Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Studium na vysoké škole stojí tolik co nové auto

Než vysokoškolák přinese domů svoji první výplatu, investují do něho rodiče více než milion korun. Je to málo, nebo moc? Jak pro koho. V průměru to dělá 47 640 korun ročně nebo 3970 korun měsíčně. Řešení financování vysokoškolským úvěrem, které je ve vyspělých zemích běžné a oblíbené, se u nás ale moc nenosí.

Platy vysokoškoláků jsou v průměru téměř dvojnásobné v porovnání s výdělky lidí se středoškolským vzděláním. Ovšem i náklady na studium jsou mnohem vyšší. Kdo chce svému dítěti zajistit v budoucnu větší příjmy, musí počítat, že z rodinného rozpočtu ukrojí student vysoké školy i tři sta tisíc korun během pěti let. Za takovou částku si například mohou dva lidé užít týdenní plavbu po Karibiku luxusní lodí nebo koupit garsonku v malém městě či menší auto.   

Největší položku v nákladech představuje škola a vše s ní souvisící. Za učebnice, skripta, kolej, menzu a dopravu zaplatí rodina více než polovinu všech výdajů. Přitom o něco levnější je studium na technických školách, dražší jsou humanitní a ekonomické směry. Nejvíce peněz spotřebují budoucí lékaři a studenti uměleckých škol.

Za menzu a ubytování se platí na všech školách zhruba stejně, liší se však ceny pomůcek. Zatímco na technických směrech postačí studentovi většinou skripta vydané školou, například mladí lékaři potřebují drahé publikace, jejichž nabídka v knihovnách je omezená, a nezbývá než kupovat nové.

Ne všichni studenti, kteří musí do školy dojíždět, získají bydlení na koleji. Šanci získat v ní pokoj mají studenti podle vzdálenosti školy od místa jejich bydliště. Platí čím dále, tím lepší místo „v pořadníku“. Protože v České republice studuje poměrně hodně lidí ze zahraničí včetně Slovenska, mívají tuzemští studenti, kteří bydlí třeba i sto kilometrů do školy, s ubytováním na koleji problém.

Ceny za pronájmy pokojů či bytů jsou třikrát až čtyřikrát vyšší. Proto si mladí lidé ve skupinkách po třech či čtyřech najímají společně byty a náklady mezi sebe rozdělí. Přesto však zaplatí v průměru dvakrát tolik než na koleji.

Skripta jsou levnější než knihy

Výdaje za studijní literaturu mohou během studia postupně klesat. Zatímco v prvním ročníku si každý student pořizuje stohy knih, v dalších letech zjišťuje, že většinou postačí pravidelná návštěva přednášek a je zbytečné skripta kupovat. Kromě toho ve školách fungují antikvariáty, kde lze levně sehnat většinu potřebných materiálů.

Konkrétní podoba financování i výška výdajů záleží na každé jednotlivé rodině. Ta buď kryje svým dětem všechny studentské výdaje plus nějaké kapesné, nebo jim dává určitou částku na měsíc, se kterou musí vysokoškolák vyjít, a učí ho tak hospodařit s penězi. „Od rodičů dostávám měsíčně tři, někdy čtyři tisíce korun, za které musím zaplatit všechno - dopravu, kolejné, skripta,“ říká studentka ekonomie v Praze.

Brigády a stipendia vylepší rozpočet

Studenti však nemusí být odkázáni jen na příspěvky od rodičů. Mohou si najít při škole brigádu, případně si najít budoucí zaměstnání a pracovat tu zatím na zkrácený úvazek. Tím získávají určitou míru finanční nezávislosti a rodiče už nemusí tolik přispívat na jejich volný čas a koníčky. „Na své cesty autostopem po Evropě si většinou vydělám za překlad softwarových příruček během školního roku, rodiče by mi je nefinancovali,“ vysvětluje student Elektrotechnické fakulty ČVUT.

 Řada škol také pořádá setkání studentů posledních ročníků s velkými firmami, které hledají nové tváře, a lze tak získat relativně dobře placené první zaměstnání. „Na kontaktních dnech ve škole jsem vyplnila dotazník a absolvovala pohovor u velké auditorské firmy a ještě před koncem studia jsem tak získala místo,“ uvádí bývalá studentka ekonomie.

Zdrojem příjmů pro výborné studenty mohou být i prospěchová stipendia, jejichž výše se pohybuje kolem deseti až patnácti tisíc korun za školní rok. Sociálně slabší studenti mohou, i přes horší výsledky ve studiu, požádat i o mimořádné stipendium. O vyplácení a jeho výši však rozhoduje rektorát vysoké školy.

Necelou čtvrtinu z výdajů představuje doprava. Na příklad v Praze za městskou hromadnou dopravu se utratí za pět let kolem deseti tisíc korun. Vedle toho je třeba počítat s výdaji za cesty z bydliště do školy. Protože ceny jízdného neustále rostou, přestává být obvyklé jezdit domů každý týden. Tím se dá poměrně dost ušetřit.

Kolik stojí vysokoškolák

  • stravování: 130 000 korun
  • školní potřeby: 25 000 korun
  • volný čas: 20 000 korun
  • oblečení: 20 000 korun
  • ubytování: 45 000 korun
  • doprava: 50 000 korun
  • CELKEM: 290 000 korun

Úvěry na studium se v Čechách zatím nenosí

Není vaše finanční situace příliš růžová a máte nadané dítě, které by rádo na vysokou školu? Získat úvěr na vzdělání však není u nás příliš obvyklé a tuzemské banky až na výjimky speciální půjčku na studium nenabízejí.

Dlouhodobou půjčku na financování vysokoškolského studia lze získat u Komerční banka. Úvěr Gaudeamus je možné čerpat postupně nebo jednorázově a splácení rozložit na jeden rok až deset let. K jeho získání je potřeba mít například zřízené konto Gaudeamus, a jestliže nemáte vlastní příjem, bude banka vyžadovat ručitele, nejčastěji rodiče studenta. Minimální výše úvěru je padesát tisíc korun, nejvýše však sto padesát tisíc korun. Úroková sazba je sjednána v pevné výši na celou dobu čerpání. Například při splatnosti za deset let činí 11,67 procenta ročně.

Banka umožňuje klientům posunout splácení úvěru až po skončení studia, během pobytu na škole je potřeba hradit úroky z čerpané částky úvěru. Jestliže bezprostředně po dokončení studia klient nezíská místo nebo musí absolvovat povinnou vojenskou službu, je možné dohodnout odložení splátek úvěru.

Zvláštní formu financování studia nabízí Union banka. Klienti, kteří mají zřízené studentské konto Amos, mohou požádat o čerpání debetu až do výše 60 tisíc korun. Banka pro takový přechod do záporného zůstatku požaduje zajištění například termínovaným vkladem. Ostatní finanční ústavy zatím specializované úvěry na studium nenabízí, takže jednou z variant, jak získat peníze, jsou spotřebitelské úvěry, ty jsou obvykle o něco dražší, roční úrok se pohybuje mezi 12 až patnácti procenty.

Máte doma vysokoškoláka? Kolik Vás ročně stojí? Proč jsou podle Vás v ČR tak málo využívány úvěry na vysokoškolské studium? Je to vysokou úrokovou sazbou? 

 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...