UNIS a AKAT

Stejně jako v jiných oblastech, tak i u podílových fondů platí, že celek má větší sílu, než když každý bojuje sám za sebe. Z toho důvodu i v České republice vznikly organizace sdružující investiční společnosti. S výjimkou několika málo společností (např. Citicorp, J&T AM, IS Union, Partnerská kapitálová IS) zastřešuje české fondy Unie investičních společností České republiky (UNIS ČR).

Fondy zde sdružené se na celkovém vlastním jmění českých fondů podílejí 97 procenty. Celkem fondy UNISu spravují 76 miliard korun. Majetek není rozdělen rovnoměrně mezi jednotlivé  skupiny fondů. Vzhledem k opatrnosti českých investorů převládají investice do méně rizikových fondů peněžního trhu, dluhopisových a smíšených fondů. Převaha fondů peněžního trhu ještě vynikne, vezmeme-li v úvahu jejich relativně malý podíl na celkovém počtu otevřených podílových fondů sdružených v UNISu, kterých je v současné době 66.

 

  

Celkem 9 fondů peněžního trhu spravuje 40% majetku. Na druhé straně, 15 akciových fondů spravuje pouhá 3% vlastního jmění fondů. To je jen jedním z dalších důkazů konzervativnosti, či spíše opatrnosti českých investorů.

Unie investičních společností České republiky sdružuje tyto společnosti:

Další informace o podílových fondech:

Jaká rizika tyto investice skýtají, jaké výnosy slibují a kdo je u nás nabízí? Navštivte speciální přílohu PODÍLOVÉ FONDY 2002.

Hledáte detailní informace o podílových fondech? Navštivte sekci věnovanou podílovým fondům.

Zpět na hlavní téma Podílové fondy od A do Z se dostanete tudy.

  • Akro investiční společnost
  • InvestAGe
  • Investiční Kapitálová Společnost KB
  • Investiční Společnost ČS
  • ČP Invest
  • Newton Investment
  • OB Invest
  • Pioneer česká investiční společnost
  • PPF
  • První investiční společnost
  • ŽB Trust

UNIS se snaží vytvořit transparentní prostředí, ve kterém by se investoři nemuseli bát svěřit své prostředky investiční společnosti a snaží se zajistit dodržování základních pravidel kolektivního investování.

Druhou významnou organizací v ČR je Asociace pro kapitálový trh (AKAT). Má podobný předmět činnosti jako UNIS, tedy rozvojem, standardizací a popularizací kapitálového trhu v ČR docílit vytvoření kapitálového trhu slučitelného s prostředím kapitálových trhů zemí Evropské unie. Jejími členy jsou však, na rozdíl od UNISu, převážně zahraniční investiční společnosti a obchodníci s cennými papíry, ale i advokátní a auditorské společnosti. Mezi nejznámější zahraniční členy lze řadit společnosti jako ING, Julius Bär, HSBC a Parvest.

Oproti UNISu má AKAT širší záběr činností. Nezabývá se pouze podílovými fondy, ale veškerou aktivitou na kapitálových trzích. Vydává publikace, etické normy a podílí se na připomínkování zákonů a vyhlášek souvisejících s kapitálovým trhem. Organizace také zaujímá kritická stanoviska k nestandardním postupům úřadů při regulaci kapitálového trhu a  usiluje o jejich nápravu. Poslední takovou událostí je situace s prodlužováním správních řízení Komise pro cenné papíry za účelem udělování licencí zahraničním fondům k prodeji podílových listů na území České republiky (o problému přelicencování se můžete více dozvědět v článku konkrétně pojednávajícím o této problematice). K dosažení svých cílů může AKAT vykonávat i související hospodářskou činnost.