Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Turbulence na trzích neutichají, spíše naopak

  8:31
Obavy z globální recese a špatných hospodářských výsledků společností nabírají na obrátkách. Volatilita je stále vysoká. Dolar posílil k euru na dvouleté maximum. Cena ropy klesla na 62 USD/barel.
Na světových trzích se nejvíce propadaly akcie automobilek a bankovního sektoru.

Na světových trzích se nejvíce propadaly akcie automobilek a bankovního sektoru. | foto: Profimedia.cz

Výsledková sezona spustila další masivní výprodeje na akciových trzích. Spekulace ohledně globální recese a její hloubky nabírají na obrátkách. Odhaduje se, že recese v americké ekonomice bude nejhorší za posledních 26 let, tedy od roku 1982. Sám šéf americké centrální banky Fed Ben Bernanke přiznal minulé pondělí, že americká ekonomika bude hodně slabá v nadcházejících čtvrtletích a že zde existuje riziko delšího bídného období v americké ekonomice. Podpořil zároveň další fiskální balíček, který by poskytl občanům daňové úlevy a podpořil tak spotřebitelskou poptávku.

Dřívější zástupci Fedu přiznávají, že situace v americké ekonomice se v posledních týdnech výrazně zhoršila – kolabuje spotřebitelská důvěra, propadají se maloobchodní prodeje, propadají se čísla započatých staveb domů a prudce klesá průmyslová výroba. Alan Greenspan, dřívější šéf Fedu, připustil, že udělal chyby v tom, když věřil, že u bank a finančních institucí funguje jistý pud sebezáchovy, tedy že by měly samy zájem na tom, aby ochránily své akcionáře. Přiznal také, že kreditní krize předčila jeho představy.

Ne mnoho společností dokáže v těchto dnech přijít s lepšími výsledky hospodaření, než se očekává.  Naopak v problémech se ocitají automobilky, které se již dožadují pomoci od vlád a Evropské unie. Za očekáváním skončily výsledky automobilky Volvo nebo Toyota. Automobilky Peugeot Citröen, Daimler, Fiat, Renault a Hyundai snížily svoje očekávání na výsledky hospodaření. Americké General Motors a Chrysler oznámily propouštění. Jiné společnosti oznamují odložení plánů expanze ve světovém měřítku apod.

Britská ekonomika klesla ve 3. čtvrtletí výrazněji, než se čekalo, a to o 0,5 %, meziročně pak hospodářství rostlo o pouhé 0,3 %. Pozitivně překvapily prodeje již existujících domů v USA za září, kdy poprvé od roku 2005 ukazatel vykázal meziroční růst, za měsíc září rostly prodeje o 5,5 %.

Obavy z recese tlačí dolů ceny komodit
Na zasedání skupiny OPEC ve Vídni se rozhodlo o okamžitém snížení produkce ropy o 1,5 milionu barelů denně, ovšem ani to nezastavilo pokles ceny ropy na světových trzích. Cena ropy Brent klesla v minulém týdnu přibližně o 8 USD/barel na 62 USD/barel. Cena zlata se po poprvé od září 2007 dostala opět pod hladinu 700 USD/unce, během pátečního odpoledne se už ale zlato opět obchodovalo za 713 USD/unce, kleslo tak na ceně za týden jen asi o 70 USD/unce.

Na světových trzích se tak nejvíce propadaly akcie automobilek a bankovního sektoru. Pokles cen komodit způsobuje potíže zpracovatelským firmám a energetickému sektoru. Americký Dow Jones ztratil v minulém týdnu přibližně 6,5 % (8 273 bodů v pátek v 16:00), S&P 500 asi 7,5 % (869 b.), Nasdaq téměř 10 % (1 534 b.). Japonský akciový trh zažil opět výrazný výprodej, když index Nikkei ztratil 12 % (na 7 649 b.) Německý DAX během pátečního odpoledne odepisoval za celý týden 12 % (4 193 b.), britský FTSE 6,1 % (3 814 b.).

