Ilustrační foto

Ilustrační foto

Týden na trzích: Býci nepolevují, akcie si připisovaly další zisky

  • 0
Akciové indexy za sebou mají další růstový týden. Optimistická nálada na finančních trzích totiž, zdá se, nebere konce. Jen v USA indexy rostly devětkrát za posledních deset týdnů. Výjimkou nebyl ani tento týden. Další série ekonomických dat dokázala ještě více povzbudit spekulace, že by se již ve třetím čtvrtletí mohla americká ekonomika dočkat opět po roce růstu.

Největší pozornost na sebe v minulých dnech navázaly především výsledky amerických maloobchodních prodejů. Ty zaznamenaly v srpnu růst o 2,7 %, což byl nejlepší výsledek za posledních tři a půl roku a již třetí růst prodejů v řadě.

Tahounem se však staly především prodeje nových automobilů, které v srpnu narostly o 25 %, a to díky šrotovací prémii, která v USA dosahovala 4 500 dolarů. Výrazným impulzem pro výdaje amerických domácností je navíc i celá řada daňových slev v rámci balíčku Baracka Obamy, který na podporu ekonomiky vyčlenil necelých 800 miliard dolarů. Ten začíná postupně prosakovat celou ekonomikou, což se projevuje i v jiných sektorech, jako je například výroba nebo trh s bydlením.

O tom, že výrobní sektor začíná v USA znovu silně růst, obchodníky přesvědčilo i několik ukazatelů výrobní aktivity v průmyslových centrech Spojených států, jako je New York a Filadelfie.

Stabilizací navíc prochází také trh s bydlením, když se podle nejnovějších dat opět zvyšovaly jak počty nově udělených stavebních povolenek, tak nově zahájených staveb. Těm vedle nízkých úrokových sazeb a levných hypoték prospívá také daňová úleva ve výši 8 000 dolarů, kterou obdrží všichni ti, kteří si kupují svůj první dům.

Příznivá data jsou proto především výsledkem fiskální stimulace ekonomiky, a protože ta může ještě několik měsíců podpírat její vývoj, o skutečném stavu věcí zřejmě více napoví až data, která budou přicházet v průběhu příštího roku. To ale zatím obchodníky příliš neznepokojuje, což dokazuje i rostoucí trend na akciových trzích, které si jen od poloviny července v USA připsaly 20 %.

Sílící optimismus byl ale patrný i na ostatních trzích. Na devizovém se pod tlak znovu dostala americká měna, která již druhým týdnem doplácí na svůj status bezpečného přístavu a na velmi nízké úrokové sazby ve Spojených státech. Jen k euru tak během týdne ztratila 2,1 % a propadla se až na své roční minimum.

Levný dolar a očekávání opětovného růstu největších světových ekonomik pak pomáhaly také cenám komodit. Ropa se závěrem týdne pohybovala zpět nad hranicí 71 USD/barel, kam ji poslaly také pět týdnů klesající ropné zásoby v USA.

Cena zemního plynu během týdne vzrostla o dalších 18 % a poblíž historického maxima se nadále drží cena zlata, která v pátek v odpoledních hodinách dosahovala 1 020 USD za troyskou unci.

Z České republiky v uplynulých dnech přišly mezi nejzajímavějšími výsledky zejména maloobchodní prodeje. Ty meziročně klesaly o 4,9 %, což byl ale výsledek podstatně lepší, než čekal většinový konsenzus trhu.

Poptávka českých domácností ale bude ještě dlouhou dobu utlumená, a to především kvůli vysoké míře nezaměstnanosti a větší opatrnosti bank úvěrovat soukromý sektor. Stále napjatá situace v české ekonomice a ani politická situace, která se zdramatizovala dalším odložením voleb, však investory zatím evidentně netrápí.

Česká aktiva jsou totiž nadále atraktivní, a tak se koruna v minulém týdnu mohla stát nejsilnější měnou celého středoevropského regionu. Jen k dolaru se dostala krátce až pod hranici 17 korun, zatímco k euru pokořila hranici 25 korun, kde se naposledy pohybovala v listopadu minulého roku.

Také nadcházející týden nabídne řadu důležitých událostí. V USA bude rozhodovat o sazbách americký Fed a zveřejněna bude také další sada čísel z trhu s bydlením, včetně tempa růstu objednávek zboží dlouhodobé spotřeby.

Eurozóna přinese zářijové ukazatele aktivity ve výrobním sektoru a sektoru služeb (PMI), tempo růstu průmyslových objednávek a především německý index podnikatelské nálady (IFO), který by měl znovu stoupat. Od naprosté většiny ukazatelů se přitom čekají dobré zprávy, a proto růstový trend z minulých týdnů ještě nemusí být u svého konce.