Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na trzích: HDP evropských států dále klesá, v USA odhlasovali další státní stimuly

Počátek týdne přinesl data o běžném účtu platební bilance Japonska za prosinec. Ten skončil nižším přebytkem, než analytici očekávali. O platební bilanci vypovídala také zpráva z Německa, kde zahraniční obchod skončil v prosinci o trochu větším přebytkem, než trhy předjímaly.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto.

Důležitými makro daty protkaný pátek a hlasování o fiskálním stimulu v USA

Deficitně skončilo saldo zahraničního obchodu Velké Británie, avšak i tak se jednalo o výsledek o něco lepší, než tipovali analytici. Výsledky za Japonsko, Německo i Velkou Británii se však od očekávání nelišily příliš, takže neměly šanci ovlivnit silně obchodování.

Další den byla na programu data o prosincové průmyslové výrobě v Itálii a Francii. Obě se meziměsíčně snížily a potvrdily, že jádro EU je celosvětovou recesí silně zasaženo. Velkou ranou pro Českou republiku byla zpráva o lednové míře nezaměstnanosti, která se vyšplhala z 6,0 % na 6,8 %, což byl dvakrát větší nárůst, než tipovali analytici. Ve stejném duchu se nesla i zpráva o prosincové průmyslové výrobě v našich zemích, která se meziročně propadla o 14,6 %.

V pondělí byl netrpělivě očekáván projev amerického ministra financí Timothy Geithnera ohledně státní pomoci finančním institucím, byl však přeložen až na úterý, kdy bylo oznámeno, že bude podle očekávání založena tzv. "špatná banka", která bude vykupovat špatná aktiva od amerických bank. Má dostat k dispozici kapitál ve výši 100 miliard dolarů od státu, ovšem předpokládá se, že díky spolupráci se soukromým sektorem dá dohromady až 500 miliard dolarů. Dalších 100 miliard dolarů je určeno pro spolupráci s FED na úvěrech přímo pro spotřebitele a malé podniky.

Ve stejný den prošel Senátem amerického Kongresu druhý stimulační balíček, který navrhl Senát ve výši 838 miliard dolarů. Má se jednat o zvýšení vládních výdajů do infrastruktury, pro školy apod. a zároveň snížení daní pro nižší a střední vrstvy ve výši cca 300 miliard dolarů.

Uprostřed týdne přišla pozitivní zpráva z Velké Británie. Osob nově žádajících o podporu v nezaměstnanosti během ledna bylo relativně málo.

Severoamerický kontinent pak pokračoval v tomto týdnu hojných číslech o obchodních bilancích. Kanadská obchodní bilance skončila v mírném záporu k překvapení analytiků. Více deficitní, než by bylo asi zdrávo, se ukázala být i prosincová obchodní bilance USA. Velmi pozitivním překvapením byly lednové maloobchodní tržby v tomto státě, které meziměsíčně vzrostly o 1 %, když se čekal pokles o 0,8 %. Přerušeno tak bylo půl roku poklesů v řadě. Potvrdilo se, že americký trh práce je na tom velmi špatně, když v 6. týdnu tohoto roku přišlo na úřady práce s žádostí o podporu v nezaměstnanosti opět více než 600 tisíc osob.

Páteční den přinesl mnoho zajímavých makro čísel

Předběžný odhad HDP za 4. kvartál v České republice sice předpokládá meziroční růst o 1 %, ovšem mezikvartálně se podle odhadu jednalo o pokles o 0,6 %. Recese je tedy již i u nás. V tomto roce se dá očekávat záporný růst HDP.

Ještě o hodinu dříve byl zveřejněn také odhad německého HDP za poslední kvartál minulého roku, který hovořil o mezikvartálním poklesu 2,1 %, což je opravdu nevídané číslo. Tato zpráva je pro nás velmi negativní, protože Německo je naším největším obchodním partnerem.

