Ben Bernanke, šéf FEDu

Ben Bernanke, šéf FEDu | foto: Profimedia.cz

Týden na trzích: Bernanke uklidnil trhy

  • 5
Prvním důležitějším číslem týdne bylo německé podnikatelské prostředí, které mírně zaostalo za očekáváním. Z Británie přišlo několik pozitivních údajů. Nejvíce kladně překvapily únorové maloobchodní a velkoobchodní tržby, které měly hodnotu –25 bodů, přičemž bylo očekáváno –52 bodů.

Opět špatná makro data

Velmi negativně překvapila americká spotřebitelská důvěra, která skončila na 25 bodech, když bylo očekáváno bodů o 10 více. Ve svém úterním projevu šéf FEDu Ben Bernanke odmítl možnost znárodnění bank, které jsou v problémech, čímž pozitivně ovlivnil trhy. Na mysli měl zejména Citi Bank. Zatím se spekuluje, jaký bude v budoucnu v této bance podíl amerického státu, nicméně neměl by být majoritní.

Ve středu negativně překvapil počet prodaných rezidenčních budov z druhé ruky v USA za leden. Musíme si zkrátka zvyknout, že z amerického realitního budou i nadále chodit katastrofální zprávy. Ve svém středečním projevu Ben Bernanke potvrdil, co řekl v úterý.

I nadále pokračuje ve Velké Británii trend zlevňujících se nemovitostí, jejichž ceny poklesly v únoru meziměsíčně o 1,8 %. Velmi negativní data přišla ve čtvrtek opět z USA, kde objednávky zboží dlouhodobé spotřeby klesaly v lednu oproti prosinci o více než 5 %, přičemž trhy předjímaly pokles poloviční. To však nebylo vše, ze zámoří přišly i další špatné zprávy o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti a prodejích nových domů.

V pátek vyšlo najevo, že evropský trh práce je ve velmi špatné kondici, když se lednová míra nezaměstnanosti v eurozóně vyšplhala až na 8,2 %. Mírně potěšila japonská průmyslová výroba, která se propadla "jen" o 10 % oproti prosinci.

Akcie se vzpamatovaly po Bernankeho projevu, nicméně celkově klesaly

Akciový trh v USA za první čtyři dny týdne měřeno indexem Dow Jones Industrial Average poklesl o 2,5 %. Nebýt úterý, kdy akcie silně rostly po prohlášení Bena Bernankeho, mohl být výsledek ještě mnohem horší.

Evropské trhy samozřejmě velice přesně odrážely náladu v USA a do čtvrtka např. německý index DAX ztratil téměř 2 % své hodnoty. Zřetelně se změnila situace na akciových trzích ve střední a východní Evropě. Investory zřejmě částečně pustil negativní sentiment vůči tomuto regionu díky tomu, že přestaly depreciovat tamní měny.

Např. český index PX si za první čtyři dny týdne odepsal pouze 1 %. Na pražské burze začala výsledková sezóna. Výsledky Telefonicy, Komerční banky, NWR a Erste Bank za poslední kvartál minulého roku byly v zásadě dle očekávání, přičemž posledně zmíněná firma utrpěla ztrátu. Tu zaznamenaly také Unipetrol a CME, přičemž jejich výsledky byly silně pod očekáváním.

Koruna vrací úder

Měny ve střední a východní Evropě se po slovních intervencích představitelů centrálních bank stabilizovaly a přestala jejich výrazná depreciace. Česká koruna dokonce během týdne na páru s eurem dosáhla skoro hladiny 28 EUR/CZK. Ke konci týdne pak bylo možno euro koupit za cca 28,5 české koruny. Obdobná byla situace na páru s americkým dolarem, kde česká koruna zdolala dokonce hranici 22 USD/CZK, nicméně ke konci týdne se kurz ustálil zhruba na 22,5 USD/CZK.

Zpočátku týdne společná evropská měna na páru s americkým dolarem silně apreciovala a pokořila dokonce úroveň 1,3 EUR/USD. Po vyjasnění situace v sektoru amerického bankovnictví, kde FED a vláda slíbily banky neznárodňovat, ale jen je podrobit tzv. stress testům, začal dolar posilovat. V páteční poledne se obchodoval za kurz cca 1,27 EUR/USD.