Pro lepší orientaci přinášíme přehled účtů pro drobné podnikatele i živnostníky.

Pro lepší orientaci přinášíme přehled účtů pro drobné podnikatele i živnostníky. | foto: Profimedia.cz

Účty pro drobné podnikatele: vedení zdarma i za více než tisícovku

  • 38
Oddělit osobní finance od firemních umožňuje drobným podnikatelům a živnostníkům většina tuzemských bank. Nabídka podnikatelských účtů je skutečně široká. Některé banky klientům oba typy financí dokonce za výhodných podmínek propojí navzájem.

Zastřešit osobní i podnikatelské finance v jednom produktu můžete například u GE Money Bank, když si zřídíte konto Genius Dual. Firemní finance i osobní účet jsou v kontu vedeny odděleně a navíc zaplatíte nižší poplatek, než kdybyste měli účty zvlášť.

"Poplatek za vedení konta ve výši 219 korun je inkasován na firemním účtu a klient ho může uplatnit jako nákladovou položku ve svém podnikání," doplňuje Hana Miencilová z GE Money Bank.

Nabídka podnikatelských účtů pro drobné podnikatele

  • Česká spořitelna - Firemní účet České spořitelny
    (podle využívaných produktů a služeb je rozdělený do tří kategorií - Standard, Transakce, Speciál)
  • ČSOB - ČSOB Podnikatelské konto
  • Fio banka - Fio Podnikatelský účet
  • GE Money Bank - Genius Dual
    (zahrnuje osobní účet Genius Active a podnikatelský účet Genius Business Silver)
  • Komerční banka - Profi účet (balíček) 
    Profi účet pro začínající podnikatele
  • LBBW Bank - IQ Profesní konto (pro svobodná povolání)
    IQ Podnikatelský účet (ostatní drobní podnikatelé)
  • mBank - mBusiness Konto
  • Poštovní spořitelna - Era účet k podnikání
  • Raiffeisenbank - Podnikatelské eKonto (3 varianty)
  • UniCredit Bank - Business Konto (4 varianty)
  • Volksbank - Profit konto

zdroj: banky

Majitelé ČSOB Podnikatelského konta mohou pro osobní potřebu zdarma získat ČSOB Aktivní konto, pokud na podnikatelském účtu dosahují měsíční kreditní obrat 100 tisíc korun.

Poštovní spořitelna k Era účtu k podnikání nabízí zřízení Era osobního účtu, který budete mít po dobu vedení podnikatelského účtu zdarma. Navíc oba účty můžete obsluhovat při jednom přihlášení do internetového bankovnictví nebo smartbankingu.

Účet na zkoušku zdarma

Zda vám bude podnikatelský účet vyhovovat, si můžete zdarma vyzkoušet u Poštovní spořitelny a Volksbank. Obě banky po určitou dobu od zřízení účtu po podnikatelích nevyžadují poplatek za jeho vedení. Poštovní spořitelna vám poplatek odpustí po dobu šesti měsíců, poté budete platit 50 korun za měsíc.

Volksbank vám bez poplatku nabídne sedmiměsíční zkušební období. Pokud po jeho uplynutí budete Profit konto aktivně využívat, bance uhradíte jen 50 procent standardního poplatku, který je 169 korun.

Zajímavou nabídku má pro začínající podnikatele Komerční banka. Těm, kdo odstartovali své podnikání do dvou let od založení Profi účtu pro začínající podnikatele, banka měsíčně po dva roky připisuje bonus ve výši 70 korun.

Poplatky podle počtu využívaných služeb

Většina bank vedení podnikatelského účtu zpoplatňuje. Poplatky se pohybují až v řádu několika stovek korun měsíčně. Pochopitelně čím vyšší poplatek zaplatíte, tím více služeb máte možnost využívat.

Například u nejvyššího účtovaného poplatku 1 199 korun, který vybírá UniCredit Bank u Business Konta Exklusive, má klient zdarma kromě standardních služeb, jako je třeba vedení běžného účtu, papírový výpis, internetbanking či smartbanking, i všechny tuzemské příchozí i odchozí platby zadané elektronicky.

Klienti České spořitelny s uzavřeným Firemním účtem ve variantě Transakce mají v měsíčním poplatku 534 korun zahrnuto až 150 transakcí.

Měsíční poplatky za vedení podnikatelského účtu
BankaPodnikatelský účetPoplatek (v Kč)
Česká spořitelnaFiremní účet České spořitelny (Standard, Transakce, Speciál)92 - 342 (1), 24 - 534 (2)
ČSOBČSOB Podnikatelské kontozdarma, 165 (3), 115 (4)
Fio bankaFio Podnikatelský účetzdarma
GE Money BankGenius Dual219
Komerční bankaProfi účet169
LBBW Bank IQ Profesní konto139
IQ Podnikatelský účet459
mBankmBusiness Kontozdarma
Poštovní spořitelnaEra účet k podnikání50 (5)
RaiffeisenbankPodnikatelské eKonto (3 varianty)zdarma, 50, 165 (6)
UniCredit BankBusiness Konto (4 varianty)90, 279, 599, 1 199 (7)
VolksbankProfit konto169 (8)
Zdroj: banky; Poznámky: (1) podle počtu využívaných produktů a služeb Standard; (2) podle počtu využívaných transakcí Transakce; (3) cena konta s papírovými výpisy; (4) cena konta s výpisy z účtu zasílanými elektronicky; (5) prvních šest měsíců zdarma; (6) podle varianty účtu; (7) podle počtu využívaných produktů a služeb; (8) prvních sedm měsíců zdarma

Prakticky všechny banky majitelům podnikatelských účtů nabízejí rozličný počet služeb zdarma. Mezi ty nejčastější patří zřízení účtu, internetové bankovnictví, několik výběrů z bankomatů vlastní banky, vystavení jedné i více platebních karet, několik příchozích i odchozích plateb, měsíční výpis z účtu a podobně.

Roční úrok až kolem poloviny procenta

Většina podnikatelských účtů je alespoň minimálně úročena, i když úroky některých bank nedosahují ani desetiny procenta (například u ČSOB, GE Money Bank, Poštovní spořitelny a Raiffeisenbank je 0,01 procenta). Komerční banka podnikatelům Profi účet neúročí vůbec.

Nejvyšší úroky se pohybují kolem 0,5 procenta. Vyššími úrokovými sazbami úročí banky statisícové až milionové zůstatky. Například mBank úročí roční sazbou 0,5 procenta zůstatek milion a více korun. U Volksbank bude úročen nejvyšší sazbou 0,45 procenta zůstatek od pěti milionů korun. Stejnou sazbu nabízí Česká spořitelna u Firemního účtu se zůstatkem pohybujícím se mezi 150 tisíci až 200 tisíci korunami.

Pro založení účtu si připravte doklad o podnikání

Základní podmínkou pro zřízení podnikatelského účtu je předložení dokladů, které vás opravňují k podnikání. Banky vyžadují aktuální výpis z Obchodního či Živnostenského rejstříku.

Další podmínkou je úhrada základního vkladu tisíc korun, se kterou se setkáte například u České spořitelny, ČSOB, Raiffeisenbank či UniCredit Bank.

Mnohé banky také požadují, aby na podnikatelském účtu zůstával určitý minimální obnos. U naprosté většiny bank je to tisíc korun (například Česká spořitelna, GE Money Bank, LBBW Bank či Raiffeisenbank), Komerční bance a Poštovní spořitelně stačí 500 korun, Fio bance dokonce jen sto korun.