Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Týden na trzích: ropa za 42 dolarů a snížení úrokových sazeb Evropské centrální banky

Cena ropy opět klesla. Finanční krize dopadá na pracující a nezaměstnanost v USA stále roste. Eurozóna je podle oficiálních zpráv v recesi. Měnový vývoj je v podstatě klidný, ale akciové trhy se dále propadají.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

Pokles ropy

Nové negativní údaje o stavu reálné ekonomiky, ať už z Evropské unie či USA, poslaly černé zlato až pod hranici 43 USD za barel. Přispělo k tomu určitě i to, že na schůzce OPEC nebylo dojednáno snížení limitů těžby a tato otázka byla odložena k projednání na později. Celkově za tento týden ropa oslabila cca o 20 % a jen se tím potvrdilo, jak moc se mýlili analytici ještě nedávno prorokující cenu ropy okolo 200 USD za barel.

Zhoršující se reálná ekonomika a reakce ECB

Na pořadu týdne byly výsledky amerického indikátoru ISM nákupních manažerů za sektor služeb, který se propadl z 44b až na hrozivých 37b, přičemž se očekávalo 42b. Výsledek pod 50b indikuje kontrakci sektoru. Sektor služeb má v USA velký podíl na celkovém HDP. Tento indikátor se v minulosti ukázal být spolehlivým vodítkem k odhadům vývoje HDP. Veřejnost také nepotěšil počet nově nezaměstnaných osob v USA, který činil místo očekávaných 205 000 ve skutečnosti 250 000. Kladně hodnoceným výsledkem naproti tomu bylo zvýšení žádostí o hypotéční úvěr o více než 100 %. Tento výsledek lze přisoudit snižujícím se úrokovým sazbám na americkém trhu. Tyto sazby se FED pokouší vytrvale snižovat svou měnovou politikou.

Negativní zprávy o reálné ekonomice přicházely i z Evropy např. v podobě PMI indikátoru za sektor služeb ve Velké Británii a v Eurozóně. V obou případech byl tento indikátor níže než na 50b. Hlavní zprávou, alespoň do doby, než byl zveřejněn výsledek ze zasedání ECB, však byl očekávaný vývoj HDP za třetí kvartál v evropské měnové unii. Potvrdilo se, že reálný produkt zemí Eurozóny se v tomto kvartálu snížil o 0,2 %, což znamenalo již druhý pokles za sebou. A právě tak bývá obecně definována hospodářská recese, v které teď tedy Eurozóna oficiálně je.

Mimo jiné v reakci na tento údaj o stavu hospodářství snížila ECB o pár hodin později svou hlavní úrokovou sazbu o 0,75 procenta bodu. Všeobecně se však čekal mírnější krok ECB, a sice, že sníží úrokovou sazbu jen o půl procentního bodu. Je vidět, že ECB se skutečně obává o hospodářský vývoj Eurozóny, a tak přistupuje k expanzivní měnové politice. Je ovšem otázkou zda tímto umělým snížením úrokových sazeb nevykoná pro ekonomiky z dlouhodobého hlediska medvědí službu. Snížení úrokové sazby totiž ve skutečnosti zamlžuje podnikatelům informaci o skutečné vzácnosti kapitálu, což může vyústit v krátkodobý nárůst investic, z nichž se však některé po delší době můžou ukázat jako zcela mylné.

Podle rétoriky představitelů ECB lze očekávat snižování hlavní úrokové sazby i do budoucna, což platí i pro země mimo měnovou unii. Lze se domnívat, že snížení ceny peněz se dočkáme i v ČR nebo i v sousedním Polsku, kde jsou nyní úrokové sazby nejvyšší v Evropě.

Relativně klidný vývoj na měnovém trhu

Po očekávaném snížení hlavní úrokové sazby britskou centrální bankou a špatných zprávách o britském hospodářství (např. PMI za služby) se libra musela nutně propadnout, což se také stalo. V poledne dnešního dne se obchodovala na páru s americkým dolarem za 1,465 dolaru za libru, což představuje týdenní depreciaci libry skoro o 5 %. Během týdne se libra oproti dolaru dokonce dostala na minimum za posledních 16 let. Na páru s eurem pak libra oslabila dokonce o více než 5 % a to konkrétně na hodnotu 0,846 libry za euro.

Hitem tohoto týdne se stal posilující japonský jen, který se obchodoval v dnešní poledne na páru s dolarem za cenu 92,29 jenu za americký dolar. Lze spekulovat, že za tím může být fakt, že úroková sazba je v Japonsku již tak nízko, že už nemá prakticky kam klesat.

Česká koruna za tento týden na páru s eurem mírně oslabila, a to z 25,4 koruny za euro krátce po začátku pondělního dne až na 25,8 koruny za euro krátce po dnešním poledni, což představuje depreciaci cca 0,8 %. Naše měna oslabila i k dolaru, a to o cca 1,2 %, když se kolem dnešního poledne obchodovala kolem 20,2 koruny za americký dolar.

Na hlavním měnovém páru EUR/USD jsme nebyli za tento týden svědky žádné velké změny, což se dá přisoudit i tomu, že jak z Eurozóny, tak z USA, přicházely podobné zprávy – negativní. Obecně se dá ale říci, že vývoj na měnovém trhu tento týden nepřinesl žádnou převratnou novinku.

Týden na burzách ve znamení ztrát

Akciové trhy skončily tento týden v záporu, a to zejména díky výrazné korekci v pondělí, kdy se americké indexy propadly o více než 7 %. Tato korekce se dala očekávat, vzhledem k tomu, že minulý týden burzy nepřetržitě rostly bez nějakého závažnějšího fundamentálního důvodu. Celkově za pondělek až čtvrtek ztratil široký americký index S&P500 5,7 % a jeho bratr DJIA skládající se z blue-chips 5,2 %.

Propadu se dočkali i v zemi vycházejícího slunce, kde index Nikkei za celý japonský burzovní týden ztratil 7 %. Evropské burzy se také poroučely směrem ke dnu, když německý DAX, resp. britský FTSE byly v dnešní poledne v téměř týdenní ztrátě 4,7 %, resp. 4,1 %. Za značného nezájmu investorů a při ve větším rozsahu chybějících podnikových zpráv ztrácela i pražská burza, i když relativně méně než tituly v západní Evropě.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...