Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úrokové sazby nově sjednávaných hypoték výrazně vzrostly

aktualizováno 
Výrazné zvýšení úrokových sazeb hypotečních úvěrů, ke kterému banky v červenci přistoupily, posunulo jejich průměrné sazby zpět k hodnotám, kterých dosahovaly naposledy před několika lety. I přesto si však zájemci o pořízení bydlení půjčují stále vyšší a vyšší částky.
Průměrná výše nově sjednávaných hypoték se neustále zvyšuje

Průměrná výše nově sjednávaných hypoték se neustále zvyšuje | foto: MF DNES

Hodnota FINCENTRUM HYPOINDEXU, který vyjadřuje průměrnou úrokovou sazbu, za kterou jsou v daném kalendářním měsíci poskytovány nové hypoteční úvěry, během července vzrostla o rekordních 21 bazických bodů (tj. 0,21 procentního bodu) a dosáhla výše 4,67 %. Na této úrovni se nacházela naposledy v lednu roku 2005. Vysoký meziměsíční nárůst je dobře patrný z následujícího grafu.


Větší graf

Zvýšení sazeb v praxi

V letošním roce dosáhly průměrné úrokové sazby nově poskytovaných hypoték svého minima v dubnu. Jak se zvýšení sazeb, ke kterému od té doby došlo, projeví v praxi na výši splátky úvěru, můžeme ukázat na následujícím příkladu. Aktuální průměrná výše nově sjednávaných hypoték s pětiletou fixací činí 1, 528 milionu korun. Jejich průměrná úroková sazba vyjádřená FINCENTRUM HYPOINDEXEM v červenci dosáhla hodnoty 4,94 %, v dubnu to bylo 4,48 %. Při dvacetileté splatnosti dosahuje měsíční splátka v prvním případě částky 10 034 koruny, ve druhém případě 9 650 korun. Tento nárůst sazby o 0,46 procentního bodu tedy u uvedené hypotéky znamená zvýšení splátky o 384 koruny za měsíc.

Centrální banka svou klíčovou úrokovou sazbu zvýšila o čtvrt procentního bodu již v červnu, k dalšímu zvýšení došlo s platností od 27. července. Banky svá očekávání ohledně budoucího vývoje promítají do koncových sazeb svých produktů s předstihem, takže zvýšení sazeb hypoték nebylo žádným překvapením. Dvoutýdenní repo sazba ČNB v současnosti dosahuje 3 %, což je nejvyšší hodnota od roku 2002.

Počet nových hypoték se výrazně snížil

Oproti předchozímu měsíci došlo v červenci v prodejích hypotečních úvěrů k velmi výraznému propadu. Jejich celkový počet byl nižší o více než čtyři a půl tisíce, objem poklesl o celých osm miliard korun. Na vině ale nejsou jen vyšší úrokové sazby. V červnu dosáhly hypoteční obchody svého historického maxima, takže srovnávací základna je vysoká. Je zde jasně patrný sezonní vývoj hypotečních obchodů, kdy po úspěšných jarních měsících dochází v létě k menšímu či většímu útlumu.

Červencové propady se tak každoročně opakují. V následujícím grafu je zobrazen vývoj počtu nově sjednaných hypoték od ledna minulého roku, měsíc červenec je označen tmavší barvou. (Více si o tom, jak se mění zájem o hypotéky v průběhu kalendářního roku, můžete přečíst zde.)

Konkrétní údaje o celkových počtech a objemech nově sjednaných hypotečních úvěrů v letošním roce jsou uvedeny v následující tabulce.

Počty a objemy hypoték poskytnutých na financování bydlení v roce 2007
měsíc počet  objem
(v mil. Kč)
leden 5065 8346
únor 4813 7885
březen 7453 12 357
duben 7854 12 733
květen 9433 15 698
červen 10 787 18 720
červenec 6199 10 711
Zdroj: banky; Jsou zde data poskytnutá jedenácti bankami, které reprezentují naprostou většinu hypotečního trhu. Jejich seznam je uveden na konci článku.

Průměrná výše hypoték se zvyšuje

Průměrná výše úvěrů, kterou si zájemci o pořízení nemovitosti půjčují, se v posledních letech postupně neustále zvyšuje a již před nějakou dobou překročila hranici 1,7 milionu korun. V minulém měsíci ji nijak nesnížilo ani zvýšení úrokových sazeb. U hypoték s roční fixací dosáhla dokonce historicky nejvyšší hodnoty, a to téměř dva miliony korun. Podrobnější výsledky jsou uvedeny v tabulce.

Souhrn za červenec 2007 (údaje platí pro fyzické osoby)

Doba fixace
úrokové sazby:

všechny fixace dohromady 1 rok 5 let

FINCENTRUM HYPOINDEX

4,67 %

4,46 %

4,94 %

Změna oproti minulému měsíci
(b. p.)*
 + 21*  + 30  + 25
Průměrná výše hypotéky (tis. Kč) 1728 1993 1528
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 20 let (Kč) 6418 6303 6566
Měsíční splátka 1mil. hypotéky na 15 let (Kč) 7737 7628 7876
Účelovost úvěrů:
Podíl úvěrů na koupi na celkovém počtu úvěrů 63 % 72 % 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu na celkovém počtu úvěrů 24 % 19 % 23 %
Podíl ostatních úvěrů na celkovém počtu úvěrů 13 % 9 % 15 %

Zdroj: Fincentrum
*21 bazických bodů = 0,21 procentního bodu

Metodika FINCENTRUM HYPOINDEXU

FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v čase. Je to vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypoteční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů. Vstupní data pro výpočty poskytují tyto banky: Česká spořitelna, ČSOB, eBanka, GE Money Bank, HVB Bank, Hypoteční banka, Komerční banka, Raiffeisenbank, Volksbank CZ, Wüstenrot hypoteční banka a Živnostenská banka.

Projekt FINCENTRUM HYPOINDEX mediálně podporují:Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky se usadily na hladině dvou procent, zdražují pozvolna

Hypotéky opět zdražily, ale jen mírně. Průměrné úrokové sazby poskočily v červnu na 2,04 procenta. Objemy i počty uzavřených hypoték kopírují květnové výsledky.  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.