Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velké změny u podílových fondů

aktualizováno 
Přestože největší změnou, ke které v blízké době dojde u podílových fondů, bude nový zákon o kolektivním investování, mění se fondy a přístup k nim již dnes. Prudký růst akcií a pokračující pokles dluhopisů otáčejí přízeň investorů od dluhopisových fondů k akciovým. Celkové fondové odvětví dále výrazně roste - více jak čtvrt bilionu EUR přiteklo za půl roku od evropských fondů. V ČR stále ubývají podílové fondy, oproti tomu se zkvalitňuje nabídka těch, co zůstávají. Jaké zprávy a novinky přinesl uplynulý týden?

O celkem 290 mld. EUR se za první pololetí tohoto roku zvětšil majetek evropských podílových fondů (UCITS a „non-UCITS“), což představuje 5,8% nárůst. Mezi největší fondové velmoci stále patří Francie, Lucembursko a Německo. Česká republika se svými 3,7 mld. EUR se na celoevropském majetku ve fondech podílí pouhým 0,1 %. Nejvíce rostoucí zemí, co se majetku ve fondech týče, bylo v prvním pololetí Lichtenštejnsko, kde se majetek fondů rozrostl o 80,9 % (důvodem je však rozhodnutí místní banky repatriovat své fondy a nabízet je s lichtenštejnským domicilem), druhé skončilo Polsko s 27,3% nárůstem. Česká republika je s 12 % na šestém místě za Finskem, Dánskem a Řeckem.

Podle statistiky evropských UCITS fondů rostly první tři měsíce roku nejvíce dluhopisové fondy. To se však změnilo s rychlým nástupem akcií od března a konce války v Iráku. Za druhé čtvrtletí se majetek akciových fondů zvětšil o 13,8 %, zatímco dluhopisové fondy si připsaly „jen“ 5,0 %. Nárůst akciových fondů však více než nové prodeje představuje nárůst cen akcií a indexů. Ze 122 mld. EUR, o která se zvedla aktiva akciových fondů, připadá na čisté nové prodeje jen 13,3 mld. EUR. Do dluhopisových fondů, pro které nebyly poslední měsíce nejlepší, přibylo za druhé čtvrtletí 32,7 mld. EUR.

Uplynulý týden ukázal oblibu akciových fondů i u domácích investorů. Zatímco z dluhopisových fondů prostředky odtékaly, u akciových tomu bylo naopak - za týden do nich investoři vložili 65 mil. Kč (z dluhopisových odteklo 9,5 mil. Kč). Z retailových fondů si nejvíce připsal IKS Peněžní trh (54,5 mil. Kč), ale hned za ním skončil ISČS Sporotrend s 34,7 mil. Kč. Akciové fondy „drtí“ svou výkonností dluhopisové fondy. Nejúspěšnější fond v ročním horizontu, ISČS Sporotrend, zhodnotil za 12 měsíců majetek podílníků o 39,99 %. Úspěšně mu sekunduje ČPI - Fond nové ekonomiky s 28,2 % a nebo smíšený fond IKS Balancovaný s 27,8 %. Na těchto výsledcích není nic neobvyklého, pokud vezmeme v úvahu nebývalý nárůst na české burze a u našich sousedů. Kdekdo však považuje nedávný růst za neopodstatnělý a očekává výraznější korekci na akciovém trhu.

Oproti akciím je situace u dluhopisových fondů žalostná. Podle sentimentu v zahraniční ztrácely minulý týden i české dluhopisy. Nejvíce na krátkém konci výnosové křivky (výnos dluhopisů splatných za dva roky vzrostl o 14,8 bp). V důsledku toho všechny dluhopisové fondy vyjma jednoho (ČPI OPF korporátních dluhopisů) skončily týden v červených číslech (nejvíce ISČS Bondinvest 0,56 %). V

Další informace o podílových fondech naleznete v naší specializované sekci ZDE

ročním horizontu jsou již všechny dluhopisové fondy kromě dvou fondů – po jednom od IKS a ISČS zaměřených na střední Evropu shodně s 8,2 % – pod pětiprocentní hranicí výkonnosti.

