Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ujasněte si, jaký účet potřebujete

Abyste našli účet, který bude co nejlépe odpovídat vašim potřebám, musíte nejdříve vědět, jaké služby a jak často využíváte. Zjistíte to buď z výpisů z účtu, nebo z internetového bankovnictví.
Reference na banku zkuste získat také v okruhu svých kolegů a známých nebo v internetových diskusích.

Reference na banku zkuste získat také v okruhu svých kolegů a známých nebo v internetových diskusích.

Udělejte si "inventuru“ výdajů spojených s běžným účtem nejméně za posledního čtvrt nebo půl roku, klidně i za celý předcházející rok. Po jednotlivých měsících si vypište veškeré transakce, jejich počet a výši poplatků.

Čím podrobnější budete mít informaci o tom, jak s účtem zacházíte, tím větší máte šanci, že najdete ten správný. Nezapomeňte ani na platební kartu, za kterou platíte jednou ročně.

Pobočce se nevyhnete ani s internetbankingem
Důležité je také to, jakým způsobem účet obsluhujete. Jestli využíváte hlavně internetové bankovnictví, nevynechejte nabídku mBank nebo Fio družstevní záložny. Jejich běžné účty jsou na tomto způsobu obsluhy postavené a poplatky většinou nulové.

I když nemáte v plánu chodit na pobočku, občas tam stejně budete muset, třeba vyzvednout si platební kartu nebo podepsat nějakou smlouvu. Vyberte si proto banku s pobočkou blízko vašeho bydliště nebo pracoviště s otevírací dobou, která se nekryje s vaší pracovní, abyste si kvůli návštěvě banky nemuseli brát volno. Pozor, některé pobočky nepříjemně překvapí polední pauzou.

Bankomat musíte mít při ruce
Pokud si pravidelně vybíráte hotovost kartou, zvolte banku, která má dostatek bankomatů v místech, kde se nejčastěji pohybujete. Uvědomte si, že jeden výběr z cizího bankomatu může stát i 35 korun. Rozhlédněte se, okolo jakých bankomatů denně chodíte, a jejich bance dejte přednost.

Zajímejte se také o to, kolik výběry stojí a jestli vám banka nabídne nějaké zdarma. Když jste zvyklí používat kartu i k placení přes internet a nebude vám stačit běžná elektronická, ve svém výběru účtu zohledněte i nabídku a ceny embosovaných platebních karet (těch s plasticky vyraženými údaji).

Srovnejte ceny a dojmy
Když máte jasno v tom, jaké služby budete využívat nejčastěji, začněte hledat banku, která vám nabídne nejlepší cenu. Nejjednodušší způsob je vytipované finanční ústavy oslovit a zeptat se, za kolik by vám účet odpovídající vašim potřebám nabídly. Obešlete je e-mailem, obvolejte infolinky nebo se zastavte na některé pobočce.

Můžete se podívat i na webové stránky a sazebníky jednotlivých bank, ale porovnávat účty touto cestou je dost obtížné. Sazebníky jsou nepřehledné a každá banka používá trochu jinou terminologii. Navíc pokud zvolíte osobní kontakt, máte současně jedinečnou příležitost zjistit, nakolik vám jsou pracovníci banky schopní a ochotní poradit, když to potřebujete.

Neskočte na reklamu
Účet ani jiný finanční produkt si nevybírejte jen podle reklamy. Propagovaná "výhodná“ nabídka nebo služba bývá často něčím podmíněna: to jsou ta malá písmenka, která se na konci spotu jen mihnou nebo se krčí na konci reklamního letáku. Pokud vás nějaká nabídka zaujala, před podpisem smlouvy se dobře informujte, co přesně musíte splnit, abyste inzerované služby získali.

Založte si spořicí účet
Jednoduchý, snadno přístupný, navíc s vyšším úročením a bez zbytečných poplatků. Tak by se dal jednoduše charakterizovat spořicí účet.

