Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Úvěr pro dítě není žádná legrace

aktualizováno 
Problémem je totiž to, že zde dochází k zadlužení nezletilé osoby a mohlo by dojít ke sporům mezi rodiči a dítětem poté, co se stane zletilým. Zároveň zákonní zástupci používají finanční prostředky, které jsou majetkem dítěte. Dítě je účastníkem stavebního spoření a vklady a výnosy tedy patří jemu, přesto, že mu je naspořili rodiče. Co tedy rodiče musí zařídit, než budou moci využít na bytové potřeby úvěru, na který vznikl nárok ze smlouvy dítěte?
Zákonným zástupcem dítěte, který jedná se stavební spořitelnou, podepisuje za něj smlouvy a podobně, jsou vždy pouze rodiče (ne babička a dědeček!), nebo pokud dítě rodiče nemá, zástupce určí soud – např. opatrovníka, pěstouna. Také smlouvu o stavebním spoření mohou dítěti sjednat pouze zákonní zástupci, rodiče, ne však prarodiče.

Zákonní zástupci mohou hospodařit s majetkem nezletilého pouze jde-li o běžné záležitosti, jinak si musí opatřit schválení soudu. V odůvodnění je třeba zdůraznit , že právní úkon, který má být schválen, je ve prospěch dítěte. Žádosti k soudu musí podepisovat oba dva zákonní zástupci, i když spolu nežijí.

Nejprve je nutno požádat u opatrovnického soudu o ustanovení opatrovníka, který má za úkol hájit zájmy dítěte, podepisuje za něj úvěrovou smlouvu a další dokumenty. Opatrovníkem mohou být např. prarodiče, pracovník sociálního odboru Městského úřadu a jiní. Žádost o opatrovníka podávají  zákonní zástupci, tedy rodiče,  a soud vydá usnesení o ustanovení opatrovníka. Poté se podá žádost o úvěr. Za dítě ji podepíše opatrovník a rodiče podepíší prohlášení spoludlužníka. Po podpisu úvěrové smlouvy ji rodiče předloží soudu spolu s návrhem na schválení právního úkonu za nezletilého a soud pak vydá rozsudek, kterým tento právní úkon za nezletilé dítě schválí. Pak je teprve úvěr vyplacen.

Shrnutí postupu, kterým je možné získat úvěr ze smlouvy nezletilého dítěte (pouze obecně, v praxi se mohou vyskytnout jiné postupy a situace)

  • Účastníkem stavebního spoření je nezletilé dítě.
  • Zákonní zástupci požádají o ustanovení opatrovníka, který bude nezletilého zastupovat při uzavření smlouvy o úvěru.
  • Podají k okresnímu či obvodnímu místně příslušnému (podle trvalého bydliště) opatrovnickému soudu návrh na ustanovení opatrovníka nezletilému.
  • Zde zákonní zástupci uvedou, že musí řešit bytovou potřebu v rámci rodiny a k tomu musí použít prostředky z účtu stavebního spoření nezletilého a čerpat úvěr na nezletilého. Opatrovníka sami navrhnou a návrh podepisují. Přiloží také návrh smlouvy o úvěru.
  • Soud vydá usnesení o ustanovení opatrovníka.
  • Až bude opatrovník stanoven, podají rodiče žádost o úvěr, za dítě ji podepíše opatrovník. Zákonní zástupci podepíší prohlášení spoludlužníka. K žádosti o úvěr se přiloží usnesení soudu o stanovení opatrovníka.
  • Vyřízení úvěru.
  • Po vyřízení úvěru rodiče předloží soudu dokumenty (smlouva o stavebním spoření, smlouva o úvěru,…) a předloží je soudu spolu s návrhem na schválení právního úkonu za nezletilého. Zde podají odůvodnění, že prováděný právní úkon je prospěšný pro dítě.
  • Soud vydá rozsudek, který rodiče přiloží k žádosti o vyplacení úvěru.
  • Úvěr je konečně vyplacen (samozřejmě pokud jej stavební spořitelna poskytla při dostatečném zajištění úvěru a po schválení dostatečných příjmů na splácení úvěru).

Pokud se rodiče těmto procedurám chtějí vyhnout, mohou smlouvu dítěte zrušit a naspořené peníze převést na svoji smlouvu, ze které budou čerpat úvěr. Bude-li však smlouva zrušena dříve než za pět let od uzavření, dojde ke ztrátě státní podpory. Některé spořitelny umožňují čerpání úvěru na dítě do malé částky, kterou si samy stanoví (např. úvěr do 50 000 Kč), bez tohoto složitého schvalování opatrovnickým soudem.

Žádali jste o úvěr na své nezletilé dítě? Jaké s tím máte zkušenosti? Jak dlouho celý proces trval?

 

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

„Mnoho mladých lidí dnes utrácí hlava nehlava a nemá žádný finanční plán do...
Hypotéku a úvěr splácí déle a dráž. Paradox? Ne, je to výhoda, míní

Existují dva přístupy ke splácení hypotéky. Jedním z nich je splatit hypotéku co možná nejrychleji, druhým pak snížit měsíční splátky na minimum a s...  celý článek

Ilustrační snímek
Přichází renesance úvěrů ze stavebního spoření? Rozhodne o tom ČNB

Zdá se, že úvěry ze stavebního spoření jsou opět v kurzu. Naznačují to údaje o nově poskytnutých úvěrech i aktivity stavebních spořitelen přizpůsobit svoji...  celý článek

Ilustrační snímek
Po rozvodu refinancovala hypotéku. Čekalo ji nepříjemné překvapení

Každý rozvod stojí spoustu peněz. A nejen za právníky. Pokud mají manželé hypotéku, která po vypořádání majetku přejde je na jednoho, čeká nového majitele...  celý článek

Dumrealit.cz/Development
Obchodník - realitní specialista

Dumrealit.cz/Development
Zlínský kraj
nabízený plat: 35 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.