Typy otevřených podílových fondů

Členění fondů podle rizika trhu

Fondy peněžního trhu - fondy investující do krátkodobých finančních nástrojů nebo-li nástrojů peněžního trhu. Mezi tyto nástroje patří například termínované vklady, pokladniční poukázky, ale i dluhopisy s krátkou dobou splatnosti. Minimální investiční horizont (doba, po jejímž uplynutí lze očekávat dosažení očekávaného výnosu) u tohoto typu fondů je 6 měsíců. Investice do těchto fondů přinášejí minimální riziko a tomu odpovídá i nižší výkonnost fondů v porovnání s ostatními typy fondů.

Dluhopisové (obligační) fondy – fondy trvale investující na trhu dluhopisů. Doplňkové investování do akcií je možné, ale podíl akcií nesmí překročit 10 % aktiv fondu. Minimální investiční horizont dluhopisového fondu jsou 2 roky. Tento typ fondu poskytuje obvykle vyšší výnos než fond peněžního trhu při mírném růstu rizika. Tyto fondy jsou vhodné pro investory s investičním horizontem 1-5 let.

Akciové fondy- fondy investující na akciovém trhu minimálně 66 % aktiv (tj. do akcií a instrumentů nesoucích riziko akcií). Minimální investiční horizont akciového fondu je 5 let. Tento typ fondu obvykle poskytuje větší výnos ale i větší riziko krátkodobého poklesu oproti ostatním fondům. Proto je akciový fond vhodný pro investory s delším investičním horizontem, kterým nevadí krátkodobé poklesy.

Balancované (smíšené) fondy – fondy investující do různých aktiv na různých trzích. Nemají stanoveny žádné limity pro podíl akcií či dluhopisů. Minimální investiční horizont smíšeného fondu jsou 3 roky.

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

Fondy fondů - fondy trvale investující minimálně 66 % aktiv do podílových listů a akcií fondů. Minimální investiční horizont fondu fondů jsou 3 roky. Tento typ fondu investováním do různých fondů v různé měně snižuje teritoriální a strukturální riziko. Na druhou stranu vyžaduje aktivní obchodní politiku fondu spojenou s podrobnou znalostí mezinárodních finančních trhů.

Členění fondů podle distribuce zisku

Výnosové (důchodové) fondy - fond v pravidelných intervalech vyplácí výnosy (dividendy). Tuto podobu mívají zejména fondy investující převážně do bankovních vkladů a dluhopisů.

Růstové fondy - fond výnosy nevyplácí, ale reinvestuje. Podílník tak může výnos realizovat kdykoliv prodejem podílových listů. Do této kategorie patří zejména rizikovější a dynamičtější akciové a balancované fondy. V ČR jsou růstové fondy výhodnější z daňového hlediska.