Vital: vysoký výnos se nekoná

  • 31
V posledních dnech se ve sdělovacích prostředcích objevuje inzerát na spořící program Vital. Při pohledu na inzerát Komerční banky řada klientů získává dojem, že Vital je produktem banky a má obdobu termínovaného vkladu. Výnos za rok 2002 je uváděn ve výši 3,9 % p.a. O jaký spořící program se jedná a je uváděný výnos opravdu skutečný?

Při pohledu na inzerát Komerční banky řada klientů získává dojem, že Vital je produktem banky a představuje obdobu termínovaného vkladu. Ve skutečnosti nejde o spořící program banky, ale o životní pojištění Komerční pojišťovny, které je nabízeno výhradně na pobočkách banky. Od oficiálního uvedení Vitalu v říjnu loňského roku byla klienty do Vitalu investována částka pouze zhruba ve výši 1,6 mld. Kč.  Ta byla rozdělena do 3 variant produktu: Vital Plán (spořící program pro život), Vital Junior (spořící program na vzdělání) a Vital Renta (důchodový spořící program). Uvedené varianty se  konstrukčně neliší, odlišné názvy jsou pouhou marketingovou záležitostí spočívající v zaměření se na určitý segment trhu. Následující popis produktu je tedy platný pro všechny uvedené varianty.

Vital je životní pojištění

Budou se banky vdávat z rozumu? Co může přinést bankopojištění klientovi? Čtěte ZDE.

Vital je pojistnými podmínkami označován za pojištění pro případ smrti nebo dožití. Z důvodu jednoduchosti prodeje není pojistná ochrana sjednávána, proto lze Vital považovat za pojištění pro případ dožití. Ve smlouvě se tedy sjednává pouze pojistná částka pro případ dožití. Ta představuje zaručenou hodnotu „účtu“ za 5 let, což je nejkratší možná délka trvání smlouvy. Po uplynutí pětiletého období bude vždy stanovena nová pojistná částka, která bude odrážet aktuálně platnou technickou úrokovou míru. Během sjednané doby lze do programu platit pravidelné i jednorázové částky. Minimální výše pravidelné platby je 300 Kč měsíčně, 900 Kč čtvrtletně, 1 800 Kč pololetně a 3 600 Kč ročně. Nejnižší jednorázový vklad musí dosáhnout nejméně    5 000 Kč. Příspěvek zaměstnavatele není možný.

Pojistná částka vypočtená při sjednání smlouvy je jednou ročně pojistně-matematicky navyšována o vypočtený podíl na výnosech. Na konci smlouvy lze „účet“ vybrat jednorázově, formou důchodu či jejich kombinací. Pokud se klient konce smlouvy nedožije,  připadne aktuální hodnotu účtu oprávněným osobám. V takovém případě není hodnota „účtu“ zdaňována, zatímco při dohodnutém a částečném výběru je výnos zdaněn 15 %.

Vital umožňuje rovněž umožňuje mimořádné pojistné i částečné výběry. Vybrat z „účtu“ lze částku  vyšší než 1 000 Kč. Maximálně je možné vybrat 90 % aktuální hodnoty „účtu“ a zároveň musí na „účtě“ zůstat alespoň 5 000 Kč. Jsou-li uplatňovány daňové odpočty (více zde) zbývající hodnota „účtu“ po uskutečnění částečného výběru nesmí být nižší než součet částek použitých k daňovým výhodám za každý rok od počátku pojištění. Uskutečnit částečný výběr a zároveň čerpat celou daňovou úsporu lze tak pouze při platbě vyšší než 12 000 Kč ročně. V opačném případě, je nutné získanou daňovou úsporu vrátit („dodanit“). V případě výpovědi smlouvy, je strháván správní poplatek v závislosti na délce trvání smlouvy.

Příklad

Klient Komerční banky vložil jednorázovou částku 100 000 Kč do produktu Vital Plán. Na základě výpočtů pojišťovny mu bude ve smlouvě na 5 let zaručena částka ve výši 108 607 Kč. 

 

Doba programu v letech

Garantované plnění v hrubé výši

1

93 467

2

96 812

3

100 266

4

103 832

5

108 607

Více než jen pouhé spoření? V posledních týdnech se často setkáváme v tisku i v televizi s reklamní kampaní na vkladové životní pojištění. Zatím není o co stát. Více ZDE.

Přestože pojišťovna garantuje 2,5 % p.a., vypočtená pojistná částka představuje efektivní zhodnocení pouze ve výši 1,6 % p.a. (bez uvažování zdanění). Stejně tak, je-li prezentováno zhodnocení za rok 2002 ve výši 3,9 % p.a., skutečné zhodnocení je nižší, a sice zhruba na úrovni   3 % p.a. Důvodem je fakt, že není zhodnocována celá platba (jako u termínovaných vkladů), ale pouze její část vzniklá po odečtení skrytých poplatků, jejichž výši odmítá banka klientům sdělovat. Výše dosaženého zhodnocení za rok 2002 patří vůbec k nejnižším výnosům životního pojištění na trhu, což je způsobeno vyšší likviditou produktu a tedy investováním převážné většiny pojistných rezerv do státních dluhopisů a pokladničních poukázek. To je zřejmě i důvodem snížení technické úrokové míry od počátku června z původních 3 % na současných 2,5 %. Ta je na rozdíl od většiny konkurenčních produktů garantována pouze na pětileté období.

Ačkoliv má Vital díky prodeji prostřednictvím banky nižší poplatky než obdobné produkty od řady pojišťoven, zhodnocuje ze své podstaty prostředky klientů méně než je obvyklé u standardních produktů životního pojištění. Tím Vital svou konkurenční výhodu na trhu životního pojištění ztrácí, přičemž zájemci o tento produkt by neměli prezentovaný výnos produktu zaměňovat s bankovním úrokem.

Věděli jste, že spořící program Vital je životní pojištění? Považujete Vital za dobrý spořící produkt či nikoliv? Těšíme se na Vaše názory.