Studentské brigády: často manuální za málo peněz

Studenti, kteří nechají hledání letní brigády až na začátek prázdnin, mohou zaplakat. Zejména v menších městech se už na ně nemusí práce dostat. Jinde ji sice pravděpodobně seženou, ale bude hůře placená, třeba jen příležitostná. Je proto nejvyšší čas se po brigádě začít pídit. Hrubé hodinové mzdy začínají na 35 korunách, ale dá se sehnat i třikrát lépe placená práce, většinou v administrativě.

 

Hledání brigády s předstihem má hned několik výhod - nejenže si student naplánuje podle svého prázdniny, ale především bude mít ještě z čeho vybírat. Ty nejlepší nabídky bývají dost často rozebrány právě zkraje letních prázdnin. „Je lepší si práci zajistit v předstihu, během prázdnin je potom vždy na jedno pracovní místo více zájemců. Studenti mají najednou čas, tak chtějí všichni pracovat. Ale tolik pracovních pozic pak k mání není,“ říká Petr Skondojanis z pražské Agentury Student. „Práci lze sice sehnat ze dne na den, ale pokud dorazí student dříve, bude to jen jeho plus, protože v létě je logicky zvýšený zájem o jakoukoliv práci,“ tvrdí Lucie Hejduková z agentury Index Plus v Pardubicích.

 

Nejvyšší výdělky nabízí Praha

 

Během letních prázdnin firmy hledají studenty zejména pro manuální, nekvalifikované a nejméně placené práce - převládají nabídky ze stavebnictví nebo potravinářského průmyslu. Často se nabízí vykládání zboží, roznášení letáků, úklid, práce v pokladně či ostraha objektu. Přestože studenti mnohdy vykonávají stejnou práci jako běžný zaměstnanec, jejich finanční ohodnocení tomu neodpovídá. Čistá hodinová mzda se pohybuje od 20 do 55 korun, vyšší je jen málokdy, většinou za kancelářskou práci ve firmách jako záskok za pracovníky na dovolené.

 

„Nabídka prací je u nás z osmdesáti procent nekvalifikovaná,“ říká David Dvořák ze Studentské burzy práce v Ústí nad Labem. „Jedná se o krátkodobou výpomoc, ale najdou se i odbornější práce. Na tyto pozice firmy většinou chtějí starší studenty, zejména vysokoškoláky.“ Někdy mohou studenti uplatnit zkušenosti ze školy. „Záleží na konkrétních podmínkách firem a možnostech studenta - rozhoduje věk, jeho schopnosti a především aktivita,“ doplňuje.

Práci hledá agentura

+ pohodlnější

+ garance vyplacení mzdy a plnění pracovní smlouvy

- v některých případech placená služba

Práci si hledáte sami

+ okamžitý přístup k více nabídkám

+ bez poplatků

- vyřízení formalit je na vás 

 

Není pravidlem, že by se mzda studentů lišila podle typu vykonané práce, rozhodující je spíše lokalita. Mzdové rozdíly hodinových mezd mohou být i čtyřicet korun, nejvyšší odměny jsou v Praze, o něco méně si studenti vydělají na Moravě a v severních Čechách.

 

Agentury práci najdou, ale za poplatek

 

Existuje několik možností, jak brigádu v létě najít. Nejběžnější jsou studentské agentury. Ale pozor! Za zajištění práce je nutné mnohdy zaplatit provizi, řádově 10 až 30 procent. Ta většinou bývá započítána do hodinové mzdy, která může být proto nižší, než když si brigádu student hledá sám. „Právě to je jeden z důvodů, proč tenhle způsob shánění práce nevyhledávám. Daleko víc si vydělám, když si práci najdu sám, třeba přes internet, než když se obrátím na specializovanou agenturu,“ říká student vysoké školy v Brně Petr Aksamit. Řada nabídek je i na internetu, v novinách anebo na nástěnkách v některých školách.

 

Registrace do studentských agentur je většinou bezplatná - někde účtují manipulační poplatek, který zpravidla nepřesáhne 20 korun. K tomu, aby mohl být student zařazen do databáze, potřebuje občanský průkaz, aktuální potvrzení o studiu, někde i fotografii. Pak už jen čeká na nabídky, které systém dle požadavků vybere. Obdržet je může zdarma e-mailem, prostřednictvím MS zpráv anebo tak, že si do agentury každý den zajde. 

 

Kde na internetu sehnat práci

www.jobs.cz

www.brigady.cz

www.praceihned.cz

Jakmile student projde počátečním registračním procesem, automaticky se stává zaměstnancem agentury. To například znamená, že pracovní smlouvu uzavírá se studentskou agenturou, a ne se zaměstnavatelem, u kterého bude práci vykonávat, a mzdu mu také vyplácí agentura. „Jde o právní vztah mezi námi a studentem. Uzavřeme s ním dohodu o provedení práce - student tedy přesně ví, kam jde a jakou práci bude vykonávat. Je tak krytý proti případným neserióznostem jednotlivých firem,“ vysvětluje Dvořák.

 

Jak je to s daněmi?

 

Podle zákona má každý občan nárok na nezdanitelnou částku ve výši 3170 korun měsíčně, studenti připravující se soustavně na své budoucí zaměstnání navíc na 950 korun za měsíc. Odpočitatelné položky lze však v daném měsíci uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele. Studenti by ve vlastním zájmu měli iniciovat podepsání prohlášení poplatníka k dani z příjmu. „Jedině tak totiž mohou uplatnit statut, že jsou studenti. Pokud tak neučiní, zdaňuje se jejich příjem jako každému běžnému občanovi, bez ohledu na to, zda se připravují na své budoucí zaměstnání, či nikoliv,“ říká Ladislav Čihák z pražské pobočky Index Plus. Prohlášení může student v daném měsíci podepsat pouze u jednoho zaměstnavatele.

Hledáte informace o spotřebitelských úvěrech? Pak navštivte tuto SPECIÁLNÍ SEKCI.

 

 „Pokud je uzavřen ve stejném měsíci pracovní poměr u jiné firmy, tento příjem podléhá dani ve výši nejméně 20 procent. Student tak o daňové výhody u druhého zaměstnavatele přijde. Při souběžném pracovním poměru je navíc student povinen po skončení roku podat u posledního zaměstnavatele daňové přiznání, a to nejpozději do 15. února,“ dodává Čihák.

 

Bez zdanění si studenti mohou vydělat 4120 korun za měsíc, výdělek nad tuto částku už podléhá nejméně 15procentní dani. Po skončení kalendářního roku student může požádat u posledního zaměstnavatele o provedení zúčtování daně - srážená daň za uplynulých 12 měsíců pak bude vrácena. Celkový příjem hrubých mezd však nesmí přesáhnout částku 49 440 korun, tedy dvanáctkrát 4120 korun.

 

Kolik si studenti mohou vydělat
typ práce Praha Plzeň Pardubice Brno
práce v pokladně 60 44 40 40
úklidové práce 50 45 36 45
doplňování zboží 55 40 36 36
Poznámka: mzda za hodinu je uvedena v korunách
Zdroj: nabídky agentur na internetu

 

Na internetu je nabídek dost

 

Pokud se nechce student spoléhat na agenturu, měl by zkusit štěstí na internetu. I na něm je možné najít řadu nabídek - ty jsou vždy rozděleny podle lokalit a typu práce. Sehnat brigádu lze ze dne na den, ale firmy hledají studenty i několik týdnů dopředu. Hledat si práci tímto způsobem je výhodné proto, že zájemce může okamžitě reagovat na aktuální nabídku, porovnávat možnosti. Navíc přesně ví, jaké jsou požadavky firmy, stejně tak, kolik za odvedenou práci dostane.

 

Uvažujete o tom, že byste v bance zažádali o půjčku? Nevíte, do které banky zajít? Chcete vědět, jak dopadl náš test spotřebitelských úvěrů? Pak si přečtěte naše aktuální téma.

 

Pracujete vy nebo vaše ratolesti na brigádě při studiu? Jak jste spokojeni s výdělkem za svou (jejich) práci? Myslíte si, že je adekvátní vašemu (jejich) výkonu? Těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:
  • Nejčtenější

Každá koruna je dobrá. Které spořicí a termínované účty vynesou nejvíc

9. dubna 2024

Česká národní banka snížila v březnu základní úrokovou sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Jaro na burzách: akcie dál jedou, dluhopisy ale brzdí

16. dubna 2024

První čtvrtletí skončilo další posunem cen akcií nahoru. I letošní březen přinesl akciovým trhům...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Roman Šebrle ukázal novou lásku, s kolegyní z práce vyrazili do Málagy

Roman Šebrle (49) je po čase opět šťastně zadaný. Jeho partnerka se na Instagramu pochlubila společnou fotkou z...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...