V zahraničí se musí spořit delší dobu

Jednou ze změn, která čeká stavební spoření v tuzemsku, je prodloužení spoření z pěti let na šest, jak je obvyklé i v okolních zemích. Na Slovensku trvá cyklus spoření šest let, maximální státní podpora je vyplácena ve výši 4000 slovenských korun při ročním vkladu 16 000 korun, v Maďarsku jsou podmínky podobné.

„V Německu je systém podpory bydlení velice dobře propracovaný a je v každé spolkové zemi jiný. Všechny však poskytují bezúročné nebo nízkoúročené půjčky, garance a dotace na pokrytí nákladů výstavby. Někde je pevná základní dotace kombinovaná s příspěvkem určeným podle výše příjmů domácnosti,“ vysvětluje Hana Vaněčková ze Stavební spořitelny Komerční banky. Výše státní podpory je podle ní závislá na tom, zda jde o jednotlivce, či pár, žádají o ni přímo klienti, ne spořitelny. Délka spořícího cyklu je 7 let.

Vše o hypotékách naleznete ZDE

„V Rakousku se výše státní podpory stanovuje každý rok nově, v závislosti na úročení spolkových půjček v předcházejícím období. To jednoznačně definuje výši státní podpory pro příští rok,“ doplňuje Daniela Skarková z Raiffeisen stavební spořitelny. Spořící cyklus zde trvá šest let. V obou uvedených zemích není vázáno použití prostředků naspořených klientem na bytové účely.


Stavební spoření zůstane výhodné

 I po změně podmínek zůstane stavební spoření stále velmi výhodné. „Předpokládáme, že bude mít i po úpravě státní podpory vyšší výnosnost, než jakou nabízejí současně běžně dostupné finanční produkty na trhu, totiž šest procent,“ říká tisková mluvčí Českomoravské stavební spořitelny Pavla Paseková. Zároveň však dodává, že přesná čísla budou známa až po definitivním přijetí novely zákona. Při nízkém riziku, které je s investicemi do stavebního spoření spojeno, je v současnosti šest procent velmi slušný výnos.