Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

České podílové fondy jsou drahé

  16:52
Pokud se Vám rozbije doma televizor, pozvete si opraváře. Jestliže je jeho zákrok úspěšný, vyfakturuje Vám přesně kolik zaplatíte za použitý materiál a kolik za odvedenou práci. Podílové fondy své...
Pokud se Vám rozbije doma televizor, pozvete si opraváře. Jestliže je jeho zákrok úspěšný, vyfakturuje Vám přesně, kolik zaplatíte za použitý materiál a kolik za odvedenou práci. Podílové fondy své poplatky účtují jinak, a to mnohdy takovým způsobem, že ani nevíte, že nějaké poplatky platíte.

Poplatky v podílových fondech lze rozdělit na jednorázové poplatky (vstupní a výstupní poplatky) a na roční poplatky (poplatky za správu). Zatímco roční poplatky si účtuje naprostá většina fondů, jednorázové poplatky si účtují jen některé fondy. Důležitým rozdílem je, že narozdíl od jednorázových poplatků jsou roční poplatky zahrnuty již ve výkonnosti fondu (tj. výnos fondu je snížen o zaplacené poplatky za správu). Poplatky za správu jsou účtovány obvykle měsíčně nebo čtvrtletně a jsou před podílníky skryty, protože jsou strženy z obchodního jmění fondu a podílník se tak nedoví, kolik na poplatcích zaplatil. Někteří podílníci, kteří si dobře nepřečtou statut fondu, tak mohou žít v iluzi, že fond spravuje jejich peníze zdarma.

Naproti tomu poplatek za prodej je průhledný a každý podílník jej musí zaplatí při vstupu do fondu. Pokud například vstupní poplatek činí dvě procenta, investor investuje 50 000 Kč a hodnota podílového listu činí 1 Kč, investor nezíská 50 000 podílových listů, ale pouze 49 000. Podobně poplatek za odkup je stržen z hodnoty podílového listu při výstupu podílníka z fondu.

Před třemi týdny zveřejnila americká komise pro dohled nad cennými papíry a kapitálovým trhem (The Securities & Exchange Commission) studii zabývající se analýzou poplatků amerických podílových fondů v letech 1979 až 1999. Tato studie došla k několika zajímavým závěrům:

  1. Od konce 70. let poplatky fondů za správu mírně vzrostly (z 1,14% na 1,36%). Za tímto růstem stál především růst nákladů na marketing a distribuci. To ale neznamená, že podílníci dnes platí v průměru více než na konci 70. let, neboť existuje mnohem větší výběr fondů (dnes okolo 8000, v roce 1979 564) a podílníci obvykle preferují fondy s nižšími poplatky. Navíc za posledních dvacet let došlo k výraznému poklesu vstupních poplatků. Zatímco v roce 1979 průměrný poplatek činil 8,5%, v roce 1999 jen 4,75%.
  2. Čím je větší objem spravovaného majetku, tím menší jsou poplatky fondu za správu tohoto majetku. Nejmenší náklady pak mají rodiny fondů a zastřešující fondy.
  3. Nejvyšší poplatky (průměr vážený velikostí aktiv) mají specializované fondy (1,36%), následované akciovými fondy (0,90%) a dluhopisovými fondy (0,80%). Nejnižší poplatky mají indexové fondy (ve srovnání s aktivně spravovanými fondy stejné kategorie mají poplatky v průměru nižší o 0,45%) a fondy určené výhradně pro institucionální investory (s poplatky o 0,22% nižšími než ve fondu pro individuální investory ve stejné kategorii). V mezinárodním srovnání vychází management amerických fondů mnohem levněji než management fondů v ostatním světě.
Jak jsou na tom české fondy ve srovnání se svými americkými protějšky? České fondy jsou dražší než americké s průměrným poplatkem za správu ve výši 1,71%. Pořadí kategorií je stejné jako v Americe - nejdražší jsou akciové fondy (1,90%), následované dluhopisovými fondy (1,76%) a fondy peněžního trhu (1,00%). Na rozdíl od Ameriky ale neplatí přímá úměra mezi výší poplatků za správu a objemem spravovaného majetku. Velké fondy si v Čechách v průměru účtují stejně vysoké poplatky jako malé fondy.

Abychom byli schopni porovnat fondy podle celkových poplatků a nejen podle poplatků za správu, je vhodné zavést ukazatel celkových poplatků fondů. Ten je spočten tak, že apriori určíme délku investice (na pět a deset let), sečteme maximální vstupní a výstupní poplatky, tyto poplatky podělíme délkou trvání investice, a k tomuto číslu přičteme roční poplatek za správu. Tímto způsobem získáme průměrný maximální celkový roční poplatek fondu. Následující tabulka shrnuje průměrný maximální celkový roční poplatek českých fondů při investici na dobu pěti či deseti let ve srovnání s americkými fondy:

Délka investice:pět letdeset let
České fondy2,30%1,98%
Americké fondy1,88%1,52%

Je zřejmé, že i v tomto srovnání vychází české fondy hůře, především vstupní poplatky jsou v Čechách mnohem vyšší než v Americe. Celková zátěž je pak výrazně vyšší při kratší době držby podílových listů než při držbě delší. Z investice 100 000 Kč na pět let tak český investor zaplatí ročně v průměru na poplatcích o 420 Kč více než americký investor.

Také si myslíte, že si české fondy účtují příliš vysoké poplatky? Domníváte se, že vyšší poplatky jsou spojeny s lepší správou majetku fondu? Sdělte nám své zkušenosti s poplatky fondů.

Autor:
  • Nejčtenější

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Spoření v eurech se v bankách vylepšilo. Víme, kdo má nejvyšší úrok

24. dubna 2024

Premium Mít doma v šuplíku eura nedává velký smysl. Zvlášť když jde o větší částku. A nedává ani smysl...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vzdělání nestačí. O profesní kariéře často rozhodují měkké dovednosti

22. dubna 2024

Pracovní trh se dynamicky vyvíjí a neustále přináší nové výzvy. Zaměstnavatelé v dnešní době...

Chtěla ušetřit na elektřině. Za změnu dodavatele měla platit přes 30 tisíc

26. dubna 2024

Ceny energií se u jednotlivých obchodníků liší, mezi nejlevnějšími a nejdražšími produkty mohou být...

Cestovní kanceláře posilují. Proč dává zájezdům přednost stále více lidí?

26. dubna 2024

Premium Cestování do zahraničí loni poprvé překonalo úroveň před pandemií covidu, čísla se tak dostala na...

Češi stále proudí do IT rekvalifikací. Chtějí do stabilního oboru s vysokými platy

25. dubna 2024

Podle dat ČSÚ za 4. čtvrtletí 2023 byla v IT pracovních pozicích jedna z nejvyšších průměrných...

SVJ si bude brát úvěr na opravu balkonů. Musím platit, i když ho nemám?

25. dubna 2024

Výhodou bytu ve vlastnictví je, že ho můžete kdykoli prodat, pronajmout či rekonstruovat, aniž...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...