Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Uložit 200 tisíc korun není jen tak

  9:00aktualizováno  9:00
Redaktorka MF DNES vyzkoušela, jak by mohla nejlépe investovat 200 000 korun. Nejlépe z toho vyšly akcie a dluhopisy. Ale pozor, například společnost AEGON nabídla výhodné investování a nakonec se ukázalo, že jde o pouhé pojištění.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) - Burza, kurzy | foto: Profimedia.cz

Finanční ústavy obešla redaktorka s tímto příběhem: Na stavebním spoření jsem našetřila 200 000 korun a můžu dávat stranou tři tisíce měsíčně. Úroky na spořicích účtech klesají, podle odborníků je nejlepší čas na investování do fondů.

Ani jsem se nemusela moc snažit sama hledat informace, hned když se mi vyšší částka objevila na účtu, volal bankéř, zda nechci úspory nějak lépe zhodnotit. A když jsem vznesla dotaz v jedné odborné diskusi na internetu, o zábavu jsem měla postaráno, nabídka střídala nabídku.

Abych si udělala jasno, co bude nejlepší, domluvila jsem si na druhý den hned čtyři schůzky. Čtenářům však takový maraton najednou nedoporučuji, večer z něj pekelně bolí hlava.

investice do akcií krok za krokem

Výběrem makléře vše teprve začíná...

Chci investovat, musím se učit

Po absolvování úvodních otázek, kolik peněz chci investovat, na jak dlouho a co očekávám, jsem vyslechla v České spořitelně vyčerpávající přednášku. Myslím, že tam opravdu nic nechybělo, poradce živě máchal rukama, vysvětloval a maloval grafy. Když jsme probrali všechna možná rizika, vyplnila jsem podrobný dotazník investora.

Vyšla jsem jako růstově orientovaný investor. Na to, že nemám žádné zkušenosti, překvapivý výsledek. Můžu se pustit i do akcií. Jestli na mě tolik informací navalí všude, budu se moct investováním živit.

Snaží se mi prodat pojistku

Poradkyně v Aegonu nezapře pojišťovačku, a přestože hlásím, že chci investovat, nabídne mi pojistku. Kdybych uzavřela smlouvu, mohu si na rozdíl od jiných investic snižovat daně. Poradkyně odpovědně doporučuje si investice hlídat, není prý problém se sejít i víckrát za měsíc a zhodnotit strategii.

finanční instituce hájí své zájmy, důležitá je znalost trhu

O svou investici se musíte neustále starat a informovat se o možnostech na trhu.

Investiční test za 1 i za 5

rada mf dnes: stará teorie neplatí

Ideální složení navrhovaného portfolia je nyní 55 procent do akcií, 35 procent do dluhopisů a zbytek v hotovosti či fondech peněžního trhu.

V Atlantiku mi slečna zkontrolovala občanku a usadila do zasedačky, kde počkám na "svého" manažera. Zatímco jinde mi sice nic nevnucovali, ale určitě by uvítali, kdybych smlouvu na místě podepsala, tady je to jiné. Schůzka byla spíš oťukávací, k dotazníku se dostaneme až ke konci. Z těch, které jsem viděla, je nejvíce propracovaný. I poradce působí jako naprostý specialista. Mám se sama ozvat, až se rozmyslím.

Čeká mě ještě poslední schůzka v menší pobočce Raiffeisenbank. Uvítal mě mladý osobní bankéř. Nabízí mi postupně vše, co mají, a zkouší, kde se chytnu. Investiční dotazník tu je jednoduchý, má jen šest otázek. Banka splnila zákonnou povinnost otestovat klienta, se sofistikovaným dotazníkem ze Spořitelny či Atlantiku se to ale nedá srovnávat.

Vzhledem k tomu, že mám v bance běžný účet, mám jako investor několik výhod. Líbilo by se mi třeba, že mohu nákup a prodej fondů řídit sama přes internet.

Co navrhli poradci

Aegon
Co navrhli:
Namíchali mi koktejl z osmi fondů, přičemž dluhopisy tvořily 30 procent, zbytek akcie. Portfolio si mohu řídit sama přes internet. Ale jeden zádrhel to přece jen má – ve smlouvě se musím zavázat alespoň k jednomu pojištění.
Názor odborníka: Tváří se jako investice, ale je to pojištění. Předčasné ukončení by bylo se ztrátou, teprve ve třináctém roce se srovná hodnota investice s výší odkupného.

Atlantik
Co navrhli: Pro jednorázový vklad 200 000 korun vybrat dva až tři fondy životního cyklu. Zpočátku investují více rizikově, s blížícím se koncem čím dál víc konzervativně. Jejich složení je závislé na nastavené délce trvání. Pro pravidelné vklady radí zaklikávací fond Target, u kterého je garantována nejvyšší hodnota, jíž v průběhu vaší investice dosáhl.
Názor odborníka: V investiční společnosti jste dostala odbornější informace. Výhodou je užší kontakt s trhem.

Raiffeisenbank
Co navrhli: Mohu si prý dovolit investovat do dluhopisů i do akcií. 100 000 jednorázově do fondu, který si vyberu, například 6. zajištěný fond ČP Invest. Druhých 100 tisíc rozpustím do pravidelných investic, do akcií a dluhopisů.
Názor odborníka: Pozastavím se nad doporučením investovat jednorázově jen polovinu hotovosti a druhou postupně. Pokud je váš záměr využít současné krize, proč budete další měsíce držet peníze na bankovním účtu a investovat je postupně?

zbohatnout můžete i na pomerančové šŤÁvĚ

Obchodování s komoditami je populárním způsobem investování. Nemusíte být ani odborník.

