Úspěchy fondů pokračují

  • 1
Americké akciové trhy se dostaly z období útlumu, což dokazuje zajímavý růst všech hlavních indexů. Naopak, pražská burza i přes příchod nového titulu na burzu zaznamenala spíše neúspěšný týden. Domácí podílové fondy navázaly na dobrou výkonnost z předcházejícího týdne a v nárůstu majetku jim pomáhají také velmi dobré čisté prodeje.

Nejistota z konce předešlého týdne na trzích v USA se vytratila a akcie se tak mohly vydat hned od prvního dne směrem vzhůru. Až na slabší čtvrtek se růstový trend udržel až do konce týdne. Hned od začátku týdne proudily na trh vesměs pozitivní firemní výsledky a k růstu dopomohla také klesající cena ropy. Dobré výsledky firem prakticky negovaly napětí z očekávaného zvyšování úrokové sazby americkou centrální bankou.

Samotné středeční zvýšení sazeb sice vyvolalo krátkodobou vlnu výprodejů, pokračující ohlašování pozitivních výsledků však znamenalo rychlý návrat k nákupům a další růstový den na trzích. Čtvrteční obchodování bylo ovlivněno zejména špatnými výsledky společnosti Amazon, na což samozřejmě nejvíc doplácel Nasdaq, poslední den však opět znamenal růst na všech frontách, a všechny hlavní indexy si tak mohly připsat zajímavé týdenní přírůstky (DJIA +2,7 %, Nasdaq +2,5 %, S&P 500 +2,7 %).

Pražská burza na rozdíl od předcházejících týdnů zaznamenala uplynulý týden spíše stagnující tendenci. Největší extrémy v týdnu zaznamenaly akcie společností Unipetrol a Orco Property Group. Unipetrolu po strmých růstech v uplynulých týdnech v úterý došel dech a v průběhu týdne zaznamenal nejvyšší ztrátu (-4,4 %). Úplně opačně, i když víceméně podle předpokladů se chovaly akcie společnosti Orco, které hned od

Investiční kluby - past na důvěřivé? Čtěte ZDE

prvního dne na pražské burze zaznamenaly strmý vzestup a i přes páteční pokles ukončily týden výrazně v plusu (+6,1 %).

Zajímavým týdenním přírůstkem se prezentovaly také akcie tabákové společnosti Philip Morris (+3,1 %), v průběhu týdne dokonce překonaly hranici 19 000 Kč. Magickou hranici 800 Kč pokořila také farmaceutická Zentiva, tuto hranici však do konce týdne neudržela. Spekulace kolem privatizace Českého telecomu akciím společnosti viditelně neprospívají a po volatilním průběhu zakončily týden v mínusu (-1,7 %). Po velmi úspěšném předešlém týdnu se tak index segmentu SPAD dostal v tom uplynulém do červených čísel, naproti tomu širší index PX 50 zaznamenal alespoň mírný růst. (PX-D -0,78 %, PX 50 +0,28 %)

S výkonností roste chuť investovat

I když domácí akciové tituly uplynulý týden investory až na výjimky nenadchly, to samé se nedá říct o domácích podílových fondech ve statistikách Unie investičních společností UNIS. Fondům se k radosti investorů dařilo výkonnostně, a v záporných hodnotách skončily pouze čtyři fondy.

Nejvíce se dařilo akciovému fondu ČPI ropného a energetického průmyslu (+0,38 %), zahanbit se však nedaly ani ČPI nové ekonomiky (+1,95 %) a ISČS Sporotrend (+1,95 %). Dařilo se také smíšeným fondům, kterým kraloval fond s druhou nejvyšší

Fondy: poplatky a daně, jak na ně. Otestujte své znalosti ZDE.

týdenní výkonností (+2,08 %), AKRO mezinárodní flexibilní. Přes jedno procento se v týdenní výkonnosti dostaly také oba fondy fondů, ISČS Globaltrend (+1,46 %) i IKS Fond fondů (+1,02 %).

S kladnou výkonností jakoby rostla i ochota investorů investovat. V čistých prodejích totiž opět zaznamenaly přírůstek všechny skupiny fondů a dohromady si tak připsaly výborných 804,7 mil. Kč. Nejvíce si samozřejmě přilepšily fondy peněžního trhu (+540,3 mil. Kč.). Velmi dobré čisté prodeje zaznamenaly fondy dluhopisové (+102,3 mil. Kč), především zásluhou ISČS Sporobondu (+101,5 mil. Kč). Dobře se prodávaly také smíšené fondy (+92,9 mil. Kč) v čele s fondem IKS Balancovaný (+46,5 mil. Kč).

Obchodování podle UNISu 

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové ČPI Rop. a energet. 3,28% AKRO Svět 0,00%
ČPI Nové ekonomiky 1,95% ISČS-EUROTREND 0,30%
ISČS-SPOROTREND 1,95% IKS Světových indexů 0,48%
Dluhopisové ČSOB Kvanto korunový 0,94% AMSLICO stredoeuróp. -0,75%
ČSOB Bond Mix 0,93% ISČS-ČS korporátní 0,30%
ISČS-BONDINVEST 0,85% Pioneer-obligační 0,32%
Fondy fondů ISČS-GLOBALTREND 1,46%          
IKS Fond fondů 1,02%    
Peněžního trhu IKS Peněžní trh 0,12% ČSOB výnosový 0,05%
ČPI Peněžního trhu 0,12% Pioneer-Sporokonto 0,08%
ISČS SPOROINVEST 0,12%     
Smíšené AKRO mezinárodní flexi 2,08% AMSLICO zahr. rastový -0,05%
ČSOB Kvanto kombin. 1,37% J&T Opportunity SKK -0,03%
ČPI Smíšený 1,16% J&T AM Druhý KSIO -0,01%
Čisté prodeje mil. Kč ISČS SPOROINVEST 275,3 ČSOB Bohatství -9,1
IKS Peněžní trh 261,7 Pioneer-dynamický -7,6
ISČS-SPOROBOND 101,5 J&T AM Perspektiva -4,0

Zdroj: UNIS

Zahraničním fondům se dařilo více

Podle statistiky UNISu a Asociace pro kapitálový trh (AKAT) se majetek v zahraničních i domácích podílových fondech v uplynulém roce rozrostl o 18,13 mld. Kč na 169,20 mld. Kč, což představuje nárůst o 12 %. Přitom jen za poslední čtvrtletí zaznamenaly fondy nárůst majetku o 8,24 mld. Kč, což v procentuálním vyjádření znamená 5,1 %. Majetek v domácích fondech v UNISu vzrostl za celý rok o 3,99 mld. Kč (+3,8 %) na 109,16 mld. Kč (v posledním čtvrtletí +3,05 mld. Kč. (+2,9 %)), zahraniční fondy v AKATu svůj majetek zvětšily dohromady o 14,14 mld. Kč (+30,8 %) na 60,05 mld. Kč (v posledním čtvrtletí +5,2 mld. Kč (+9,5 %)).

Největší přírůstek majetku zaznamenaly fondy peněžního trhu (+18,92 mld. Kč), velikou oblibu si získaly také fondy zajištěné (+5,78 mld. Kč.) Rostoucí trend zaznamenaly ještě fondy akciové (+3,78 mld. Kč). Naopak, nejvíce prostředků odteklo z fondů dluhopisových (-4,86 mld. Kč) a fondů smíšených (-4,49 mld. Kč). V červených číslech skončily také fondy fondů (-1,01 mld. Kč).

Preferujete spíše domácí fondy, nebo si myslíte, že ty zahraniční vám prostředky zhodnotí lépe? Podělte se s námi o svůj názor.