Dům, strom

Dům, strom - Dům, strom -ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Úroky u hypoték pomalu začínají růst

  • 11
Doba ke koupi bytu či domu za nejvýhodnějších podmínek již brzy možná skončí. Banky obrátily trend a po neustálém zlevňování hypoték sáhly ke zvyšování úroků. Splátky se tak mohou zvýšit i o několik set korun měsíčně.

Tisíce lidí uvažující o hypotéce na byt se mohou brzy dočkat napínavého vývoje, který na dlouhou dobu předurčí jejich náklady na bydlení. Čeští bankéři začínají připravovat podzimní kampaně a počítat, za kolik lidem půjčit. Objevují se první náznaky toho, o čem se mluví už rok, a sice že úrokové sazby už dlouho nevydrží na současné rekordně nízké úrovni a začne se zvolna zdražovat.

Výsledek však značně závisí na úrovni sazeb a tedy na ceně peněz po celém světě, s čímž může zahýbat celá řada věcí - od nálady amerických bankéřů přes výsledky polských voleb až po napětí na Blízkém východě nebo cenu ropy. Odhadnout další vývoj je proto hodně těžké a kdo podepisuje hypotéku, sotva se dobere jednoznačného doporučení, jak postupovat.

Spořitelna zdražila

Během léta se seběhlo několik událostí nasvědčujících tomu, že úroky - jedna z nejpohyblivějších ekonomických veličin - v Česku opravdu začínají stoupat a to se přeneslo i na trh s hypotékami.

Česká spořitelna, největší hypoteční banka v zemi, zvedla minulý týden úroky o 0,1 až 0,3 procenta. Od srpna zdražila hypotéky také Živnobanka. Výše sazby funguje nyní pro klienty jako nejdůležitější vodítko, její zvýšení je tedy důležitý signál, k němuž podle spořitelny bylo třeba přistoupit kvůli novým ekonomickým poměrům.

Průměrné úrokové sazby hypoték
(souhrn za červen 2005, údajé pro fyzické osoby)
Fixace úroku Všechny fixace 1 rok 5 let
Hypoindex 3,75% 3,05% 4,30%
Měsíční splátka* 5 928 Kč 5 569 Kč 6 221 Kč
Měsíční splátka** 7 271 Kč 6 928 Kč 7 550 Kč

* hypotéka ve výši 1 milion korun na 20 let

** hypotéka ve výši 1 milion korun na 15 let

Pozn.: Fincentrum Hypoindex je vážená průměrná úroková sazba, za kterou jsou poskytovány v daném kalendářním měsíci nové hypotéční úvěry pro fyzické osoby. Vahami jsou objemy poskytnutých úvěrů.

"My si myslíme, že to je nový trend," říká hlavní ekonom České spořitelny Viktor Kotlán. Růst vysvětluje hlavně tím, že mírně vzrostly úroky a cena peněz na trhu mezi bankami. Důvodem je očekávaný růst inflace, ale třeba také předpoklad, že nynější hodně silný kurs koruny je jen dočasný a nevydrží. Čím silnější je předpoklad, že porostou ceny, tím víc se banky chrání po dlužnících chtějí větší úrok.

První rok to zkusím

Úvahy bank jsou důležité nejen pro ty, kdo o hypotéce teprve uvažují, ale i pro ty, kdo už ji podepsali a zafixovali si úrok jen na první rok. Tento trend se letos hodně rozmohl. Banky pak na první rok z úroku sleví, ale po roce se jedná znovu a klient riskuje, že se mezitím změní poměry a banky zdraží.

Kolik stojí hypotéka v bankách ČR (fixace sazeb na pět let)

Banka Nejnižší inzerovaná sazba* (%) Poplatek za posouzení úvěru (% z úvěru) Vedení účtu    (Kč měsíčně)
Hypoteční banka 3,49 0,80 150
GE Money 3,69 0,80 150
HVB 3,69 0,80 150
ČSOB 3,75 0,45 150
Raiffeisenbank 3,77 0,80 100
Česká spořitelna 3,79 0,90 150
Wüstenrot 3,85 0,80 150
Komerční banka 3,89 0,80 100
eBanka 4,00 0,85 150
Živnobanka 4,10 1,00 150

Pozn.: Srovnávat banky jen podle sazby může být zavádějící, výsledek podstatně ovlivňují i další parametry.

* hypotéka ve výši 1 milion korun na 20 let

Rozhodnout toto dilema bude pro klienty nyní ještě těžší

Ekonom skupiny PPF Pavel Kohout, který sám má podepsat hypotéku příští týden, věří ve stabilitu a chce zkusit sazbu zafixovat jen na jeden rok. "Sazby mohou jít mírně nahoru, ale ne o tolik, aby delší fixace stála za to," říká Kohout. Podle jeho studií jsou nyní úroky nejnižší za sto let, což je podle něho hlavní důvod, proč se bankéři bojí růstu, když k tomu nejsou tak vážné důvody.