Útrata v restauraci: horní hranice neomezená

  • 2
Zdá se vám jídlo v restauraci za dvě stě korun přehnaně drahé? Pak byste měli vědět, že jsou místa, kde za tuto cenu nepořídíte ani předkrm nebo polévku.

Vyhlášené restaurace, které zabírají přední příčky v hodnocení obliby gurmánů profesionálních i laických (srozuměných s cenami), mají ve své nabídce speciality za ceny často přes pět set, ale i tisíc korun. Ceny odrážejí i prostředí a obsluhu restaurace. Výjimečné nebo zajímavé prostory, kvalitní, diskrétní obsluhu. I to slibují drahé podniky.

Tak například ten, kdo si bude chtít objednat v pražském podniku U malířů menu sestavené z chřestového salátu, závitku z mořského jazyka, telecí kotlety a zakončeného ovocným salátem si musí připravit bezmála 1800 korun. Za polévku – humrový krém s mušlemi a smrži tu zaplatí 590 korun. Nejdražším jídlem je v nabídce zveřejněné na internetu vařený humr s opečenými mušlemi a zeleninou za 2390 korun. Celé menu tu lze pořídit ale i za 1190 korun.

Životní pojistka se hodí jen pro někoho.
Více ZDE.

Zhruba jeden tisíc korun si bude muset připravit host další pražské luxusní restaurace U modré kachničky, který si kromě hlavního jídla dopřeje ještě předkrm, polévku a dezert.

Na předních místech žebříčků luxusních restaurací lze najít mimo jiné taková jména jako například Ambiente, hotel Hoffmeister, Francouzská restaurace pražského Obecního domu, kuchyně Grand hotelu Pupp v Karlových Varech, Sushi Bar či U kastelána nebo Rialto v Brně.

Pro srovnání v Lichtenštejnsku, které je v Evropě jedním z nejdražších míst pro život, přijde oběd v luxusním podniku v přepočtu okolo čtyř tisíc korun. Češka žijící v Belgii Radka Smejkalová doplňuje, že oběd o třech chodech přijde v luxusní restauraci v Antverpách pro jednoho na zhruba 160 eur, tedy asi necelých pět tisíc korun. "Hodně drahá bývají vína a nápoje vůbec, které potom cenu dále zvyšují," říká.

Luxusní podnik nemusí nutně znamenat naprosto nedostupný

I mezi vysoce hodnocenými jsou restauracemi jsou takové, které pro peněženku nemusí znamenat úplnou pohromu. Například v italské restauraci patřící do sítě Ambiente lze ochutnat těstoviny s lanýži za cenu okolo 170 korun. Pro srovnání na chorvatské Istrii, kde se tyto speciální houby nacházejí, přijdou podle serveru www.chorvatsko.cz vejce s porcí lanýžů v přepočtu na 700 a 1000 korun. Za sto gramů bílých lanýžů se přitom jejich hledačům platí podle kvality (a úrodnosti roku) i 300 až 500 eur, tedy v přepočtu až 15 tisíc korun. 

Pražská restaurace U sedmi švábů nabízí jídla v průměru od 200 korun do 500 korun. Za 1555 tu může jeden člověk neomezeně jíst a pít (kromě tvrdého alkoholu, lahvových vín a longdrinků). V průměru za dvě stě až čtyři sta korun lze poobědvat ve francouzské restauraci Patio Cafe.

A když budete mít výčitky, že jste za pocit luxusu přece jen utratili příliš mnoho, můžete si být jistí, že jsou lidé, kteří projedli a propili mnohem víc. Jak napsal francouzský Paris Match, na počátku tohoto století si dopřála v londýnské restauraci Petrus skupina osmi bankéřů večeři téměř za dva a půl milionu korun...

Tip, kde najít dobře hodnocené restaurace:

  • http://www.restaurace-databaze.cz/index.php?fr=193
  • http://www.ceske-hospudky.cz/top30.php
  • http://www.fajnsmekr.cz/top10.asp
  • http://www.gourmet.cz/search.php?what=top9

Některé z luxusních restaurací:

  • U malířů, Praha
  • U modré kachničky, Praha
  • Ambiente Brasileiro, Praha
  • hotel Paříž, Sarah Bernhardt, Praha
  • Grandhotel Pupp, Karlovy Vary
  • hotel Hoffmeister, Praha
  • Hergetova cihelna, Praha
  • Patio cafe, Praha
  • U kastelána, Brno
  • The Sushi Bar, Praha

Kdo má a kdo nemá nárok dělat tajnosti se svými příjmy? Jaké jsou možnosti, jak zjistit majetkové poměry druhých? Povíme vám, jak je to v Česku ve srovnání s jinými zeměmi. Čtetě ZDE.