Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vánoční nálada úsměvy nevykouzlila

aktualizováno 
Na Vánoce a oslavu nového roku se jistě těšil každý. Existovali ale tací, kterým dobrou náladu kalily výsledky jejich investic. Mezi ně patří především podílníci akciových a smíšených fondů. Burzy totiž nezaznamenaly žádnou sváteční euforii a reflektovaly pouze závažné skutečnosti. Jaký tedy byl prosinec z pohledu fondů?

Zahraniční akciové fondy s povolením Komise po cenné papíry k veřejné nabídce v České republice nenavázaly na listopadové úspěchy. Není se čemu divit. Investory více než vánoční atmosféra zajímalo, jak se bude vyvíjet irácká krize a severokorejská otázka. Neméně významný vliv na vývoj měla negativní zveřejněná data na obou stranách Atlantického oceánu (snižování odhadů růstu HDP v USA na příští rok, americký předstihový indikátor ISM index nadále zůstává pod 50%-ní hranicí, což naznačuje recesní tlaky v ekonomice; v Evropě dělají vrásky investorům především mizivé tempo růstu HDP (0,3%) a hrozící deflační tlaky). Evropská centrální banka se nacházela pod velkým tlakem, aby snížila klíčové úrokové sazby, které výrazně převyšovaly úroveň v USA.

Průměrná prosincová výkonnost zahraničních fondů

Typ fondů

Průměr kategorie

Akciové fondy

- 7,39 %

Smíšené fondy

- 2,98 %

Dluhopisové fondy

 0,92 %

Fondy peněžního trhu

 0,09 %

Fondy peněžního trhu a dluhopisové fondy

Předchozí články, které se rovněž věnovaly vývoji zahraničních fondů za příslušný měsíc, máte možnost shlédnout zde, a to za:

červen

červenec

srpen

září

říjen

listopad

V prosinci hrály prim dluhopisové fondy zaměřené na evropské dluhopisy. A není se čemu divit. Evropská centrální banka (ECB) pod velikým tlakem byla donucena snížit klíčovou úrokovou sazbu na tříleté minimum 2,75%. Investoři i ekonomové však zůstávají skeptičtí a nejraději by viděli další snížení až na 2,25%. ECB snižuje sazby jen velmi nerada a často tento krok oddaluje co nejvíce. Se snížením v brzké době tedy počítat nelze. Otázkou zůstává, zda je tato taktika správná. Dobré načasování změny sazeb hraje klíčovou roli pro úspěch takového kroku.

Pod vlivem říjnového a listopadového posilování akciových trhů došlo k poklesu zájmu o pevně úročené cenné papíry. Americké obligace se tak ocitly začátkem prosince na tříměsíčním minimu. Dluhopisy později sice ztráty korigovaly, na původní úroveň se však již nevyšplhaly.

Dluhopisové fondy

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

Pioneer Euro Bond

7,28 %

Erste Dollar Bond

- 5,41 %

Pioneer Euro Corporate Bond

6,70 %

KBC Bonds Convertibles

- 2,53 %

ABN Amro Global Bond Fund

4,44 %

Erste Dollar Bond - Corporate

- 2,47 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Předchozí odstavce potvrzují i tabulky. Dluhopisovým i fondům peněžního trhu vévodí fondy zaměřené na Evropu. Opačný pól zaujímají fondy investující především na americké cenné papíry. Erste Dollar Bond si zopakoval nejhorší výsledek z listopadu. Fond má nyní duraci téměř 6 let a dluhopisy s dobou splatnosti nad 10 let tvoří téměř 30% portfolia fondu.