Kam se vyplatilo investovat

Výnosné akcie
Akcie Roční zhodnocení v procentech
ECM Real Estate Inve 72,09
Arcelormittal 48,83
ORCO 48,55
Tatra 45,73
CETV 28,71

Výnosné fondy
Fondy Roční zhodnocení v procentech
AXA EUR Konto 16,59
PROSPERITA inv. spol. 7,49
Conseq realitní 5,12
J&T PERSPEKTIVA 4,59

Prodělečné fondy
Fondy Roční propad v procentech
ČSOB realitní mix -57,90
ČPI Fond nemovit. akcií -51,12
KB realitních společností -49,94
ISČS - TOP STOCK -45,85

slovníček

Diverzifikace – rozložení rizika
Ani ten nejlepší makléř nedokáže předpovědět, jaký budou mít cenné papíry výnos, proto se vyplatí investice rozložit tím, že nakoupíte více fondů, akcie, ale i dluhopisy, investujete ve více měnách, zemích či oborech. Ztrátu v jednom fondu pak vyváží zisk v jiném.

Fondy životního cyklu
Druh podílových fondů na předem určenou dobu, do kterých dáváte pravidelně peníze, jejich složení je závislé na délce trvání.

Na počátku jdou peníze vždy více do akcií, uprostřed cyklu se poměry dluhopisů a akcií vyváží, až přejdou do investic konzervativních. Těsně před koncem už dáváte peníze do fondů peněžního trhu. S menším výnosem hrajete už jen na jistotu.

Investiční dotazník
Podle zákona vás musí všechny banky i investiční společnosti otestovat. Z testu určí, jaký typ investora jste. Jak má však dotazník přesně vypadat, už dáno není, můžete se tedy setkat s pěti, ale i 15 různě složitými otázkami.

Pojišťovny tuto povinnost nemají, i když jejich prostřednictvím také investujete.

Investiční horizont
Doba, na kterou plánujete investovat. Než si vyberete druh investice, měli byste mít jasno v tom, jak dlouho nebudete peníze potřebovat.

Čím delší doba to je, tím můžete jít do většího rizika. Ke každému typu investice existuje doporučený investiční horizont. Ten ukazuje jakousi průměrnou dobu, po kterou trvá, aby trh překonal případný propad. Nejvíc času budete potřebovat na akciové fondy, doporučuje se pět let.

Likvidita
Určuje, za jak dlouho je možné proměnit investici zpět na hotové peníze. Například běžný účet má vysokou likviditu, protože peníze z něj můžete vybrat hned. Naopak životní pojištění má nízkou likviditu, bez ztráty ho můžete vypovědět až za dlouhou dobu.

U investic je to tak, že cenný papír sice můžete prodat kdykoli, ale s tím rizikem, že jeho momentální tržní hodnota bude nízká.

Portfolio
Souhrn všech akcií, podílových listů ve fondech a ostatních cenných papírů, do kterých svoji investici rozložíte.

Zajištěný garantovaný fond
U tohoto fondu máte jistotu, že i když nevydělá, dostanete zpátky alespoň peníze, které jste na počátku vložili. Na druhou stranu, fond investuje opatrně, a tudíž naděje na zisk není tak vysoká jako jinde.

Finanční deriváty
Jejich hodnota je odvozena od něčeho jiného, například od akcie. Podstatou je forma termínového obchodu, dochází k určitému zpoždění mezi sjednáním obchodu a jeho plněním. Mají obvykle podobu smlouvy mezi dvěma stranami. Základní typy derivátů jsou forward, futures a opce.

- Opce – platíte za právo koupit nebo prodat něco (akcie, devizy, komodity) za předem stanovenou cenu.
- Futures – prodávající a kupující si předem domluví cenu, za kterou v budoucnosti uskuteční obchod.
- Forward – stejné jako futures, ale neobchoduje se na burze.

Autoři:


Jak si vybudovat finanční rezervu

měsíců % měsíců
Vypočítat
Měsíčně spořte
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Martin Mašát
KOMENTÁŘ: Jsou nulové úroky na běžných účtech zlodějna, nebo ne?

Jaká je dnes nejlepší konzervativní investice? Běžný účet s nulovým úrokem. A buďte rádi za nezáporný úrok. Jestli máte pocit, že vás banky okrádají a neplatí...  celý článek

Bezkontaktní karta odmítla třikrát poslušnost. Transakce proběhla až po vložení...
Sonda: proč vám bezkontaktní karta odmítne při placení poslušnost

Bezkontaktní karty už prakticky převálcovaly ty klasické. Používá je v Česku přes 84 procent lidí. Placení je s nimi opravdu svižné. Zvlášť u plateb do...  celý článek

Ilustrační snímek
Spořicí účty: jak banky nyní zhodnotí vklad ve výši 100 tisíc korun

Pro lidi, kteří si nechtějí připustit žádnou finanční ztrátu, jsou určeny jen opravdu konzervativní finanční produkty. Místo investování budou prostě spořit....  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley
Trhy jsou na prahu obratu dolů, shodují se BoA, Citi, SocGen i Morgan Stanley

Globální finanční trhy jsou v poslední fázi své rally před obratem v cyklu. Shodují se na tom stratégové bank na Wall S... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.