I když si důkladně naplánujete všechny výdaje, počítejte s tím, že nakonec celkem utratíte ještě přibližně o dvacet procent navíc.

I když si důkladně naplánujete všechny výdaje, počítejte s tím, že nakonec celkem utratíte ještě přibližně o dvacet procent navíc.

Určete pravidla utrácení předem

Nepodceňte plánování výdajů, ať se na dovolené nemusíte s rodinou hádat. Započtěte i neočekávané výdaje.

Markéta Havlová tvrdí, že každá dovolená je předmětem bouřlivých diskuzí mezi ní a manželem. „Vždycky se pohádáme kvůli penězům. Já – když už jsme jednou za rok v cizině – si chci pobyt pořádně užít, jezdit na výlety, posedět v restauraci a podobně.

Manžel má v hlavě částku, kterou jsme si předem stanovili, a tu nechce v žádném případě překročit,“ vysvětluje. Být připraven na náklady, se kterými jste nepočítali, je však rozumné. Abyste předešli zbytečným sporům, zkuste si ještě před odjezdem sednout a chvíli počítat. Jak by měl takový dovolenkový rozpočet vypadat?

Počítejte předem
Vyberete z katalogu cestovky letecký zájezd k moři třeba za osm tisíc korun pro jednoho. To ale většinou není konečná cena. Připočítejte minimálně dva tisíce korun za letištní poplatky a palivový příplatek. Pojedete-li vlastním autem, připočítejte náklady na benzín, parkovné, dálniční známky či mýtné. A ty ještě zvyšte o rezervu na možnou pokutu a případ, že zabloudíte a najedete víc kilometrů.

Půjčku si dobře rozmyslete
Už teď víte, že nemáte na vysněnou dovolenou dost peněz? Můžete si půjčit. Například Exim Tours nabízí úvěr bez navýšení, zaplatíte 30 procent z ceny zájezdu a potom v sedmi měsíčních splátkách zbytek. Pokud to stihnete v termínu, nevydáte ani korunu navíc.

Můžete si vzít také klasický spotřebitelský úvěr, kdy například zaplatíte třetinu a pak zbytek ceny v deseti měsíčních splátkách. Tady ale musíte počítat s tím, že za půjčku například 30 000 korun dáte celkem 39 tisíc. Dovolenou na úvěr důkladně zvažte, abyste nebyli po zbytek roku rozmrzelí, že musíte splácet za něco, co už je dávno pryč.

popisekHYPOTEČNÍ ÚVĚR SNÍŽÍ DANĚ
O kolik?  

Ať nemusíte odjíždět předčasně
Dítě, které už potřetí za den žadoní o zmrzlinu a následná hádka mezi rodiči, zda mu ta dvě eura dají, mohou narušit rodinnou pohodu. „Manžel takto synovi dopřával mlsání, a nám s dcerou pak nezbyly peníze na výlet. Po několika tichých večerech jsme nakonec odjeli o dva dny dřív. Moc nechybělo a byli jsme na nejlepší cestě k rozvodu,“ svěřila se Jana Beranová z Prahy. Proto je vhodné před odjezdem vyčlenit pro každého člena rodiny kapesné.

Na týdenní pobyt u moře byste měli počítat zhruba s pěti sty korunami pro každého člena rodiny na různé „zbytečnosti“, jako zmrzliny nebo dárky. Nikdo by neměl být při utrácení kapesného hlídán, ale děti je dobré předem upozornit, že když svoji částku utratí v prvních dnech, pak budou mít smůlu. Další položkou rozpočtu by měla být částka na zábavu a sport.

I když netušíte, kolik bude přesně stát vstupné do akvaparku nebo půjčení člunu, nechte si v rozpočtu rezervu alespoň 500 korun na osobu. Nejste-li schopni domluvit se na pravidlech utrácení předem, je možná lepší řešení jet odděleně, jako Anna Šulcová z Plzně. „Neshodli jsme se s přítelem na částce, kterou by nás dovolená měla stát.

Nakonec jsme jeli každý za své a jinam. S překvapením jsme po vyúčtování zjistili, že nás dovolená oba stála stejně, přitom já jsem byla s kamarádkou u moře a přítel na kole v horách. Já jsem dala víc za cestu letadlem, on si zase dopřával v lepších hospůdkách.“