Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Týden na trzích: Výsledková sezona začala slibně. Burzy byly po dlouhé době v plusu

  • 0
V Evropě se nadále dařilo akciím automobilek, když představitelé BMW a Renaultu řekli, že chystají zvýšení výroby díky oživení poptávky po automobilech. Díky tomu západoevropské indexy posílily v průměru o 1 %. Český index PX poskočil vzhůru skoro o 3 %, když mu nejvíce opět pomáhaly KB a Erste.

Na úvod týdne potěšila investory společnost Philips, která zahájila výsledkovou sezonu a dokázala vykázat hospodářský výsledek blízký nule, ačkoliv se čekala výrazná ztráta. To samozřejmě poslalo titul značně nahoru. Na starém kontinentu se dařilo i akciím výrobců automobilů, když Katar projevil zájem o podíl v silně zadlužené firmě Porsche. Celkově dokázaly západoevropské indexy získat skoro 3 %. Za mořem přitahovalo pozornost hlavně doporučení Meredith Whitney ke koupi akcií Goldman Sachs a Bank of America. Díky tomu bankovní sektor silně rostl a ostatní sektory se jím nechaly inspirovat.

Dow Jones Indstrial Average si připsal více než 2 %. V Praze táhly index PX k zisku 2 % také hlavně bankovní tituly. Podle časopisu Forbes se nejztrátovější firmou minulého roku stala Fannie Mae, americká státní hypoteční agentura, která odepsala obrovské kvantum špatných hypoték.

Další den byly hlavní událostí na akciovém trhu výsledky Goldman Sachs za druhý kvartál. Velmi pozitivně překvapily, když čistý zisk překročil očekávání o více než třetinu. Vzhledem k růstu bankovních titulů předešlý den však bankovní akcie nedokázaly v USA již příliš růst. Navíc zisk Goldman Sachs byl dán hlavně tradingem a upisováním nových akcií, což nejsou činnosti, u kterých by byl předpoklad, že se jejich úspěch bude v budoucnu opakovat. Hlavní americké indexy si díky tomu připsaly jen mírné zisky. Těžit z výsledkové sezony tak dokázaly především evropské banky jako BNP Paribas atd.

Byla to firma Intel vyrábějící procesy, která uprostřed týdne publikovala kvartální výsledky, které pozitivně překvapily. Společnost sice vykázala ztrátu, avšak po očištění od pokuty za zneužití dominantního postavení na trhu ve výši 1,5 mld. USD by Intel vykázal čistý zisk. Díky tomu rostly akcie obdobných firem. V Evropě se opět vedlo dobře výrobcům automobilů, když jejich asociace poprvé po 14 měsících avizovala za červen růst prodejů. Dařilo se i akciím komoditních firem, když ty jsou největšími dodavateli automobilového průmyslu, přičemž navíc rostly mohutně i ceny ropy. Západoevropské a americké indexy tak získaly zhruba 3 %, náš PX se musel spokojit se 2 %.

Ve čtvrtek velmi pozitivně překvapily kvartální výsledky největší americké banky podle tržní hodnoty JPMorgan, která vykázala téměř šestkrát vyšší čistý zisk, než analytici předjímali. Dojem z této události však zkazila zpráva, že bankovní skupina CIT Group nedostane žádnou vládní pomoc. Po dobrých výsledcích Googlu se dařilo technologickým akciím. Naopak akcie Nokie, která přišla s velmi špatným výhledem na budoucí kvartál, rychle klesaly. V Evropě včetně ČR tak akciové indexy stagnovaly.

V USA však dokázaly růst, protože až po zavření evropských trhů se známý pesimista Nouriel Roubini, který předpověděl současnou krizi, nechal slyšet, že doporučuje nakupovat akcie, protože krize přejde do konce roku. Náhlá změna jeho názoru však naznačuje, že serióznost jeho předpovědí může být na pováženou.

V pátek pokračovala výsledková sezona ve Spojených státech. Od Bank of America se očekávaly poměrně špatné výsledky, protože je největším poskytovatelem úvěrů domácnostem, a tak se daly předpokládat kvůli vysoké nezaměstnanosti velké odpisy úvěrů. Banka však předčila očekávání, když její zisk byl poměrně slušný. Mírně nad odhady byly i výsledky GE. Před třetí hodinou odpolední dokázaly západoevropské indexy mírně posilovat, český PX byl na nule. Futures na americké indexy však ukazovaly nejasný sentiment, a tak závěrečné výsledky burz byly těžko předpověditelné, přičemž byly publikovány až po tom, co byl dokončen tento článek.

Makro data byla opět smíšená, čínská ovšem velmi kladná

V pondělí nebyly publikovány žádné důležité národohospodářské agregáty. V úterý dopoledne velmi zklamal červencový ZEW indikátor ekonomického sentimentu jak za eurozónu jako celek, tak samostatně za Německo. V obou případech poměrně výrazně klesl a dosáhl úrovně 39,5 bodů, přičemž byl očekáván vývoj opačný. Zklamaly i květnové jádrové maloobchodní tržby v USA, když sice meziměsíčně o kousek vzrostly, avšak méně, než se očekávalo.

Červnový PPI pak určitě potěšil antideflacionisty z americké centrální banky, když se meziměsíčně zvýšil téměř o 2 %. Doma velmi negativně překvapily maloobchodní tržby za květen, když oproti dubnu klesly o 7,5 %, ačkoliv propad se očekával třikrát menší. Zatímco v USA tedy ekonomiku z krize táhnou především domácnosti, v ČR spotřebitelé dostali šetřivou náladu.

Ve středu byly publikovány červnové indexy spotřebitelských cen za Spojené státy a eurozónu. V evropském případě jsme se dočkali prvního meziročního poklesu od zavedení eura, ačkoliv jen symbolického. V americkém případě index meziměsíčně vzrostl o 0,7 %, což většinu ekonomů zřejmě potěšilo. Velmi potěšující byl v USA také newyorský výrobní index, který dosáhl již téměř hodnoty 0 bodů oddělující expanzi a kontrakci. Mírně pozitivní překvapení přinesla i červnová průmyslová výroba, která meziměsíčně klesla jen o 0,4 %. Bez zajímavosti nebyl ani záznam z jednání Výboru pro operace na volném trhu FED, který přinesl zlepšení odhadu výkonu amerického hospodářství pro tento rok, zároveň však ukázal, jak jsou jednotliví členové výboru ve svých předpovědích nejednotní. Za zmínku stojí, že čínské devizové rezervy ke konci druhého čtvrtletí přesáhly 2 biliony USD, za což může čínská hospodářská expanze spojená s velkou poptávkou amerických, japonských a evropských subjektů po čínských akciích a jiných cenných papírech.

Další den byl publikován čínský hrubý domácí produkt za druhý kvartál a jednalo se skutečně o úctyhodné číslo, když produkt meziročně vyrostl o 7,9 %. Za první kvartál to bylo "jen" 6,1 %, takže Čína nejenom, že roste během globální recese, ale zároveň se její růst i zrychluje. Spolehlivost čínských statistik je samozřejmě sporná, ale věřím, že alespoň trend vývoje uvádějí čínské úřady správně. Zároveň byly publikovány i CPI a PPI za červen. Oba dva naznačují, že Čína se nachází v hluboké deflaci, což však do budoucna určitě "vyřeší" čínská centrální banka pomocí měnové expanze.

Z USA přišla i data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti za nový týden, jako ve čtvrtek obvykle, a potěšila analytiky, když žádajících osob bylo jen zhruba půl milionu. Publikován byl i výrobní index za Philadelphii, který ovšem zklamal, protože klesal. Opět se tedy potvrdilo, že jednotlivé státy USA nejsou v hospodářském cyklu sladěny. Vypuštěn byl také údaj o tom, jaká je zahraniční poptávka po dlouhodobých cenných papírech, a ukázalo se, že se rapidně snížila. To americké subjekty samozřejmě nesou s nelibostí. V pátek byla na pořadu dne americká čísla o počtu stavebních povolení a nově zahájených stavbách domů, avšak byla zveřejněna až poté, co byl sepsán tento článek.