Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Daněmi odvody státu nekončí. Jsou tu i poplatky

Nejméně patnáct procent z příjmu padne na daně. Když se sečtou se sociálním a zdravotním pojištěním, je zřejmé, že téměř polovinu roku vydělávají lidé jen na státní pokladnu. Ale ani to ještě není všechno. Státu je třeba platit další peníze v podobě poplatků - na úřadech či soudech.

Někdy se člověku zdá, že platí, kam vkročí. A nejsou to zrovna zanedbatelné částky. Počítají se v desítkách, ale častěji ve stovkách, nebo dokonce tisících korun. Formou správních poplatků lidé do státního rozpočtu v roce 2002 přispěli 4,1 miliardy korun. Ministerstvo financí chce nyní některé poplatky ještě zdražit.

Poplatky jdou do tisíců

Kolik zaplatí průměrný člověk za život úřadům a soudům? Pokud se ožení - vdá, narodí se mu děti, pořídí si psa, vlastní nemovitost, řidičský průkaz a k němu auto , bude cestovat do zahraničí a případně se rozvede či se bude soudit třeba o peníze, musí počítat s poplatky okolo šesti až deseti tisíc korun. Například jen za rychlé vydání cestovního pasu si úřad naúčtuje šest set korun a založení živnosti stojí i několik tisíc korun. Změny v občance, vydání řidičského průkazu, registrace automobilu či stavební povolení jsou otázkou desítek až stovek korun, ale za život se některé situace mohou přihodit několikrát.

Platí se za doklady i za jejich ověřování

Největší nápor bývá na oddělení, které vydává občanské průkazy, ale také tam, kde vystavují řidičské průkazy a registrují vozidla, což bylo dříve úkolem policie. Někde tedy víc než výše poplatků, která se pohybuje v průměru od desetikoruny do 300 korun, trápí žadatele dlouhé čekání.

Chcete si půjčit peníze? Srovnejte nabídku spotřebitelských úvěrů v naší speciální sekci.

Mnohokrát za život také mnoho lidí potřebuje něco úředně ověřit. Často je potřeba se obrnit trpělivostí, protože před kancelářemi, kde za 30 korun podpis ověří, jsou často fronty.  Největší nápor bývá na oddělení, které vydává občanské průkazy, ale také tam, kde vystavují řidičské průkazy a registrují vozidla, což bylo dříve úkolem policie. Někdy i tady víc než výše poplatků, která se pohybuje v průměru od desetikoruny do 300 korun, trápí žadatele dlouhé čekání.

Za tisíc korun nové příjmení

Nejste spokojeni se svým příjmením? Můžete mít za tisíc korun jiné. Pouze v případě, že je původní přízvisko hanlivé či směšné nebo se po více než měsíci od rozvodu vracíte ke svému dívčímu, respektive chlapeckému jménu, zaplatíte jen stokorunu.

Naopak nic od vás na úřadě nebudou chtít, pokud chcete originálně pojmenovat svého potomka. Za osvědčení, že vybrané jméno skutečně existuje, si však naúčtuje peníze znalec. Jak uvedli na městském úřadě ve Vrchlabí a ve Vamberku, podobných žádostí je velmi málo. Jejich pracovnice se shodly, že za rok jsou to spíše jednotlivé případy. Změny příjmení jsou zcela výjimečné, když už, tak úředníci vyřizují v poslední době žádosti o zdvojená křestní jména. V hlavním městě neobvyklá pojmenování takovou vzácností nejsou. O jiné jméno, než je v českém kalendáři, tu žádají především rodiče žijící v zahraničí, a to až 90 procent z nich.

Na katastru se platí vícekrát

Ještě citelněji než na městských úřadech se peněženka vyprazdňuje na katastrech nemovitostí. Za výpis z listu vlastnictví vedeného u katastrálního úřadu zaplatíte 100 korun, a za návrh na vklad dokonce 500 korun. Což zatěžuje zejména žadatele o hypoteční úvěr. K jeho vyřízení, především při stavbě domu, je nutné uhradit pětisetkorunový poplatek nejméně dvakrát, ale zpravidla ještě vícekrát (vklad pozemku, rozestavěné stavby, hotové budovy a vklady zástavního práva bance). O všech změnách banka požaduje doklad formou „stokorunového“ výpisu z katastru.

Největší vydání však čekají na soudech. Například rozvod přijde na 1000 korun, pochopitelně bez výloh za advokáta, pře o peníze stojí nejméně 600 korun. Založení firmy - tedy zápis do obchodního rejstříku - stojí dokonce 5000 korun.

A bude hůř

Řada poplatků by měla od příštího roku ještě podražit. Zákon o správních poplatcích totiž čeká s velkou pravděpodobností změna. Pokud by byla navrhovaná úprava schválena, neměla by už například na vydání řidičského průkazu stačit padesátikoruna jako dosud, ale žadatel by zaplatil čtyřikrát více, tedy 200 korun. Registrace automobilu by měla stát namísto 300 nově 800 korun, cestovní pas 400 korun, což je ve srovnání se současnou cenou dvojnásobek. Sto korun by se mělo platit i za vydání duplikátu rodného, oddacího a úmrtního listu, které jsou dnes zdarma. Naopak prvopisy matričních dokladů a jejich výměna po uplynutí platnosti by měly zůstat bezplatné. O stokorunu bude dražší i návrh na vklad do katastru nemovitostí.         

Přestože se některé položky zvyšují, ministerstvo předpokládá, že bude celkový objem vybraných peněz nižší, a to v porovnání s loňským rokem zhruba o 500 milionů korun. Měl by klesnout ze 4,1 na 3,6 miliardy korun. Struktura poplatků by se však měla změnit tak, že pokladny krajů a obcí se rozrostou zhruba o jednu miliardu korun. „Celá řada správních řízení se od roku 1993 změnila, zanikla, nebo naopak nově vznikla. Zvyšují se také požadavky na zabezpečení dokladů proti padělání. V mnoha případech byl výkon správní činnosti přenesen na kraje a obce,“ obhajuje změnu zákona Radek Němeček z ministerstva financí. V současné době platí zákon z roku 1992, který byl již šestačtyřicetkrát novelizován.


Kolik zaplatíme úřadům

Narození

*rodný list - zdarma
*schválení neobvyklého jména - poplatek znalci

Doklady

*občanský průkaz zdarma, duplikát za ztracený či poškozený 100 korun, změna v průkazu 25 korun
 *cestovní pas 200 korun
*rodný list zdarma
*schválení neobvyklého jména - poplatek znalci

Auto

*první řidičský průkaz - 50 korun
*náhrada za ztracený řidičský průkaz - 100 korun
*registrace osobního automobilu 300 korun
*náhrada za ztracenou SPZ 100 korun (200 korun za obě tabulky)

Dům

*vklad do katastru nemovitostí 500 korun
*výpis z listu vlastnictví katastru nemovitostí 100 korun
*stavební povolení na rodinný domek k bydlení 300 korun

Soud

*rozvod - poplatek soudu 1000 korun
*žaloby o peníze
- do 15 000 korun 600 korun
- nad 15 000 korun 4 % z žalované částky

Chcete se dočíst více o správních poplatcích? Kde můžete o co zažádat a s jakými náklady musíte počítat? Přečtěte si naše aktuální téma.

Jednáte často na úřadech? Jaké jsou vaše zkušenosti? Myslíte si, že jsou poplatky oprávněné a jejich výše adekvátní? Napište nám, těšíme se na vaše příspěvky.


 

Autor:
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...