ČR nedostatek plynu řešila dodávkami z Norska. Ilustrační foto

ČR nedostatek plynu řešila dodávkami z Norska. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Týden na trzích: Obamovy daňové úlevy a propad ropy

  • 0
Data z uplynulého týdne jsou vesměs negativní. Ropa prodělala rekordní propad až o 11 %. Dolaru se také příliš nedařilo, pouze jen si vedl dobře na všech obchodovaných párech. Koruna svou pozici výrazně nezměnila.

Obamovy daňové úlevy

Pondělní den nepřinesl mnoho nových ekonomických dat, a tak byl spíše ve znamení prohlášení Baracka Obamy o daňových škrtech zejména pro střední vrstvy ve výši 310 mld. USD. Objevila se i obdobná zpráva z Německa o možné injekci 50 mld. eur pro tamní ekonomiku. Akcie v zámoří i v Evropě zpočátku reagovaly na tyto zprávy pozitivně. Tento efekt však vydržel jen u evropských titulů, zatímco v USA zakončily akcie v minusu (DJIA -0,91 %).  Česká burza svou seanci ukončila v plusu (PX + 1,6 %), a to především díky rapidnímu růstu akcií developera Orco, které posílily o více než 16 %, což však nebylo podloženo žádnými fundamentálními zprávami.

Americkému dolaru se dařilo, když umazal díky Obamovým prohlášením značnou část svých předchozích ztrát vůči euru. Na páru s jednotnou evropskou měnou se české koruně podařilo dostat až na úroveň 26,40 EUR/CZK.

Ropa uzavřela pondělní obchodování značně posílena, když se ta severomořská obchodovala nad 49 USD za barel. Pondělí se také vyznačovalo zhoršující se situací okolo dodávek plynu přes Ukrajinu dále do Evropy, například v ČR byly dodávky nižší o 10 %.

Akciová rallye a vzestup dolaru

Bohatý na nová data nebyl ani úterek, a tak lze spekulovat, že i ten se vezl na vlně očekávání budoucích fiskálních stimulů nastupujícího amerického prezidenta. Dolar na začátku úterní seance oproti euru dále rostl a tento růst by pravděpodobně vydržel, navíc s podporou výsledků amerického ISM za sektor služeb (růst z 37,3 b na 40,6 b), kdyby se neobjevila nová negativní data z USA o realitním trhu a nových továrních objednávkách. Koruna na páru s eurem posílila až pod hranici 26 EUR/CZK.

Růst si z pondělka udržely evropské akciové tituly. Měřeno indexem DJ Euro Stoxx 50 skončily v plusu téměř o 1 %. Na tento růst navázaly i akcie v zámoří, když Dow Jones Industrial Average posílil o 0,69 %. Pražská burza pokračovala v navyšování zisků a skončila 2,4 % v plusu (PX). Skokanem dne byly akcie těžařské společnosti NWR, které se vyšplhaly o 9,6 % výše oproti pondělku. Důvodem byla hlavně vyšponovaná cena ropy. Zavírací kurz severomořského brentu byl přes 50 USD za barel. Dále se ještě vyostřila situace okolo ruského plynu, kdy dodávky přes Ukrajinu poklesly již jen na čtvrtinu původního toku. Např. Slovensko vyhlásilo kvůli tomu stav nouze. Češi, předsedající EU, se snaží obě znesvářené strany – ruský Gazprom a Ukrajinský Naftogaz – dostat k jednacímu stolu.

Sešup ropy a mizerný americký pracovní trh

Ve středu již od rána společná evropská měna posilovala oproti dolaru, ačkoliv k tomu neměla důvod, protože byly zveřejněny některé negativní fundamenty z Evropy, které však byly určitě do jisté míry očekávány.  V prosinci poprvé od února 2006 rostl počet německých nezaměstnaných, ačkoliv ne výrazně, trh však očekával stagnaci. Míra nezaměstnanosti poskočila o desetinu procentního bodu na 7,6 %.  Odpoledne však již evropská měna měla důvod k posilování na páru s dolarem, když ze zámoří přišel ADP report s hrozivým výsledkem – v prosinci přišlo o práci v soukromém sektoru 693 tisíc osob, přičemž analytici očekávali pouze něco málo pod 500 tisíc. Česká koruna na páru s eurem nevýrazně oslabila.

