Spoluvina provozovatelů se různí podle způsobené škody

Spoluvina provozovatelů se různí podle způsobené škody

Určení podílu viny závisí na způsobené škodě

Dojde ke střetu vozidel a oba účastníci nehody nesou určitý podíl viny. Jak se stanoví výše náhrady škody v případě, že každý z provozovatelů je pojištěn u jiné pojišťovny?

Střetnou-li se provozy dvou nebo více provozovatelů, odpovídají podle míry zavinění. Je přitom třeba rozlišovat, byla-li škoda způsobena:

1. Na zdraví, životě, věcech či majetku třetích osob
2. Na zdraví, životě, věcech či majetku provozovatelů

Střetem provozů se rozumí nejen přímý fyzický střet (srážka) dvou dopravních prostředků, ale také například střet dopravního prostředku se zařízením jiného provozu (např. náraz vozidla na železniční závory), i případy vzájemného škodlivého působení dvou provozů na sebe, i když k přímému střetu dopravních prostředků nedošlo. Jde například o samostatné havárie dvou vozidel, které se vzájemně oslnila svými reflektory, havárie vozidla, která nastala v přímém důsledku smyku na oleji vyteklém z jiného vozidla, případně způsobení škody na automobilu kamenem vymrštěným od kola jiného vozidla.

Byla-li škoda způsobena jiným osobám než provozovatelům, resp. jejich zaměstnancům, odpovídají těmto třetím osobám za vzniklou škodu provozovatelé dopravních prostředků objektivně a jejich odpovědnost je solidární. Podstata solidární odpovědnosti spočívá v tom, že každý škůdce odpovídá za ostatní a všichni odpovídají za každého jednotlivého škůdce. Poškozený tedy může požadovat náhradu škody od jednoho škůdce a ten se nemůže bránit tím, že poškozený má požadovat náhradu i od ostatních škůdců.

Nahradí-li škodu ten, na koho se poškozený obrátil, zanikne povinnost ostatních škůdců plnit poškozenému, protože ten již byl se svým nárokem uspokojen. Tomu ze škůdců, který plnil, pak vzniká právo požadovat po ostatních škůdcích náhradu podle míry jejich účasti na způsobení škody. V pojištění odpovědnosti tedy za škůdce plní jeho smluvní pojišťovna. Ta má pak právo požadovat po ostatních škůdcích, resp. jejich smluvních pojišťovnách podíl na uhrazené škodě, a to podle míry zavinění.

Objektivní odpovědnost znamená, že provozovatel za škodu odpovídá, i kdyby nehodu nezavinil, protože jde o škodu způsobenou zvláštní povahou provozu vozidla. Znamená to tedy, že příslušní pojistitelé těchto provozovatelů, kteří odpovídají za způsobenou škodu, tuto škodu uhradí společně.

Vznikla-li škoda provozovatelům nebo jejich zaměstnancům, vypořádají se provozovatelé mezi sebou podle účasti na způsobení škody. Každý z provozovatelů nese odpovědnost za část celkové škody podle míry zavinění škody.

Poškozenému je tato škoda hrazena na základě uzavřené pojistné smlouvy pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Tuto škodu hradí pojišťovna viníka. Byla-li škoda způsobena na majetku třetích osob, uhradí ji pojišťovny viníků podle míry zavinění jejich klienta. Poškozená třetí osoba vznese nárok na náhradu škody na kteréhokoliv provozovatele nebo jeho pojistitele a ten celou škodu uhradí. S pojistitelem druhého provozovatele vozidla se vyrovná podle míry jeho zavinění.

Úryvek z knihy: Povinné ručení

1. díl: Škodu na autě od neznámého viníka povinné ručení nehradí 
2. díl: Provozovatel hlídaného parkoviště odpovídá za škodu  

 
 
REKLAMA

Úryvek je z knihy
"Povinné ručení"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz