Učení vás nemine

Chytrá asistentka by neměla usnout na vavřínech, ale měla by na sobě stále pracovat. K úspěšnému vykonávání této profese vysvědčení ze střední školy ani nabyté zkušenosti nestačí. Připravte se na to, že se budete muset vzdělávat celý život.

Mnoho firem přitom profesi asistentky nedoceňuje natolik, aby pro ni ve svých vzdělávacích plánech počítaly se nějakými kurzy. Asistentka by se proto měla sama zajímat o možnosti zvyšování své kvalifikace.

Vyberte si správný kurz
Vzdělávací agentury dnes nabízejí řadu speciálních programů, které jsou určené právě pro administrativní pozice. „Vybírat můžete z kurzů jazykových, tematických či odborných, které jsou zaměřené na komunikačních dovednosti, zvládaní stresu či asertivní jednání. Užitečné je i více proniknout do činnosti vaší firmy,“ říká Kamila Nováková z AYS Placements and Workshops, která se vzděláváním lidí v administrativě zabývá. Pokud tedy pracujete třeba v cestovní kanceláři, vyberte si kurz na téma cestovní ruch. Jste-li zaměstnaná v pojišťovně, snažte se zjistit co nejvíce o problematice pojišťovnictví. Budete se pak mnohem lépe orientovat v terminologii používané na poradách i při rozhovoru s obchodními partnery vaší firmy.

Bez angličtiny to mnohdy nejde
Většina firem dnes požaduje, aby se její zaměstnanci domluvili některým cizím jazykem. Bez znalosti angličtiny se tak v mnoha případech neobejdete. Nabídka jazykových kurzů je nepřeberná a vhodný kurz může najít každý. Kurz nevybírejte jen podle ceny. „Než se zapíšete, zeptejte se na počet studentů ve skupině, zjistěte, jaké má škola zázemí a kde bude výuka probíhat, ověřte si kvalifikaci lektora, ptejte se, zda jsou v ceně kurzu zahrnuty i nějaké učební pomůcky,“ doporučuje manažerka jazykových kurzů z Institutu jazykového vzdělávání Jaroslava Klopf. Především však zvažte své časové možnosti.

Chce to pevnou vůli
Vybírat můžete z kurzů vedených lektorem nebo e-learningových. Záleží na tom, zda dáváte přednost osobnímu kontaktu s vyučujícím (v prvním případě), nebo raději studujete v době, kdy máte chuť a čas (druhý případ). Nezapomínejte na to, že e-learning vyžaduje mnohem větší dávku disciplíny. Stává se, že po počátečním nadšení motivace klesá a k dokončení kurzu pak chybí potřebná vůle a trpělivost. V případě, že navštěvujete klasický kurz, může vás v kritické chvíli lektor i skupina ostatních ve vašem studijním úsilí podpořit. „Zjistěte si tedy, jaká je nabídka na trhu, a požádejte personalistu nebo svého šéfa, aby vám umožnili vybraný kurz navštěvovat, případně jej uhradili,“ radí Lenka Hronková z personální agentury Openn. Pokud se nové znalosti budou firmě hodit, měla by vám vyhovět.

Další možností je sebevzdělávání. Znamená to, že si sama budete vyhledávat potřebné informace a budete otevřená všem novým poznatkům, s nimiž se setkáte v rámci své práce i mimo ni. Užitečné je pravidelně se seznamovat s odborným tiskem, který se věnuje oblasti, v níž vaše firma pracuje.

Tipy:
Zjistěte si, jaká je strategie vaší firmy v oblasti vzdělávání.
Zjistěte si, jaké kurzy vaše firma pořádá či zajišťuje, a vyberte si ten, který je pro vás vhodný.
V případě, že vaše firma žádné kurzy nepořádá, zjistěte, zda a za jakých podmínek by byla ochotná vám nějaký kurz hradit a zda vám umožní jej navštěvovat v pracovní době.
Pokud neuspějete, neměla byste otázku vzdělávání hodit za hlavu. Budete se však muset vzdělávat ve svém volnu a za své. Získané znalosti se vám však budou hodit.