Fondy peněžního trhu

nejlepší

nejhorší

Název

výkonnost

Název

výkonnost

KBC Multicash Euro Medium

1,01 %

Erste Euro Cash Plus

- 0,3 %

KBC Multicash CAD Medium

0,98 %

Activest HVB LUX. US Dollar Cash

- 0,01 %

Raiffeisen Evropský

0,88 %

MFS US Dollar Reserve

 0,0 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Akciové a smíšené fondy

Negativní tlaky uvedené na začátku komentáře vyústily v pokles indexů S&P 500 o –6,03% a Dow Jonese o –6,23%. Ještě více ztrácel Nasdaq (-9,69%). Vývoj v Evropě se odvíjel v podobném duchu (FTSE –6,39%). Tradičně nejslabším trhem Evropské unie bylo Německo (DAX –14,42%).

Akciové fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

CI Gold Stock

18,37 %

KBC Equity Euro Technology 

- 24,71 %

CI Swiss Stock

9,25 %

Parvest Global Technology

- 18,62 %

ABN Amro Latin America Equity

6,61 %

CI Internet Stock

- 17,61 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Nejasný vývoj situace v Iráku napomáhá drahým kovům. Zlato v prosinci posílilo o téměř 10% a dostalo se nad hranici 350 dolarů za troyskou unci. Tento trend bude pokračovat i v lednu. Z toho těží Capital Invest Gold Stock, zaměřený na

Více nejen o zahraničních, ale i českých fondech se dozvíte ZDE.

společnosti těžící drahé kovy. KBC Equity Euro Technology, v listopadu nejlepší (+24,58%), v prosinci původní zisk dokonale vymazal. V celoročním srovnání tento fond ztratil celkem -62,6% a stal se celkově druhým nejhorším v loňském roce (za KBC Equity Easdaq s –64%). ABN Amro Latin America Equity poněkud překvapivě vzhledem k nejasné situaci ve Venezuele skončil na třetím místě. 90% portfolia je alokováno v Brazílii a Mexiku. V Brazílii byl v prosinci podle očekávání zvolen prezident Lula da Silva. Výsledek voleb je pozitivně vnímán z hlediska stabilizace situace v zemi. Otázkou zůstává, nakolik bude prezident úspěšný v provádění nutných a mnohdy velmi bolestivých reforem.

Smíšené fondy

Nejlepší

nejhorší

název

výkonnost

název

výkonnost

Pioneer Mix 1

6,54 %

ABN Amro Model Fund 6

- 9,31 %

Pioneer Mix 2

3,68 %

Pioneer Mix 5

- 8,53 %

Credit Suisse PF Fixed Income US$

2,39 %

ABN Amro Model Fund 5

- 6,94 %

Zdroj: AKAT, Fincentrum

Smíšené fondy kopírují výsledky předchozích kategorií fondů. Konečný výsledek závisí na jejich vyvážení. V prosinci dominovaly fondy s převahou dluhopisů.

 

Autor:


Hypotéční kalkulačka

let %
Vypočítat
Měsíční splátka Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Priority v úsporách: do čeho se vyplatí investovat, abyste ušetřili

Ne vždy platí, že čím víc peněz nalijete do úsporných opatření, tím víc klesne hladina plateb za energie. Někdy vyprázdníte účet až na dno a stejně z toho nic...  celý článek

Ilustrační snímek
Vyznáte se v cestovním připojištění? Otestujte se

K základnímu cestovnímu pojištění si můžete vybrat celou řadu různých připojištění. Proč je dobré si je sjednat a s čím mohou na cestách pomoci, prozradí i náš...  celý článek

Dluhy na nájemném a službách mohou být důvodem pro výpověď nájemce z nájmu...
Nájemníků, kteří jí dluží už přes sto tisíc, se zbaví po dvou letech

Paní Marie před pěti lety zdědila po rodičích starší rodinný domek v Olomouci. Sama se tam stěhovat nechtěla, ale dům ani nechtěla prodat pro případ, že by o...  celý článek

Další nabídka

Kurzy.cz

Odhalen největší finanční podvod na světě?
Odhalen největší finanční podvod na světě?

Jedna studie Fedu z roku 2009 tvrdila, že 60 % všech hypoték bylo provázáno se sazbou LIBOR. Před lety jsme zjistili, ž... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.