Odhad HDP za stejné období jako v Německu byl zveřejněn i za celou Eurozónu a mluvil o mezikvartálním poklesu 1,5 %. Začíná být nejasné, kdo doplatí na vzniklou situaci ve světě více, jestli USA, nebo EU. V pátek odpoledne rozhodovala o schválení výše zmíněného stimulačního balíčku Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu. V případě schválení se dá očekávat velmi rychlé připojení podpisu Baracka Obamy.

Akciové trhy opět v záporu

Počátek týdne byl na akciových trzích smíšený, když např. německý index DAX skončil v mírném plusu, americký DJIA zakončil den v mírném mínusu, zatímco český index PX výrazně rostl.

Dařilo se zejména bankovním titulům potom, co britská banka Barclays oznámila, že její čistý zisk se v roce 2008 oproti předchozímu roku prakticky nezměnil, což je velmi dobrý výsledek na to, jaké byly podmínky na konci roku. V Praze tak akcie Erste Bank vyrostly o 6 %. Za zmínku určitě stojí, že akcie ČEZu poskočily nahoru o pro tento titul nevídaných 6,6 %.

Úterý bylo ve znamení velkého poklesu na akciových trzích, když německý DAX klesl o 3,5 % a americký DJIA dokonce o 4,6 %. Proti tomu byl pokles na BCPP jen mírný. Důvodem bylo zklamání z vystoupení amerického ministra financí Geithnera, který neposkytl příliš detailů o plánovaných záchranných balíčcích.

Ve středu poměrně značně ztrácely akcie bank. Prostředek týdne byl však přesto ve znamení mírného růstu, jak v USA, tak západní Evropě. Obchodníci zřejmě po předchozím vybírání zisků byli ochotni otevírat nové long pozice.

Index PX si ale odepsal 1,5 % a doplatil na negativní sentiment vůči emerging markets. Dolu ho táhly hlavně akcie Erste, které přišly o více než 9 % své hodnoty. Předposlední den v týdnu zakončil DJIA téměř na nule, ačkoliv to nejdříve vypadalo, že skončí ve velkém mínusu. V tom skončil německý DAX, když poklesl o 2,7 %.

První půlka pátečního dne byla v Evropě ve znamení růstu, a to i přes negativní data o HDP Německa, Francie i Itálie. Index DAX si kolem první hodiny po poledni připisoval přes 1 %.

Velmi volatilní pár euro-dolar

Měnový pár euro-dolar vykazoval během týdne značnou volatilitu, výsledkem rozhoupaného vývoje bylo ale mírné posílení dolaru, který se kolem pátečního poledne prodával za kurz cca 1,29 EUR/USD. Důvodem může být to, že investoři se po dalších negativních zprávách z reálné ekonomiky uchylují k dolaru jako bezpečnému přístavu.

Česká koruna na páru se společnou evropskou měnou za první dva dny oslabila z hranice jen o kousek převyšující 28 EUR/CZK až k 28,8 EUR/CZK, kde vydržela až do pátečního poledne. Potvrzuje se tak známé pravidlo, že investoři v dobách recese hodnotí měny méně rozvinutých států poměrně příkře. Je jen otázkou času, kdy bude prolomena hranice 29 EUR/CZK. Oproti americkému dolaru pak česká měna oslabila ze stejných důvodů až nad hranici 22 USD/CZK.

Slábnoucí černé zlato

Ropa během týdne výrazně oslabila, pokud tedy hovoříme o americké lehké ropě. Na začátku týdne byla její cena kolem 40 dolarů za barel, v páteční poledne se však obchodovala jen za 34 dolarů za barel. Důvodem byl i opětovný růst zásob ropy v USA, a to větší než očekávaný. Severomořský brent však oslabil jen o 2 dolary na barel a v pátek v poledne se prodával kolem 44 dolarů za barel. Rozdíl mezi dvěma nejvíce obchodovanými ropami tedy narostl opět na 10 dolarů na barel. I nadále trvá stav tzv. super contango, kdy se vyplatí na spotovém trhu ropu koupit, uskladnit ji a na futures trhu prodat.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...