Univerzita jí ukončila studium, přesto musí zaplatit další semestr

Když jí fakulta vyměřila poplatek za studium, považovala to za špatný vtip nebo omyl. Tou dobou už studentkou nebyla a patnáct tisíc odmítala zaplatit.

Vyměřování poplatků za studium není závislé na aktivním konání zkoušek či účasti na přednáškách, ale odvíjí se od evidence osoby ve stavu studia. | foto: Profimedia.cz

Marie Černínová začala v září roku 2009 studovat obor Ruština ve sféře podnikání na filozofické fakultě Ostravské univerzity (OU). Úspěšně složila všechny zkoušky, obhájila závěrečnou práci a získala titul bakalář.

Když byl během jejího studia v Ostravě nově akreditován navazující magisterský obor Ruština pro překladatelskou praxi, podala si přihlášku a byla přijata k řádnému dennímu studiu. Tentokrát ale už tak úspěšná nebyla. Zkoušky sice udělala všechny, ale přestože si studium o rok prodloužila, nestihla včas odevzdat diplomovou práci.

V září loňského roku jí ze studijního oddělení fakulty přišel e-mail: „Provedli jsme první kontrolu Vašich studijních výsledků za minulý akademický rok a shledali jsme, že nesplňujte podmínky, které ukládá Studijní a zkušební řád OU a které jsou důvodem pro vydání rozhodnutí o ukončení studia,“ informoval vedoucí studijního oddělení FF OU Rostislav Černý.

Pár dnů nato univerzita poslala další dopis, rozhodnutí o vyměření poplatku za studium ve výši 15 tisíc korun. „Na dopis jsem nereagovala, byla jsem totiž přesvědčena, že jde o omyl, ke studiu v zimním semestru jsem se totiž vůbec nepřihlásila,“ popisuje studentka. A když si 2. listopadu ve škole vyzvedla rozhodnutí o ukončení studia podepsané děkanem, považovala celou záležitost za uzavřenou.

Jenže o sedm měsíců později, v dubnu letošního roku, začala univerzita školné vymáhat. Škola dokonce psala, že pokud nebude částka uhrazena, bude pohledávka postoupena právnímu oddělení k zahájení exekučního řízení. Slečna Černínová se hned vydala na univerzitu, aby problém vyřešila. Nepochodila. Podle vyjádření studijního oddělení je jediným řešením splátkový kalendář, školné je povinna uhradit.

„Připadá mi to neskutečně absurdní, navíc i nemorální a neetické. Chtít peníze za službu, kterou jsem neposkytl? Já se do studia nezapsala, neabsolvovala jsem jedinou hodinu,“ stěžuje si mladá žena.

Rozhodující je evidence osoby ve stadiu studia

O vyjádření jsme požádali Ostravskou univerzitu. „Vyměřování poplatků za studium není závislé na aktivním konání zkoušek či účasti na přednáškách, ale odvíjí se od evidence osoby ve stavu studia,“ vysvětluje proděkan pro studium FF OU Richard Psík. Studijní a zkušební řád OU upravuje, že studium začíná dnem zápisu do studia a končí mimo jiné dnem, kdy student vykoná poslední část státní závěrečné zkoušky, je doručeno prohlášení o zanechání studia, nebo nabude právní moci rozhodnutí děkana o ukončení studia.

„Filozofická fakulta z dobré vůle studentům, u nichž zjistí, že nesplnili všechny podmínky za předcházející akademický rok, zasílá e-mailem upozornění, že jim bude vydáno rozhodnutí o ukončení studia. Zároveň je vyzývá k vyjádření, pokud se zjištěním o nesplnění studijních povinnosti nesouhlasí, a také je informuje o možnosti ukončení studia na vlastní žádost. Tento e-mail má však pouze informativní charakter a nemůže sám o sobě znamenat ukončení studia,“ dodává proděkan.

S tímto názorem souhlasí i ministerstvo školství: „Podle zákona o vysokých školách je student povinen hradit poplatek za studium až po uplynutí standardní doby studia zvětšené o jeden rok v bakalářském nebo magisterském nebo navazujícím magisterském studijním programu za každých dalších započatých šest měsíců studia. Přitom rozhodující není přihlášení se do studia, pokud již uchazeč je studentem, ale naopak včasná žádost o ukončení studia.“

Jedinou možností je včasné odvolání

Podle advokáta Pavla Nastise postup Ostravské univerzity není v rozporu se zákonem, slečna Černínová byla studentem až do dne právní moci rozhodnutí děkana o ukončení studia. Podle něj vysoká škola nemá jak zjistit, že student skutečně nestuduje, když účast na přednáškách je dobrovolná. Stejně tak nemůže ohlídat, že student, který nedochází do výuky, nevyužívá jiných oprávnění a výhod plynoucích z jeho statusu studenta. „Marie Černínová měla postupovat tak, že měla sama studium ukončit,“ radí advokát.

Studentka měla ještě jednu možnost, a to žádost o prominutí poplatku. Dle statutu univerzity může být důvodem pro prominutí či snížení poplatků skutečnost, že doba studia, za kterou je poplatek vyměřen, nepřesáhla jeden měsíc. „Slečna Černínová by mohla s odkazem na tento důvod požádat o prominutí, případně alespoň o snížení poplatku, jelikož doba, po kterou byla vedena v zimním semestru akademického roku 2015/2016 jako studentka školy, činila pouhé dva měsíce,“ doporučuje vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Na odvolání ale už je pozdě, a pokud by slečna Černínová poplatek za školné neuhradila, rozhodnout by musel jedině soud.

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Vyzkoušeli jsme v testu Partners Banku. Obstála skoro na jedničku

21. března 2024

Na bankovním trhu začala v březnu fungovat nová ryze česká Partners Banka. Na startu oznámila, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...