Ani pokles sazeb na mezibankovním trhu náladu investorům nezvedl. Důvěra mezi bankami je ale na tom o něco lépe, podepisují se na tom schválené pomocné balíčky bankovnímu sektoru jak v Evropě, tak v USA. Tříměsíční dolarová sazba LIBOR klesla během minulého týdne na 3,52 % z 4,41 %, tříměsíční sazba EUR pak na 4,92 % z 5,045 %.

Graf vývoje cen ropy ve 43. týdnu:

Graf vývoje cen ropy 43.týden
 
Posiluje dolar, jen, švýcarský frank
Averze k riziku je na rekordních hodnotách a poptávka na trhu je momentálně po zajišťovacích instrumentech proti propadům kurzů na akciových trzích a po bezpečných měnách, jako je japonský jen, americký dolar či švýcarský frank. Dolar se proto dostal až na dvouleté maximum k euru na úroveň EUR/USD 1,25 z 1,34 v pondělí. Japonský jen posílil k dolaru o vysokých 9 % na USD/JPY 92,35, což bude ale mít negativní dopad na japonskou ekonomiku, kterou táhnou exporty. Libra ztratila k dolaru vysokých 10 % a propadla se tak až na GBP/USD 1,55 z 1,73. Švýcarský frank posílil z EUR/CHF 1,52 až na úroveň kurzu 1,44, korigoval ale zisky v závěru týdne na EUR/CHF 1,46.

Rozvojové trhy pod výprodejním tlakem
Špatné zprávy se začaly množit i v rozvojových zemí a investoři se začali zbavovat prakticky všech  investic na emerging markets. Nepříjemnou informací byl návrh argentinské prezidentky Cristiny Fernández zestátnit penzijní fondy, aby takzvaně stát ochránil úspory obyčejných lidí. Trhy ale toto v případě Argentiny chápou jinak, neboť stejná záležitost se děla v roce 2001 při státním bankrotu. Spekuluje se tedy, že Argentina má také problémy s refinancováním státních závazků.

O pomoc Mezinárodního měnového fondu (MMF) v řešení současné krize požádalo již vícero zemí, kromě kdysi bohatého Islandu má problémy Pákistán, Ukrajina, Bělorusko, Maďarsko. A právě problémy Maďarska s oslabující měnou a vysokými deficity jak veřejných rozpočtů, tak běžného účtu platební bilance zasáhly celý region, neboť někteří sice rozlišují mezi zeměmi východní Evropy, ale spousta investorů se také jednoduše zbavuje všech investic v daném regionu.

Výrazněji výprodejům forintových aktiv nezabránila ani Národní banka Maďarska, když ve středu překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 3 % na 11,5 %. Trh na toto rozhodnutí reagoval více než vlažně, výraznější zpevnění forintu se nekonalo, což svědčí o náladě investorů. Forint nakonec oslabil v minulém týdnu k euru asi o 4,5 % na EUR/HUF 276, když týdenní maximum kurzu bylo na 286 EUR/HUF, došlo tedy k oslabení forintu na několikaleté minimum k euru. Maďarský akciový trh se propadl téměř o 8 %, index BUX na hodnotu 11 916 b.

Česká koruna zažila jízdu na horské dráze
Ve čtvrtek se dostala k euru až na 26,25, aby pak jako ostatní měny rozvojových trhů reagovala opětovným posílením na vyjádření MMF ohledně připravenosti pomoci v rozvojovém světě. Koruna tak zakončila minulý týden na úrovni kurzu EUR/CZK 25,05, když oslabila o 20 haléřů. Pražská burza ztratila v minulém týdnu 12 % a zakončila na hodnotě 751 b. Výrazně oslabil i polský zlotý a varšavská burza. Zlotý ztratil k euru asi 8 % na EUR/PLN 3,83 a burza ztratila 13 % na 1 555 b. Výprodeje českých a polských aktiv souvisí také se zpomalováním světového růstu a tím s nižším očekávaným objemem investic v těchto zemích, které doposud byly u zahraničních investorů velice oblíbené.

Graf vývoje kurzu EUR/CZK ve 43. týdnu:

Graf kursu EUR/CZK ve 43. týdnu

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...