Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úrokové sazby stále klesají

aktualizováno 
Tradičně je nejvíce nových smluv uzavřeno koncem roku, v listopadu a v prosinci. Lidé zkoumají, kde si uzavřít smlouvu a jaký vybrat tarif a výši cílové částky. Podle čeho vybírat? Tato otázka je důležitá nejvíce v případě čerpání úvěru. Spolu s tím, jak se mění úrokové sazby na trhu, dochází k poklesu sazeb i u vkladů a úvěrů ze stavebního spoření.
Stavební spořitelny svou nabídku aktualizují a průběžně mění úvěrové podmínky. Pokles úrokových sazeb zlepšil možnosti čerpání úvěrů, zároveň však trochu znevýhodnil klienty spořitelen, kteří chtějí pouze spořit. V následujícím textu je přehled aktuálních úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření a překlenovacích úvěrů. 

Překlenovací úvěry

Především u překlenovacích úvěrů lze pozorovat vývoj úrokových sazeb i akontací směrem dolů. U některých z nich dnes nalezneme úrokovou sazbu dokonce nižší, než mají řádné úvěry ze stavebního spoření, což je 5% nebo 6%. Tyto vyšší sazby se týkají těch smluv, které byly uzavřeny v minulosti a jejichž řádné úvěry budou

Když si uzavřete smlouvu o stavebním spoření do 17.12., můžete získat finanční prémii 400 Kč.
čerpány v následujících měsících a letech. Jestliže ještě nedávno byla akontace překlenovacího úvěru ve výši 20% z cílové částky výjimkou, dnes ji nalezneme v nabídce všech šesti spořitelen. Respektive všechny z nich nabízejí nějaký typ meziúvěru, kdy stačí mít na účtu 20% cílové částky nebo méně.

Překlenovací úvěr se využívá k tomu, aby účastník stavebního spoření získal prostředky na řešení svých bytových potřeb v době, kdy ještě nemá nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření. Tedy když ještě nedosáhl minimální výše hodnotícího čísla nebo nenaspořil požadovanou minimální částku (akontaci), která je stanovena ve výši 40% nebo 50% z cílové částky. Při čerpání překlenovacího úvěru se z něj jednak platí úroky a zároveň se spoří na vkladový účet až do doby, kdy dojde k přidělení úvěru ze stavebního spoření. 

Následující tabulka ukazuje základní parametry současných překlenovacích úvěrů (CČ = cílová částka) 

Stavební spořitelna

Minimální akontace standardních typů meziúvěrů (% z CČ)

Úrokové sazby

Některé další překlenovací úvěry a podmínky 

ČMSS

20%

6,3 - 7,9%

-

HYPO

40%

6,5 – 9,5%

-

Raiffeisen

20%

6,4 – 7,4%

Pro překl. úvěr nad 300 000 Kč je možné snížit sazbu  až o 1,5% k 4,9%; u úvěru do 70 000 Kč naopak plus 3%

Stavební spořitelna ČS

30%

6,5 – 8%

Akontace 20% a úr. sazba 6,0% pouze pro překl. úvěr ve výši min. 300 000 Kč

VSS KB

20%

6,2 – 7,9%

Překl. úvěr „Privatizační program“ úr. sazba 6,0 – 7,4%

Wűstenrot

20%

4,5 – 8,7%

Překl. úvěr Konstanta – min. akontace 28,6% z CČ, úr. sazba 6,9%, konstantní splátka 0,7% z CČ po celou dobu splácení

Některé spořitelny zavedly nové typy překlenovacích úvěrů, o které je možné požádat i v případě, kdy nejsou k dispozici žádné vlastní prostředky. Většinou jsou zde nějaké omezující podmínky, jako je minimální či maximální výše úvěru, nebo věk zájemce o tento typ překlenovacího úvěru. Obvykle jsou s těmito úvěry spojeny vyšší nároky na bonitu klientů případně i ručitelů.

Úvěry ze stavebního spoření

Pro srovnání jsou zde dále uvedeny úrokové sazby „řádných“ úvěrů ze stavebního spoření. Zde je patrný boj spořitelen o každou desetinu procenta, protože všechny se snaží nabídnout svým klientům nejnižší úrokovou sazbu na trhu. Tyto sazby se samozřejmě týkají nových smluv o stavebním spoření, tedy úvěrů, které budou čerpány až téměř za dva roky a později.

Stavební spořitelna

Minimální akontace  (% z CČ)

Úrokové sazby

ČMSS

40%

tarif Klasik 5,5%;  tarif Invest 4,8%

HYPO

40%

tarif NS 4,9%; tarif NU 3,9%

Raiffeisen

40 – 50%

4,9%

Stavební spořitelna ČS

40%

4,75%

VSS KB

40%

6,0%

Wűstenrot

40 – 50%

5% - 6%

Úrokové sazby jsou sice důležitým kritériem pro posuzování úvěrů, nesmíme však zapomenout ani na další podmínky, jako je například spořitelnou vyžadovaná bonita dlužníka a ostatních účastníků úvěrového případu (ručitelé, spoludlužníci), nebo nároky na zajištění úvěru. V úvahu je také třeba vzít úhrady za uzavření úvěrové smlouvy, vedení úvěrového účtu a podobně.  

   

Čerpáte úvěr ze stavebního spoření nebo překlenovací úvěr? Jste se službami spořitelny spokojeni? Setkali jste se s nějakými problémy?

 


Komerční prezentace:


Teď máte na víc. Buřinka nabízí nejlevnější překlenovací úvěry na trhu, a to s roční úrokovou sazbou 4,95% již při naspoření pouze 20% cílové částky. Pozor: platí jen do 18. října 2002.


 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky mírně zlevňují, stále se drží na hladině dvou procent

Hypotéky si daly letní pauzu a mírně zlevnily. Průměrná úroková sazba poklesla, a to na 2,02 procenta. V červenci klesl jak počet, tak i objem nových...  celý článek

Ilustrační snímek
Hypotéky dál zdražují. Objemy atakují hranici 21 miliard korun

V květnu úrokové sazby u hypoték pokračovaly v růstu. I když průměrná sazba mírně vzrostla, a to na 2,03 procenta, o hypotéky je stále zájem. Dokonce větší než...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích
4 největší hříchy, kterých se často dopouštíme na svých penězích

A ony nám to poté vrací tak, že se nezhodnocují podle našich představ… 1. Ignorování inflace Inflace bohužel není na vý... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.