Budova britské střední školy Eton.

Budova britské střední školy Eton. | foto: Profimedia.cz

V Británii najdou práci řemeslníci, zdravotníci i zemědělci

  • 42
Velká Británie je jedním z nejdostupnějších pracovních trhů pro české občany, práce tady je legální a je o ni zájem. Legální pracovníci z jiných zemí ale také musí platit daně, sociální a zdravotní pojištění.

Spojené království patří k vůbec nejoblíbenějším zemím mezi Čechy, kteří vyrážejí za prací do zahraničí. Češi tam totiž kombinují práci se studiem angličtiny. Výhodou Velké Británie je také levné letecké spojení s Českem. Kolik českých občanů ale v Británii momentálně pracuje, je těžké odhadnout. V roce 2008 tam bylo evidováno 30 tisíc Čechů, ale podobné statistiky bývají často zkreslené.

Zájem je o řemeslníky a pečovatele

V současnosti jsou na stránkách sítě EURES desítky tisíc nabídek práce ve Velké Británii. Největší zájem je o technické profese, řemeslníky, pečovatele a zdravotní personál a o pracovníky v oblasti turismu, v gastronomii a zemědělství.

Může se hodit

Vše, co potřebujete vědět, než se vydáte za prací za kanál La Manche, najdete na stránkách www.eures.cz, portálu pro evropskou mobilitu, nebo také na pobočkách úřadu práce.

Na rozdíl od některých evropských zemí, které ještě nezpřístupnily pracovní trh Čechům, Velká Británie byla jednou z prvních, které nám ihned po vstupu do Unie nabídly svůj pracovní trh a zrušily pracovní povolení. Každý zájemce o zaměstnání ve Velké Británii má právo ve Spojeném království pracovat legálně. To současně znamená povinnost platit daně a pojištění National Insurance, které zahrnuje sociální i zdravotní pojištění.

Pokud pojištění platíte, můžete získat nárok na příspěvkové dávky, respektive neztratíte právo na vyplácení penze. Právo na práci ale pracovníka nemusí nutně opravňovat k získání britských sociálních dávek. Na získání čísla sociálního pojištění se musíte objednat na pohovor "evidence of identity", a to na úřadu práce (Job Centre), který je v každém větším městě.

Nezapomeňte se registrovat

Navíc se v Británii musíte do 30 dnů od počátku pracovního poměru hlásit na registru Worker Registration Scheme. Spolu se zaměstnavatelem vyplníte registrační formulář a zašlete ho poštou na adresu uvedenou v žádosti. K registraci je třeba přiložit dvě fotografie, originál platného cestovního pasu nebo občanského průkazu a 90 liber na poplatek (ne v hotovosti, způsoby platby jsou popsány ve vysvětlivkách registračního formuláře).

Poté vám bude vystaveno registrační osvědčení. Pokud práci změníte před uplynutím 12 měsíců, budete se muset registrovat znovu. V tom případě se však již neplatí registrační poplatek. Zaměstnavatelé musí registraci kontrolovat.

V Británii je většinou vyžadována alespoň komunikativní znalost angličtiny, u některých pomocných prací postačí základní znalost jazyka. Právě nedostatečná znalost angličtiny bývá největší překážkou pro nalezení práce.

Výše výdělku se pohybuje mezi deseti až dvaceti librami na hodinu, záleží na profesi, kterou budete vykonávat. V případě, že uvažujete o odjezdu za prací do Spojeného království, prostudujte si podmínky, za nichž se můžete o práci ucházet na českém portálu EURES, nebo kontaktujte přímo poradce EURES na jednotlivých úřadech práce
v České republice. Služba byla zřízena Evropskou komisí a je bezplatná.

Informace o práci ve Velké Británii

www.workingintheuk.gov.uk
česká verze brožury o právech
a povinnostech českých občanů,
kteří žijí a pracují v Británii
■ formuláře povinného registru
volná pracovní místa
www.jobcentreplus.gov.uk
www.reed.co.uk

www.fish4jobs.co.uk
www.topjobs.co.uk
www.careerjet.co.uk