Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ukradli mi počítač. Musím ho platit?

aktualizováno 
Přišli jste o firemní mobil či notebook. Komu máte ztrátu hlásit? Může od vás zaměstnavatel požadovat finanční náhradu?

Zákoník práce počítá s odpovědností zaměstnance za ztrátu svěřených předmětů, jejich ochranu, ale i vrácení. Má na mysli předměty nezbytné k práci, tedy například mobilní telefon, notebook, diktafon i různé pracovní nástroje nebo ochranné pracovní prostředky.

Ale nelze po zaměstnanci požadovat písemné stvrzení převzetí zařízení kanceláře (nábytku, kopírky, faxu), ačkoliv se tak bohužel v praxi běžně, ale nesprávně děje. Svěřenou věc musí pracovník chránit, to znamená, že musí mít opravdovou možnost předmět uschovat tak, aby k němu neměl přístup nikdo jiný než on sám. Pomůže například uzamykatelná zásuvka stolu nebo skříňka opatřená zámkem.

Na výzvu nebo při skončení pracovního poměru má pracovník povinnost svěřenou věc v pořádku zaměstnavateli vrátit. Zde je potřeba upozornit, že právo na vydání věci ve vlastnictví zaměstnavatele se nepromlčuje. Promlčuje se jeho nárok na náhradu škody v případě, že pracovník již věc nemá, a to ve lhůtách stanovených zákoníkem práce.

Abyste nesli odpovědnost za ztrátu svěřeného předmětu, musí existovat písemné potvrzení o převzetí včetně vašeho podpisu. Škoda pak musí vzniknout vaší vinou. Písemné potvrzení o převzetí musí obsahovat údaje o všech věcech, které vám byly svěřeny. Proto předtím, než potvrzení podepíšete, si je důkladně přečtěte. V případě, že nebudete s něčím souhlasit, se ihned braňte.

Jak se můžete své odpovědnosti zbavit? Musíte věrohodně prokázat, že jste ztrátu nezavinili. Musíte svému šéfovi vysvětlit a dokázat, jak se ztráta udála. Běžné bývá odcizení. V tomto případě doporučuji celou věc nahlásit kromě zaměstnavateli i na policii. Stejně tak prokážete, že za ztrátu nemůžete, pokud nemáte na pracovišti k dispozici uzamykatelnou zásuvku či skříňku. Podobně tomu bude i v případě úrazu či dopravní nehody, přičemž nelze vyloučit ani živelní události, jako jsou oheň nebo voda.

Velmi často se setkáváme s takzvanou nedbalostí jiného. Máme zde na mysli nespolehlivého kolegu či kolegyni, kterým jste v rámci dobrých pracovních vztahů kvůli jejich neodkladným pracovním povinnostem zapůjčili vám svěřený předmět a oni jej ztratili. Pokud byste svého nadřízeného nepřesvědčili o tom, že za ztrátu opravdu nemůžete, museli byste ji nahradit v plné výši.

Přiměřeně snížit náhradu škody vám může na základě vašeho návrhu soud, který uzná například vaši finanční či životní tíseň. V praxi se také stává, že zaměstnanec převzal věc bez písemného potvrzení, na takzvané dobré slovo. V tomto případě také nemá vyhráno. Zaměstnavatel po něm může vrácení věci i její případnou náhradu požadovat, je však ve složitější situaci, neboť musí prokázat pracovníkovi jeho zavinění.

Autor:


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Majitel vinařství v Kutné Hoře Lukáš Rudolfský
Obnovuje staré vinice a vyrábí naturální víno. Učí se od něj i cizinci

Lukáš Rudolfský je původně ajťák. K podnikání se dostal úplně náhodou, ale v zemědělství se našel. Vyrábí zcela přírodní nápoj, obnovuje středověké vinice a...  celý článek

Ilustrační snímek
Čísla ČSSZ: Kolik platíme na důchod a na co se vybrané peníze použijí

Za první polovinu roku vybrala Česká správa sociálního zabezpečení od lidí na pojistném na sociální zabezpečení skoro 214 miliard korun. Ale na důchodech a...  celý článek

Poldi Kladno
Vybudoval slavnou ocelárnu Poldi, úspěšný Karl však zůstal neznámý

Na konci 19. století ho znal snad každý ve střední Evropě. Karl Wittgenstein byl skvělý podnikatel a obchodník. Zároveň tvrdý šéf a otec, jehož život byl víc...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.