S jistými omezeními ho můžete ovládat i přes internet či telefon. Třeba u Bawag si můžete nastavit jeden trvalý příkaz a jednorázové platby zadávat libovolně. U ING lze při zakládání účtu zvolit až tři účty, na které budete moct peníze posílat. Takže si nastavíte svůj účet běžný a dva účty, na které každý měsíc posíláte peníze, třeba nájem a poplatek za telefon.

"Spořicí účet rozhodně není na to, abyste si na něm nastavili 15 trvalých příkazů,“ zdůrazňují na infolince ING. Jde hlavně o spoření. A to je s úrokem tři a více procenta, které nabízí více než polovina bank, docela zajímavé.

Podle slov Martina Kryla z Bawag Bank si noví klienti uložili na spořicí účty této banky jen za první čtvrtletí více než tři miliardy korun.

Nejrozšířenější Česká spořitelna klasický spořicí účet neposkytuje. "Nabízíme klientům jiné produkty, které odpovídají charakteristice spořicích účtů,“ říká Pavla Plachá z této banky.

Někde musíte mít ke spořicímu účtu i běžný účet
U některých bank si můžete založit spořicí účet samostatně, (Bawag, ČSOB, Fio, ING, mBank, UniCredit), u ostatních musíte mít běžný účet. Ale v každém případě se založení spořicího účtu vyplatí. Rozhodně víc, než kdybyste se rozhodli pro termínovaný vklad.

Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma formami bezpečného spoření je v tom, že u spořicího účtu máte peníze k dispozici kdykoli, tedy přesně v době, kdy je budete potřebovat, a nemusíte čekat až na výpovědní lhůtu. Přitom úrokové sazby jsou podobné, u mnohých bank u spořicích účtů dokonce i vyšší. Stejné je to, že ze zisku platíte 15procentní daň a že vklady jsou pojištěné.

Pozor na větu Úroky až...
Všechny nabídky vypadají na první pohled lákavě, ale přesto se jejich podmínky mírně liší. Založení, vedení a zrušení účtu či posílání výpisů je většinou zdarma. Největší pozornost věnujte úrokovým sazbám.

Jen pět bank z dvanácti, u kterých si můžete spořicí účet založit, totiž úročí všem stejně, tedy bez ohledu na výši uložené částky (viz tabulka ročních úroků). Ostatních sedm ústavů má úročení pásmové, to znamená, že se výše úroků mění podle toho, kolik peněz na účtu máte. Na nejvyšší sazbu většinou dosáhnete, až když naspoříte třeba milion korun. Pokud máte uložených například 50 000, počítejte se sazbou nejnižší.

Úrokové sazby jsou roční, různá jsou období, kdy vám banka na účet úroky připisuje. Někde je to každý měsíc, třeba mBank, Bawag, jinde čtvrtletně, třeba u ING konta nebo spořicího účtu eKonto od Raiffeisenbank či u Komerční banky. UniCredit Bank připisuje úroky až ke konci kalendářního roku. Vzhledem k tomu, že se počítá úrok nejen z vkladu, ale i z úroku, je častější připisování pro klienta výhodnější.

Ve dvou případech dostanete i kartu
Ani způsob, jak se ke svým penězům dostanete, není u všech bank stejný. Nejčastěji je možnost převést peníze příkazem na jiný účet, některé banky nabízejí vyzvednutí hotovosti na přepážce, (například Bawag, Komerční banka, UniCredit), většinou až do výše minimálního zůstatku na účtu.

Dva ústavy, mBank a Fio družstevní záložna, nabízejí ke spořicím účtům ještě navíc zdarma platební kartu. S tou je možné vybírat z bankomatů a platit v obchodech.

Ne u všech ústavů jsou však peníze na spořicích účtech dostupné kdykoliv. I když je Volksbank, Poštovní spořitelna a ČSOB řadí mezi účty spořicí, díky povinné výpovědní lhůtě (nejméně 7 dní) se spíše podobají termínovaným vkladům.

Autoři:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...