Na jih se vydaly jak evropské akcie, tak ty americké, přičemž DJIA přišel o 2,72 %, čímž vymazal téměř veškeré zisky, které si předtím tento týden připsal. Podobného výplachu jsme se dočkali i v ČR, kde index PX poklesl o 2,8 %, přičemž propadákem dne byly akcie CME, které zaznamenaly ztrátu o více než 7 %.

Svědky rekordního poklesu jsme byli u ropy. Zavírací cena severomořského brentu byla něco málo nad 45 USD za barel, což znamenalo oslabení o 11 % oproti čtvrteční zavírací ceně. Důvodem bylo velmi neočekávané zvýšení zásob černého zlata v USA o 6,7 mil. barelů, přičemž trh očekával narůst jen o 0,7 mil. barelů. Situace okolo ruského plynu se ještě více vyhrotila, když ruský plyn přestal do Evropy proudit úplně. ČR tuto situaci řešila dodávkami z Norska.

Špatná data z eurozóny a snížení sazeb Bank of England

Čtvrteční obchodní seance nabídla pokračování velmi slabých dat z eurozóny, když se přebytek německé obchodní bilance v listopadu snížil na 10,7 mld. eur, přičemž se očekával ve výši 14 mld. eur. Propadu z -25 b na -30 b jsme se dočkali také u spotřebitelské důvěry v EMU. Mnohem hůře, než se čekalo, si vedly také německé tovární objednávky, jejichž objem klesal o 6 % oproti původně odhadovanému propadu o 1,8 %. Nezaměstnanost v EMU se zvýšila o desetinu procentního bodu na 7,8 %, což bylo očekáváno. I přes tato velmi špatná data a i přesto, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl jen 496 tisíc oproti očekávaným 545 tisícům, pokračoval dolar ve slábnutí. Dařilo se jenu, a to na všech obchodovaných párech. Kurz koruny k euru se prakticky nezměnil.

Důležitou událostí bylo i snížení klíčové úrokové sazby britské centrální banky o půl procentního bodu na 1,5 %. Tento krok byl však očekáván. Britská centrální banka deklarovala svou vůli v uvolňování měnové politiky pokračovat.

Na akciových trzích jsme byli svědky nejednoznačného dne, když DJIA sice oslabil o 0,31 %, ale S&P 500 skončil v černých číslech. Evropské akcie zaznamenaly jen mírný propad o 0,6 % (index DJ Euro Stoxx 50). Úplně stejně zakončil i index PX, když ztroskotancem dne na BCPP byly akcie CME, které ztratily téměř 7 %, což se dalo čekat, protože za poslední měsíc si připsaly výrazné zisky. Ropa Brent stagnovala na úrovni kolem 45 USD za barel.

V očekávání nezaměstnanosti z USA

Páteční den začal zveřejněním německých maloobchodních tržeb, které meziměsíčně vzrostly o 0,7 %, což předčilo očekávání analytiků. Z Německa také přišly údaje o průmyslové výrobě, která v listopadu klesala meziměsíčně o 3,1 %, čímž ukázala, že analytici jsou stále příliš velcí optimisté. Kurz eura k dolaru však zůstal těmito zprávami prakticky nedotčen (stav ve 12:00). Velmi špatně se vyvíjela i průmyslová výroba ve Velké Británii, když v listopadu meziměsíčně poklesla o 2,3 %, přičemž očekáván byl propad jen o 0,5 %. Ostrovní ekonomika nám poskytla i data o svém PPI, ceny průmyslových výrobců v prosinci poklesly oproti listopadu o očekávaná 2 %.

Západoevropské akciové trhy byly kolem druhé hodiny páteční v mírném minusu a s nimi i BCPP, kde prodejnímu tlaku čelily hlavně akcie Erste Bank, a to zřejmě protože banka Citi snížila svou cílovou cenu těchto akcií na méně než polovinu. Ropa se obchodovala poměrně poklidně, pouze mírně klesala.

Domácí ekonomika poskytla údaje o prosincové nezaměstnanosti ve výši 6,0 %, přičemž listopadové číslo bylo 5,3 %. Na to koruna na páru s eurem reagovala propadem. Společnost RWE Transgas potvrdila, že zásobování plynem na území republiky je stále stoprocentní, což určitě potěší širokou veřejnost, která se nemusí bát, že umrzne.

Ve 14:30 jsou velmi očekávané údaje o americké nezaměstnanosti, která by měla vzrůst z listopadových 6,7 % na prosincových 7,0 %. Tento údaj může velmi výrazně zahýbat s trhem a změnit tak páteční bilancování.