USA: pracujte za oceánem legálně

  9:00
Získávat zkušenosti v zámoří a mít zajímavé výdělky bez strachu z deportování za nepovolenou práci není nemožné. Kdo si může jít kupovat letenku a co musí pro pobyt v zemi cheesecaků a hamburgerů udělat?

Výplata v dolarech. Exkluzivní položka v životopisu. Tyto a mnoho dalších důvodů lákají Čechy k tomu, aby podstoupili administrativní vízové martyrium na americké ambasádě, riskovali několikahodinový pobyt v létajícím plechovém válci s okénky a strávili několik měsíců či let prací v zemi svobody. Okolo 250 tisíc z nich nemá pracovní povolení, každý den mohou být zatčeni při zátahu amerických úředníků. Pak následuje jen čekání v cele na soud a deportace domů.

Možnosti legální práce v USA však existují a nemusí jít přímo o výhru takzvané zelené karty v loterii pořádané americkou vládou, díky níž získá dotyčný možnost přestěhovat se za oceán nastálo.

Work & Travel

Jednou z možností legální práce, dostupnou však pouze studentům denního studia na vysoké či vyšší odborné škole, případně interním doktorandům, je program Work & Travel. I když zájem o tuto formu výjezdu za poslední roky zakolísal kvůli otevření evropských pracovních trhů a klesajícímu kurzu dolaru, stále jde o zajímavý způsob strávení léta ukončený případným měsíčním cestováním v rámci víza. Programu se mohou zúčastnit studenti ve věku 18 až 30 let, kteří po návratu budou pokračovat ve studiu. Cena za zprostředkování programu se pohybuje okolo 13 tisíc korun, v ní je započteno pojištění a nutné poplatky. Jestliže uchazeč chce, aby mu agentura sehnala také pracovní místo, částka se o několik tisíc navýší.

Kromě samostatného hledání práce přes známé či internet mohou studenti využít i nabídky takzvaných job fairů, veletrhů práce, kterých se v Česku účastní američtí zaměstnavatelé. „Jestliže je student flexibilní a neupne se na jedinou pracovní pozici v určitém místě, je šance na získání pracovní nabídky na veletrhu opravdu velká. Pracovních pozic tam bývá k dispozici většinou více než zájemců,“ vysvětluje Eva Marešová ze Student Agency. Vybrat si tři oblíbené destinace a tři zaměstnavatele podle svých preferencí doporučuje také tisková mluvčí GTS international Alexandra Hroncová: „Studenti tak budou připraveni dojednat si pracovní podmínky co nejlépe. Na veletrh je nutné se předem zaregistrovat a zaplatit poplatek ve výši sto dolarů, který vždy určuje partnerská společnost.“

Stáže nebývají výnosné

Stále větší oblibu získávají odborné stáže, za kterými mohou do USA vyjet nejen studenti či absolventi vysokých škol, ale i středoškoláci, kteří mají za sebou alespoň dvouletou praxi a pohybují se v rozmezí 20 až 40 let věku. Délky stáží se pohybují od 3 do 18 měsíců. Nabídky pracovních míst se zpravidla týkají oborů, jako jsou informační technologie, ekonomika a obchod, marketing, finance, hotelový průmysl, architektura, matematika či sociální služby. Uplatnění najdou také absolventi zemědělských či lesnických oborů.

Obecně platí, že placená stáž v USA je docela nákladnou záležitostí. Podle délky stáže se odvíjí i cena, při stáži trvající 18 měsíců zaplatí uchazeč jen za program zpravidla okolo 42 tisíc korun. Platy stážistů přitom nejsou nijak závratné, 400 dolarů týdně se považuje za velmi dobrou nabídku. Výjimkou bývají stáže v hotelovém průmyslu, stážisté tam dostávají třeba i 750 dolarů týdně. „Nízké platy souvisí s tím, že při odborné práci je potřeba velmi dobrá angličtina, a tu stážista nikdy nebude mít tak skvělou jako rodilý mluvčí. I vzhledem k odlišným profesním návykům trvá poměrně dlouho, než stážista začne odvádět nějakou práci. A dokud ji neodvádí, nemůže čekat, že mu za pobyt ve firmě někdo zaplatí,“ varuje Sylva Bryjová z agentury Studyline.

Na vlastní pěst

O legální práci v USA se ale může pokusit úplně každý. Prvním krokem je nalezení zaměstnavatele, který v prospěch uchazeče podepíše takzvanou pracovní petici, potvrzující, že firma opravdu potřebuje dotyčného pracovníka. Výhodou bývá vysokoškolské vzdělání a vynikající odborné znalosti, ale nejde o nezbytnou podmínku.

„Většina Čechů žádajících nepřistěhovalecká pracovní víza (H-1B) má vysokou školu a odborné dovednosti. V tomto roce jsme vydali 190 těchto víz, na jejichž základě mohou jejich držitelé pracovat v USA až šest let. Existují však také víza H-2B, která vystavujeme dočasným a sezonním pracovníkům. Mnoho z nich využívá tato víza pro práci v lyžařských oblastech nebo v rekreačním průmyslu. I oni potřebují, aby za ně firma podepsala petici,“ říká tisková atašé americké ambasády v Praze Victoria Silvermanová.

PODNIKÁTE A HLEDÁTE INFORMACE pro vaše finance? Navštivte podnikani.idnes.cz

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Opustili původní profese a včelaří. Už mají 200 úlů a milionové obraty

16. března 2024

Ze svého koníčka udělali manželé Kölblovi rodinný byznys. Na Vysočině vybudovali medovou farmu a...

Jak financovat pobyt v lázních? Nenechte se odbýt, možná na něj máte nárok

15. března 2024

Premium Léčebný pobyt v lázních může pomoct s nejrůznějšími zdravotními neduhy. Na své si tam však přijdou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

13. března 2024

Premium Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

15. března 2024

Všechny zdravotní pojišťovny se snaží motivovat klienty, aby pečovali o své zdraví a využívali i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Čím je dlouhodobý investiční produkt výhodný i pro padesátníky?

19. března 2024

Jak už sám název napovídá, dlouhodobý investiční produkt (DIP) je primárně koncipován jako...

Splatili hypotéku, za výmaz z katastru zaplatili dvojnásobný poplatek

19. března 2024

Majitelé rozdílně zastavených nemovitostí kvůli hypotéce si za vklad do katastru nemovitostí při...

Nemovitosti jsou jistota. Investovat se dá i s malým kapitálem

18. března 2024

Advertorial Pokud si chcete zafixovat vysoký výnos v době klesajících úrokových sazeb, není na co čekat. Do...

Jak umět říkat druhým „ne“ a necítit se přitom provinile

18. března 2024

Dvě jednoduchá písmena, jedno jednoduché slovo: „Ne!“ Vyslovit ho však bývá často obtížné. Pro...

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...