Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vaše úspory: Nedejte šanci vykradačům kont

Říká se, že peníze uložené v bance sice nepřinesou žádný zisk, ale alespoň jsou v bezpečí. Skutečně, doba, kdy krachovala jedna banka za druhou, se zdá být pryč. Existují však nástrahy, kvůli kterým můžete přijít o pár korun, ale třeba rovnou o všechny úspory.
Kreditní karta

Kreditní karta | foto: Profimedia.cz

Pozor! Hacker útočí

Riziko skrývají především služby přímého bankovnictví. Konto ovládané po internetu může být podle nich zranitelné i přesto, že banka nabídne dobrý systém ochrany a klient dodržuje všechna pravidla bezpečného přihlašování. A to ve chvíli, kdy není dostatečně chráněn jeho počítač a dřímá v něm takzvaný trojský kůň, který umožní, aby do něj přes internet pronikli i jiní uživatelé. Ti pak mohou přečíst přihlašovací kódy.

Jak se trojský kůň do počítače dostane? Například tak, že si otevřete e-mail od neznámého odesílatele s nebezpečnou přílohou. Anebo stačí kliknout na některou z internetových stránek. Přičemž na první pohled nejste schopni poznat, že skrývá nebezpečí. Podle odborníka na problematiku bezpečnosti internetu Jiřího Nápravníka trojskými koni vybavují hackeři, tedy lidé, kteří ohrožují cizí počítače, stránky nějak přitažlivé pro obě pohlaví. Například muži rádi otevírají adresy s tematikou automobilových sportů či erotiky, ženy stránky o kráse...

Ve Sdružení obrany spotřebitelů zase nedávno zaznamenali případ takzvaného phishingu, který ohrožoval klienty Citibank. „Elektronická zpráva se tváří, jako by pocházela od klientovy banky, a požaduje zaslání důvěrných údajů pro obsluhu jeho běžného účtu,“ uvádí zástupkyně Sdružení Klára Přikrylová. Hodně se svými penězi hazardujete, i pokud se hlásíte k účtu z veřejného počítače v internetových kavárnách či na pracovišti.

Když banku, tak bezpečnou

Za rizikový faktor považují odborníci i nízký stupeň ochrany přenášených dat. Existuje totiž několik úrovní zabezpečení bankovních stránek. Mezi bankami i v rámci nich se tyto způsoby liší. Například klient České spořitelny si může vybrat – buď se zadarmo přihlašuje pomocí alfanumerického hesla, nebo zakoupí za necelých tisíc korun
autorizační čipovou kartu a ročně bude za její provoz platit 320 korun.

První způsob sice nic nestojí, ale je mnohem nebezpečnější. Šimon Formánek, spolumajitel firmy Studioiq, která se zabývá mimo jiné poradenstvím v oblasti hackingu, míní, že internetové bankovní účty na heslo „jsou pro děti“. Naopak za nejlépe zabezpečený považuje účet eBanky s elektronickým klíčem.

popisekPLATBA OTISKEM PRSTU
Bezpečná, ale nereálná? Omyl!

„Ohroženi jsou všichni. Nejen majitelé kont s velkými zůstatky, kde probíhá mnoho transakcí, ale i konto ženy na mateřské s deseti tisíci korun,“ říká Jiří Nápravník. Internet je podle něj pro zloděje poměrně bezpečné „loviště“ a každá oběť je zajímavá.

Proti hlasům, které upozorňují na nedostatky bezpečí sítě, vystupují banky. Zástupci velkých bankovních domů se shodují, že dosud neřešili napadení kont, anebo šlo jen o jednotlivé případy. „Za pět let služby internetového bankovnictví jsme ještě nezaznamenali případ vykradení účtu,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

V Citibank uvedli, že zaznamenali několik ojedinělých případů, kdy klienti sami poskytli prostřednictvím odpovědi na podvodný e-mail číslo své platební karty a bezpečnostní heslo pro přihlášení do internetového bankovnictví, nebo jim bylo heslo „odhlédnuto pres rameno“.

Komerční banka řešila několik případů neoprávněného čerpání z klientských účtů v roce 2003 a 2004. „Tyto případy se vyznačovaly tím, že nebyly narušeny bezpečnostní systémy přímého bankovnictví, ale byly zneužity bezpečnostní prvky klienta,“ říká mluvčí banky Marie Petrovová. Dodává, že loni a letos se žádný případ neobjevil.Banky proto také stále zdokonalují systém ochrany přenášených dat a upouštějí od těch nejjednodušších způsobů, respektive vylepšují stávající metody.

Plastové vysavače účtu

Další hrozbu pro vaše peníze představují platební karty. A to nejen v případě, že nakupujete, nakupujete... a přestáváte sledovat stav svého konta. Kromě vás samotných mohou prostřednictvím karty vysát účty i zloději, kteří si například zjistí PIN – třeba tak, že vám hledí přes rameno u bankomatu, případně do něj nainstalují zařízení, které karty kopíruje. Anebo vám rovnou kartu ukradnou. Fyzicky, případně po internetu, když s ní po síti platíte na nezabezpečených stránkách.

Vykradený účet?

Připravte se na problémy Zatímco proti odcizení karty a následnému vyloupení účtu se můžete pojistit a banky většinou nesou po nahlášení ztráty odpovědnost za zcizenou sumu (kromě případů, kdy je použit PIN), se škodou způsobenou vykradením internetového účtu je to složitější. „Pokud by k něčemu takovému došlo, každý případ bychom řešili individuálně a závěr o odpovědnosti za způsobenou škodu bychom učinili až na základě vyšetřování konkrétního trestného činu,“ říká Tomáš Kofroň z Raiffeisenbank.

Může se stát, že se celá věc dostane až k soudu. Pokud však soud rozhodne, že měl například váš počítač slabiny v zabezpečení, budete mít nejspíš smůlu. Ukradených peněz se můžete domáhat jen u zloděje a to bývá značně problematické. Podvodů s kartami je víc „Případy vykradených účtů přes internetové či telefonní bankovnictví ani zdaleka nedosahují počtu podvodů s platebními kartami. Banky však tlačí klienty, aby ovládali své účty dálkově, a tím roste i počet potenciálních obětí,“ míní Jiří Nápravník. Dodává, že v posledních letech bylo přes moderní komunikační kanály vykradeno několik účtů.

„Konkrétně se jednalo o zneužití internetového a telefonního bankovnictví. Šetřením se zjistilo, že klienti postupovali podle doporučení, které jim daly banky, a přesto byla zneužita jejich identita,“ říká. Uvádí dokonce jiný příklad, kdy banka neuznala reklamaci přesto, že policie i finanční arbitr potvrdili, že konto vykradl konkrétní pachatel.

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

Rozhodovat musí lékaři, AI má radit a kontrolovat, říká expert

24. dubna 2024

Téměř v každé práci dnes pomáhají moderní technologie a také umělá inteligence. Zdravotnictví není...

Daně 2023: Na elektronické podání růžového formuláře zbývá už jen pár dní

23. dubna 2024

Nejzazší termín, do něhož lze podat elektronické daňové přiznání, je čtvrtek 2. května. Kdo termín...

Jaké jsou výhody a nevýhody DIP a u jaké nabídky zvýšit ostražitost

23. dubna 2024

Od letošního roku stát nabídl zájemcům o spoření na penzi nový Dlouhodobý investiční produkt, tedy...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...