V cizině si zlepšíte životopis

Čeští studenti už nemusí jezdit do zahraničí jen jako levná pracovní síla. Proč balit hamburgry nebo česat jablka, když mohou dělat práci, kterou si po návratu domů hrdě zapíšou do životopisu?

Vyzkoušejte internship, získáte praxi v oboru
Studenti a čerství absolventi mohou využít nabídky některých škol a agentur a odjet do zahraničí v rámci odborné stáže neboli internshipu. Kromě praxe v oboru, kterou je někdy obtížné získat i doma, se naučí i cizí jazyk a při troše štěstí si přivezou i nějaké peníze. Za odbornou stáž se považuje jen práce ve studovaném oboru či související s vědeckou prací studenta.

Náklady zaplatíte buď z výplaty, nebo z grantu
Stážista pracuje buď bez nároku na plat a jeho náklady pak hradí z větší části grant či fond, nebo pracuje za normální zaměstnanecký plat a veškeré náklady si pak musí hradit sám. „Od stážisty očekáváme vlastní aktivitu. Zaměstnavatele i pozici mu sice pomůžeme vybrat, ale měl by se na organizaci své stáže také sám podílet,“ říká Daniel Vondráček z jazykové školy a agentury Educo. Ta nabízí internship v Anglii a v Irsku financovaný grantem Evropské unie. „Grant se však neuděluje automaticky každému. Podmínkou plného vyplacení grantu je pravdivé doložení výše výdajů. Záleží také na tom, jak kvalitní závěrečnou zprávu o své stáži student zpracuje,“ vysvětluje Daniel Vondráček. „Zaměstnavatel pak může nabídnout stážistovi i stabilní zaměstnání, pokud se na své pozici osvědčí,“ dodává.

Nabídka stáží je mnohem širší, než by se mohlo na první pohled zdát. Většinou však záleží na tom, jak je student aktivní a zda dokáže vhodnou stáž pro sebe nalézt. Místo pobytu samozřejmě záleží na jeho výběru.

Do Ameriky je přístup těžší, musíte mít vízum
V případě, že si za svůj cíl vyberete USA či jiný stát mimo EU, musíte také počítat s přísnějším schvalovacím procesem. Zejména k práci v USA je nutné získat pracovní povolení, takzvané vízum J1, absolvovat interview a splnit množství dalších požadavků.

„Placené stáže v USA nabízíme studentům, čerstvým absolventům i nestudentům,“ vysvětluje Alexandra Hroncová z GTS International. „Ve všech případech však platí, že stáž je nutné absolvovat v oboru, který zájemce studuje nebo v něm už pracuje. V druhém případě musí být schopen prokázat alespoň dvouletou praxi,“ upozorňuje Alexandra Hroncová.

Za tři měsíce zaplatíte okolo 600 dolarů
Placená stáž v USA přitom není nijak levnou záležitostí. GTS uvádí například cenu 630 dolarů za zprostředkování tříměsíční stáže, za šestiměsíční stáž je to 890 dolarů. Mzda či grant by však měly velkou část vynaložených nákladů vrátit.

„Rozhodně by bylo chybou dívat se na stážové programy jen jako na možnost vysokého výdělku. Pokud si klient vybere stáž v oboru, kterému se chce věnovat, pomůže mu to hlavně s ohledem na budoucí zaměstnání,“ doplňuje Alexandra Hroncová.

Stáže začněte hledat na internetu
Jak stáž hledat? Samozřejmě nejlépe a nejrychleji na internetu. Klíčová slova pro vyhledávače jsou „internship“ či například „trainee“. Můžete také projít internetové stránky přímo vámi preferovaného zaměstnavatele. Nemají na nich uvedeno, že přijímají stážisty? To ještě neznamená, že je nemůžete zkusit kontaktovat.

Kde hledat stáž V USA:
www.job-search-usa.com www.bestjobsus.com http://usa.canadausaemployers. com www.j1jobs.com V Kanadě: http://canada.canadausaemployers. com

Ve Velké Británii:
www.jobs1.co.uk www.fish4jobs.com www.gumtree.com

 
,