Lépe se tentokrát dařilo fondům peněžního trhu, u kterých rostly výnosy pouze u splatností blízkých jednomu roku. Kratší splatnosti zůstaly beze změny. Nejvíce zabodoval ISČS Sporoinvest, který získal 0,066 %.

Novinky u investičních společností

Od 1. září mají už i podílové listy fondů IKS zaknihovanou podobu, což umožní flexibilnější obchodování a hlavně rozšíření nabídky o další služby spojené s podílovými fondy. Můžeme se však zatím jen těšit na obchodování přes internet anebo na kreditní kartu spojenou s podílovým fondem peněžního trhu, u které je úvěr automaticky splacen prodejem podílových listů – tak, jak to již nabízejí Česká spořitelna a Živnobanka. Stávající listinné podílové listy zůstávají dále v platnosti, k jejich výměně dojede až při jakékoli budoucí transakci (případně mohou podílníci požádat o výměnu ihned).

Opačným směrem se vydala investiční společnost Citicorp, která hodlá ukončit činnost čtyř svých podílových fondů, ve kterých mají investoři více jak 4 mld. Kč. Nadále se budou v Citigroup nabízet již pouze podílové fondy zahraničních správců. Po vlně slučování tak domácí investoři přicházejí o další možné investice.

Obchodování podle UNISu

Druh fondu Nejlepší Nejhorší
Název fondu Výsledek Název fondu Výsledek
Akciové AKRO mezinárodní akciový 3,63% ČPI Fond ropného a energet 0,83%
ČPI Fond nové ekonomiky 3,35% ISČS EUROTREND 1,52%
ČSOB Akciový Mix 3,28% Živnobanka akciový fond 1,84%
Dluhopisové ČPI korp. dluhopisů 0,04% ISČS BONDINVEST -0,56%
IKS Plus bondový -0,08% IKS dluhopisový -0,52%
Živnobanka obligační fond -0,20% ČSOB Bond Mix -0,49%
Fondy fondů IKS fond fondů 3,54%     
ISČS GLOBALTREND 2,97%     
Peněžního trhu ISČS SPOROINVEST 0,07% AKRO OBLIGACE -0,57%
IKS peněžní trh 0,05% J&T AM PERSPEKTIVA - P -0,09%
ČSOB výnosový 0,04% ISČS MERKUR -0,01%
Smíšené AKRO OPF Výnosový 3,04% 1.IN Fond bohatství -0,61%
AKRO mezinárodní balancovaný 2,16% 1.IN PIF -0,55%
AKRO OPF Český 2,01% Balancovaný f. nad., ŽB-Trust -0,23%
Čisté prodeje mil. Kč ČSOB výnosový 903,7 IKS Dividendový -54,3
IKS peněžní trh 54,5 Živnobanka Sporokonto -14,2
ISČS SPOROTREND 34,7 ČSOB nadační -13,7
Zdroj: UNIS ČR

Autor:


Můžete si ještě půjčit?

%
Vypočítat
Zjistit přesnější výpočet


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Petr Borkovec
Názor: ČNB zvedá prst oprávněně, Češi si berou hypotéku „na krev“

Půjčit si a pořídit vlastní bydlení je trend dnešní doby. Za vhodnou investici to považuje podle průzkumu 76 procent Čechů. A není divu. Již několik let jsou...  celý článek

Ilustrační snímek
Spočítáno: dofinancovat hypotéku úvěrem je řešením, ale dražším

Od dubna musely banky výrazněji omezit poskytování hypoték nad 80 procent hodnoty nemovitosti. Kdo nemá dostatek hotovosti, hypotéku nezíská. I teď však...  celý článek

Ilustrační snímek
Úrokové sazby hypoték letí vzhůru, hypotéky zdražují

Růst úrokových sazeb u hypotečních úvěrů se potvrzuje. Průměrná úroková sazba v březnu vystoupala na 1,95 procenta. Navíc si ČNB připravuje půdu pro další...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.