Banky v poslední době zvýhodňují sazby s delší než jednoletou fixací.

Banky v poslední době zvýhodňují sazby s delší než jednoletou fixací.

Úrokové sazby hypoték po dlouhé době konečně změnily kurz směrem dolů

  • 13
Úrokové sazby po dlouhých osmi měsících konečně, i když nepatrně, změnily kurz a zamířily směrem dolů. K největším změnám došlo především u hypoték s pětiletou fixací, kterým dávají klienti bank jednoznačně přednost.

Vzhledem k tomu, že na posledním zasedání bankovní rady ČNB nedošlo ke změnám u základních makroekonomických úrokových sazeb, neměly ani komerční banky důvod k dalšímu skokovému navyšování svých úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Naplno tak mohl vyniknout efekt konkurenčního boje hypotečních bank, soupeřících o nové klienty.

Vlajkovou lodí marketingových kampaní hypotečních bank v prvním kvartálu letošní roku bylo zpracování hypotečního úvěru zdarma. Sice nárok na slevu na poplatku hypoteční banky velmi často podmiňovaly sjednáním úvěrové smlouvy s fixací alespoň na pět let, ale vzhledem k tomu, že současně docházelo v masivním měřítku také k přibližování úrokových sazeb pro krátké a několikaleté fixace, přičemž u některých bank jsou již výhodnější pětileté a delší fixace, klienti neměli důvod této příležitosti nevyužít.

Celkový rozdíl v počtu poskytnutých úvěrů s pětiletou a jednoletou fixací dosáhl v březnu letošního roku hodnoty 2 459, v březnu loňského roku tento rozdíl činil pouhých 353 - stále však ve prospěch pětiletých fixací.

"Pokles hypoindexu je způsoben především snížením úrokových sazeb u vyšších fixací, kdy např. úroková míra pětileté fixace je často nižší než úroková míra roční fixace. Toto zvýhodňování sazeb s vyšší než jednoletou fixací není z čistého altruismu bank za účelem snížení rizika splátek klientů. Důvody vidím především v konkurenčním boji bank, neboť zafixování úrokové sazby je pro banky relativně spolehlivou ochranou před refinancováním úvěru od jiné instituce. Je tak logické, že banky budou preferovat vyšší fixace. Navíc tomuto stavu nahrává současná situace relativně vyšších úrokových sazeb, kdy banky neočekávají, že by se úrokové sazby měly v následujících letech nepřetržitě zvyšovat," uvedl ve svém komentáři k vývoji úrokových sazeb hypotečních úvěrů Josef Rajdl, analytik společnosti Fincentrum.

Graf (Zvětšit graf)

V porovnání s únorem letošního roku došlo v březnu ke zvýšení počtu poskytnutých hypotečních úvěrů o 16,3 %. Celkově jich tedy hypoteční banky v březnu poskytly 5 448. Přibližně o deset tisíc korun se zvýšila také průměrná částka úvěru, která se vyšplhala na hodnotu 1 802 129 Kč.

Kde lze aktuálně ušetřit?
Každoročně je první kvartál roku pro hypoteční banky v porovnání například s letními měsíci výrazně slabší. Pro povzbuzení zájmu klientů o úvěry proto přichází banky s výraznými pobídkami. Jinak tomu nebylo ani v letošním roce, kdy téměř všechny banky přistoupily k odpouštění poplatku za zpracování hypotéky. V některých bankách tyto poplatkové prázdniny ještě běží, nicméně novou kampaň tohoto druhu oznámila pouze Wüstenrot.

Banky pravděpodobně začnou nyní používat konkurenčních zbraní menšího kalibru, jakými mohou být například poplatkové prázdniny či slevy za vedení úvěrového účtu, jak již delší dobu činí Komerční banka u své Flexibilní hypotéky. Roční slevu na poplatku za vedení úvěrového účtu nabídne Raiffeisenbank klientům, kteří si o hypotéku zažádají v termínu od 21. do 25. dubna 2008.

Více na Hypoindex.cz

Přehled některých údajů o hypotékách sjednaných během uplynulého měsíce je uveden v následující tabulce:

Souhrn za březen 2008 (údaje platí pro fyzické osoby)
Doba fixace úrokové sazby: všechny fixace celkem 1 rok 5 let
FINCENTRUM HYPOINDEX 5,52 % 5,53% 5,49%
Změna oproti minulému měsíci (b. p.)* -3 1 -3
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1 802 2 333 1 646
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6 890 6 898 6 871
Měsíční splátka 1 mil. hypotéky na 15 let (Kč) 8 182 8 189 8 164
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 63 % 72 % 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 23 % 17 % 22 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 14 % 11 % 16 %

Zdroj: Fincentrum
* 3 bazické body = 0,03 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, GE Money Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Volksbank CZ a Wüstenrot hypoteční banka.